ggg ggg

Po 1000 euro dla laureatów powiatowego konkursu „ZA CZYN” 2012 (12.02.2013)

Nagroda starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego „ZA CZYN” trafiła do czterech spośród 15 nominowanych, zgłoszonych w czterech kategoriach konkursu.

Tegoroczna edycja „ZA CZYN” 2012 odbyła się 7 lutego 2013 r. w klubie MOZI w Wyszkowie. Przybyli nominowani, władze samorządowe oraz zaproszeni goście tj. dyrektor departamentu Ministerstwa Rolnictwa i Ochrony Środowiska – Tadeusz Nalewajk, burmistrz Wyszkowa – Grzegorz Nowosielski, ks. dziekan Waldemar Krzywiński, wójtowie gmin powiatu wyszkowskiego lub ich przedstawiciele.  Specjalną Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskie za Ofiarność i Odwagę w Ratowaniu Życia został wyróżniony druh Andrzej Urbaniak członek OSP w Słopsku. Po krótkiej prezentacji z rąk starosty Bogdana Pągowskiego dr Andrzej Urbaniak odebrał nagrodę, kwiaty i pamiątkowy dyplom.

Druh Andrzej  Urbaniak
Wyróżnił się w akcji ratowniczej dnia 4 listopada 2012r. ratując tonącego wędkarza na starorzeczu rzeki Bug. Bohaterski czyn, jakiego dokonał druh Andrzej zasługuje na najwyższą z możliwych nagród, ponieważ uratował życie, a życie ludzkie to wartość najwyższa. Budująca jest świadomość, że w naszym powiecie są ludzie, na których można polegać nawet w tak dramatycznych sytuacjach.

Po chwili nastąpiła główna część spotkania i przystąpiono do przedstawienia osób, zespołów i stowarzyszeń nominowanych w konkursie i wręczenie Nagrody Starosty „ZA CZYN” 2012.

Nagroda przyznawana jest raz w roku w pięciu dziedzinach:
1) działalność promocyjna:
a. za działania popularyzujące Powiat w kraju lub zagranicą,
b. za udział w regionalnych, ogólnopolskich lub międzynarodowych targach, wystawach i imprezach promujących Powiat,
c. za organizację imprez promujących osiągnięcia lub dorobek Powiatu,
d. za przedsięwzięcia mające wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku Powiatu;
2) sport:
a. za sukcesy w organizacji prestiżowych zawodów sportowych oraz upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu,
b. za wybitne osiągnięcia w ogólnopolskim lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym (tj. zajęcie czołowych miejsc w Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata, Mistrzostwach Europy, Pucharze Europy, Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży),
3) kultura:
a. za sukcesy w organizacji kultury, upowszechnianiu jej wartości oraz edukacji kulturalnej,
b. za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz kultywowanie tradycji regionalnych;
4) działalność innowacyjna w gospodarce:
a. za kreatywne i konsekwentne działania na rzecz rozwoju gospodarczego Powiatu,
b. za wprowadzanie innowacyjności i stosowanie ekologicznych technologii w przedsiębiorstwach na terenie Powiatu,
c. za tworzenie i utrzymywanie warunków do rozwoju rynku pracy,
5) działalność społeczna:
a. za działalność dobroczynną lub charytatywną w imię idei solidaryzmu społecznego,
b. za działania wspierające lokalną społeczność,
c. za rozwijanie aktywności społecznej,
d. za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do zwiększenia udziału społeczeństwa Powiatu w rozwiązaniu lokalnych problemów.

W bieżącym roku nie było nominacji w kategorii działalność innowacyjna w gospodarce, więc nagrody nie przyznano. Nominacje rozpatrywała Kapituła w składzie: przewodniczący – Zdzisław Bocian (wicestarosta Powiatu), członkowie: Marzena Dyl (radna Rady Powiatu), Franciszek Józef Bieganowski (kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej), Agnieszka Powierża (kierownik WODR w Wyszkowie), Zdzisław Niziński (przedsiębiorca), Tadeusz Bogdan Wasilewski (nauczyciel w-f w Trzciance), Maria Gajewska (dyrektor POKiS) – sekretarz Kapituły.
W bieżącym roku zmieniono zasady zgłaszania do konkursu tzn. mogła tego dokonać każda osoba fizyczna z powiatu wyszkowskiego, nie tylko instytucje i stowarzyszenia oraz wydłużono termin składania pisemnych zgłoszeń. Oczywiście nagrody przyznawano za osiągnięcia roku ubiegłego, czyli 2012. Każdy ze zwycięzców był przedstawiany w krótkiej prezentacji multimedialnej.

Nominowani do nagrody w dziedzinie promocji zostali:                                                                                    

– Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowocześni dla Wsi z Długosiodła,
– Zespół Pieśni i Tańca „ Oberek” z Wyszkowa,
– Wiesław Czapski – fotograf,
– Marek Świtalski – Info Wyszków,
– Klub Motocyklowy Free Horsese Wyszków.
Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN”  przyznano Wiesławowi Czapskiemu.

Nominowaną do Nagrody Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie sportu była Magdalena Oczkowicz uczennica Gimnazjum Nr 1 na Polonezie i za swoje osiągnięcia otrzymała w kategorii sport Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” 2012.

Nominowani do Nagrody Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie kultura zostali:

– Elżbieta Szczuka,
– Chór Parafialny z Długosiodła,
– Andrzej Rębowski,
– Zespół Śpiewaczy „ Wyszkowiacy”.

Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Wyszkowiacy”
Nominowani do Nagrody Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie działalność społeczna zostali:

– Andrzej Urbaniak – druh OSP w Słopsku,
– Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Brańszczyku,
– Danuta Deptuła – kierownik i choreograf  Zespołu Ludowego „Oberek”,
– Zenon Zygmunt Krawczyk – PAT,
– Jerzy Sadkowski – Założyciel Bractwa Kamienieckiego
.

Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” przyznano Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Brańszczyku.

Starosta Bogdan Pągowski wraz z przewodnicząca Rady Powiatu Justyną Garbarczyk wręczali zwycięzcom nagrody, dyplomy i kwiaty. Wręczenie nagród „ZA CZYN” było również okazją do uhonorowania nagrodą specjalną, ufundowaną przez ministra Tadeusza Nalewajka, rolnika gospodarza z Gulczewa – Stanisława Mościckiego. W imieniu nieobecnego męża nagrodę odebrała żona.

Starosta Wyszkowski podziękował również za długoletnia współpracę ks. dziekanowi Waldemarowi Krzywińskiemu, który 28 lutego opuszcza parafię św., Idziego w Wyszkowie i od przyszłego miesiąca obejmuje kolejną w miejscowości Łapy.
Zwieńczeniem ouroczystości było wspólne zdjęcie. Następnie dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska zaprosiła zebranych na koncert w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Kazimierza Kowalskiego. W wykonaniu znakomitego śpiewaka oraz towarzyszących mu: Małgorzacie Kulińskiej solistki Polskiej Opery Kameralnej, tenora Andrzeja Niemirowicza oraz akompaniamencie znakomitej pianistki profesor Ewy Szpakowskiej, wysłuchano pięknego koncertu pieśni operowych rozpoczynając od arii miecznika z opery „Straszny Dwór”, poprzez duet w pieśni „Ułany”, arię z kilku operetek m.in. czardasz oraz duet „Jak mam ci wytłumaczyć” z operetki „Księżniczka Czardasza”. Duże rozbawienie wywołało włączenie starosty Bogdana Pągowskiego do tańca w arii „Kto me usta całuje, ten śni” oraz wspólnego śpiewania arii „Usta milczą dusza śpiewa…” z operetki „Wesoła Wdówka”.

Spotkanie zakończono zapraszając wszystkich na pączki, kawę i herbatę.
/J. Cz./

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym  „Dla jednego uśmiechu”
Stowarzyszenie powstało przy Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku w 2009r w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Stowarzyszenie od 4 lat pozyskuje fundusze na zorganizowanie Jasełek plenerowych dla mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego, (co roku w Jasełkach uczestniczy około 400 osób) jest to działalność dobroczynna i charytatywna, gdyż wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia czy to z obszaru kultury, sportu, rekreacji, rehabilitacji, czy też oświaty i edukacji były bezpłatne dla wszystkich ich uczestników. W roku 2012 Stowarzyszenie pozyskało 58 000,00 zł na realizację 4 projektów a były to: 

1. „Powiatowy festyn radości” z motywem przewodnim mistrzostw Europy, Uczestnikami festynu byli niepełnosprawni z Powiatu Wyszkowskiego, a także powiatów ościennych tj. razem około 500 uczestników. 2. „W poszukiwaniu wartości” program skierowany do dzieci i młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej z gminy Brańszczyk. Realizowany w lipcu 2012 r. ( dwa turnusy) w formie kolonii dla 60 osobowej grupy. Program dotyczył  profilaktyki antynarkotykowej, 3.„Edukacja przez kulturę ” Projekt dotyczył  rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – 30 uczniów III klas Przysposabiających do Pracy oraz absolwentów tej szkoły.   4. „ I Mazowiecki Turniej Ringo” to projekt z zakresu kultury fizycznej, w którym wzięło udział 60 uczniów ze szkól specjalnych z województwa mazowieckiego.

Pan Wiesław Czapski
Pan Wiesław Czapski kreuje pozytywny wizerunek powiatu wyszkowskiego. Robi to przez publikację swoich pięknych zdjęć na blogu „Wyszków i okolice”. Jego zdjęcia można też oglądać w wielu albumach promujących Wyszków i powiat wyszkowski. Na blogu poruszane są m. in. sprawy funkcjonowania na terenie powiatu wyszkowskiego Leśnego Kompleksu Promującego „ Lasy warszawskie”, powodzi, wydarzeń kulturalnych. Ale przede wszystkim pokazywane jest piękno przyrody powiatu wyszkowskiego.

Na ponad 314 tys. blogów na portalu gazeta pl.blog. W. Czapskiego lokuje się, ze względu na poczytność, w pierwszej setce. W 2012r. na blogu zanotowano 52 tys. Odwiedzin / większość domen z Polski ok. 85%/, ale też z Niemiec, Holandii, i innych krajów. Jest zaangażowany w życie społeczne miasta i powiatu, był aktywnym działaczem Klubu Ekologicznego.

Magdalena Oczkowicz
Uzyskała w roku 2012:
– III miejsce w Polsce w klasyfikacji młodziczek w biegu na 600 m. z czasem 1:40,47,
– jest klubową mistrzynią  Mazowsza w biegu na 600 m. z czasem 1:42,61,


– wicemistrzynią Mazowsza w zawodach Szkolnego Związku Sportowego w biegu na 600 m z czasem 1:42,5,
– wicemistrzynią Mazowsza w zawodach SzkolnegoZwiązku Sportowego w biegach przełajowych,
– zwyciężyła  14 mitingów lekkoatletycznych o zasięgu mazowieckim.

Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”
Zespół „Wyszkowiacy” został założony w roku 1992 przez Ireneusza Składanowskiego. W roku 2012 zespół obchodził 20 lecie swojej działalności. Podczas 2012 roku zespół uczestniczył w dużej ilości koncertów, festiwali itp. Zwieńczeniem dwudziestoletniej pracy zespołu była uroczystość z okazji tego jubileuszu, która miała miejsce w dniu 28 września 2012 roku w hali widowiskowo sportowej CKU/ZS3 w Wyszkowie. Uroczystości towarzyszył przegląd twórczości zespołów śpiewaczych oraz inscenizacja „wesela kurpiowskiego” w wykonaniu zespołu i młodzieży z ZS3 w Wyszkowie.

Impreza odbyła się pod Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego i Burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego. Kierownikiem zespołu jest Wanda Pych. Zespół tworzy 28 osób. Swoją działalnością śpiewaczą popularyzują kulturę, tradycje i folklor Puszczy Białej, przekazują ją młodzieży i mieszkańcom regionu.

Stanisław Mościki
Prowadzi gospodarstwo rolne w Gulczewie wraz z żoną Bożeną. W 2012 roku rolnik zakupił niezbędny sprzęt do produkcji pasz objętościowych w celu pomniejszenia kosztów za usługi. W 2012 r. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wytypowała krowę ze stada p. Mościckiego na VIII Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Siedlcach (8-9  września).  W grudniu 2012 r. na zaproszenie mleczarni Spomlek Stanisław Mościcki uczestniczył w II Ogólnopolskim Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego „Zdrowa Krowa”.

Stanisław Mościcki za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i nagród oraz dyplomów uznania, miedzy innymi w 2012 r. w uznaniu zasług za wieloletnie prowadzenie gospodarstwa rolnego i szczególne osiągnięcia w produkcji rolniczej od Starost Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego. Przy pracy posiłkuje się ponadto fachowymi publikacjami i stale rozwija swoją działalność gospodarczą. Swoją pracę traktuje z pasją, która wypływa z głęboko zakorzenionych tradycji rodzinnych polskiego rolnika.

Galeria zdjęć

6 472 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Symboliczne otwarcie WOK „Hutnik” (12.02.2013)

9 lutego 2013r., tuż przed nową premierą Dziecięcej Rewii „Sylaba”, burmistrz Grzegorz Nowosielski oficjalnie otworzył ośrodek po wielomiesięcznej modernizacji. Zebranych...

Zamknij