ggg ggg

Płatki kwiatów z helikoptera, poetyckie wspomnienia i medal „Bene Meritus” dla Kapelmistrza Zbigniewa Kusia

W niedzielę, 13 czerwca odbyły się uroczyste obchody 22. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie. Nieprzypadkowo, w tym szczególnym dla miasta dniu, medalem „Zasłużony dla Radzymina – Bene Meritus” uhonorowany został odchodzący na emeryturę główny architekt Radzymińskiej Orkiestry Dętej – Kapelmistrz Zbigniew Kuś.

W niedzielę, 13 czerwca o godz. 18:00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie, na którym 22 lata temu Papież – Polak spotkał się z mieszkańcami miasta, pielgrzymami i ostatnimi żyjącymi wówczas weteranami wojny polsko-bolszewickiej, odprawiona została Msza Święta Dziękczynna, celebrowana przez dziekana radzymińskiego ks. Stanisława Popisa.
Wspólną modlitwę poprzedził wymowny akcent. Nad miejscem uroczystości przeleciał helikopter, z którego na zgromadzonych posypały się płatki kwiatów. Dźwięk silnika przypomniał w wzruszenie sprzed 22 lat, gdy na „papieskim lądowisku” nieopodal cmentarza, lądowała maszyna z Janem Pawłem II na pokładzie.
Po zakończeniu Mszy Św. krótki, aczkolwiek wzruszający program poetycki, poświęcony wizycie Jana Pawła II w Radzyminie przedstawili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina: pani Hanna Grzegorek, pan Cezary Wnuk – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego i pan Zbigniew Tomczyk.
Na program złożyły się bardzo uczuciowe wiersze autorstwa dwóch cenionych radzymińskich poetek: Jadwigi Szczurowskiej i Hanny Grzegorek. (Wiersze pani Jadwigi Szczurowskiej recytowane były przez panów: Zbigniewa Tomczyka i Cezarego Wnuka, z kolei pani Hanna Grzegorek osobiście odczytała własną poezję).
Trzeba przyznać, że wszyscy swoją recytację wykonali po mistrzowsku, naprawdę na wysokim poziomie artystycznym. Mało tego, p. Hanna Grzegorek przygotowała zebranym specjalną niespodziankę, zapraszając wyjątkowego gościa – panią Joannę Madejską – Oksiutę, która w 1999 roku w czasie wizyty Ojca Świętego, ozdobiła papieski klęcznik własnoręcznie zebranymi polnymi kwiatami. Zdjęcie papieża z chabrami stało się symbolem wizyty w Radzyminie i obiegło cały świat.
Jak zapewniła p. Joanna Madejska – Oksiuta, były to kwiaty z radzymińskich pól, a nie spod Ossowa, jak kłamliwie podano w wydanym w 2011 r. albumie „Błogosławiony, który idzie w Imię Pańskie”. Nam, radzyminiakom jest bardzo przykro, że tak zakłamuje się historię naszego regionu. Dobrze, że dzięki działaniom Towarzystwa Przyjaciół Radzymina mieszkańcy mogli usłyszeć prawdę i zobaczyć osobę, która własnoręcznie te kwiaty zrywała. (Było to świadectwo tym bardziej wymowne, że Pani Joanna wspominając wydarzenia sprzed 22 lat, zapisane na kartach pięknego albumu o wizycie Jana Pawła II, wydanego przez TPR, ponownie trzymała w rękach bukiet zerwanych przez siebie chabrów). Na zakończenie p. Hanna Grzegorek wyraziła nadzieję, że wspomnienia poświęcone papieskiej wizycie staną się stałym elementem dorocznych obchodów. (Oczywiście, popieramy ten postulat licząc, że także organizatorzy wezmą go sobie do serca).
Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Rembelski podziękowali za wzruszający program, a obie panie obdarowane zostały przez włodarzy kwiatami, które następnie złożyły w hołdzie pod pomnikiem Papieża – Polaka.
(W imieniu mieszkańców okazały wieniec w papieskich barwach złożyła pod obeliskiem także delegacja władz miasta).
Zwieńczeniem uroczystości był przepiękny koncert papieski w wykonaniu Radzymińskiej Orkiestry Dętej, występującej po raz ostatni pod batutą odchodzącego na emeryturę kapelmistrza Zbigniewa Kusia.
Tuż przed koncertem Pan Kapelmistrz płk Zbigniew Kuś otrzymał z rąk burmistrza Krzysztofa Chacińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Radzyminie Piotra Rembelskiego tytuł i medal „Zasłużony dla Radzymina – Bene Meritus”. Wyróżnienie jest podziękowaniem i wyrazem uznania od całej społeczności gminnej za wieloletnią pracę artystyczną z młodzieżą, za kultywowanie tradycji i wybitne osiągnięcia artystyczne.
Odbierając medal, pierwszy dyrygent Radzymińskiej Orkiestry Dętej wygłosił przemowę, w której podziękował podopiecznym za 12 lat współpracy, wyróżniając: Daniela Jankowskiego, Magdalenę Krzyżanowską oraz Wiktorię Gaczoł. Są to trzy osoby, które dołączyły do orkiestry w momencie jej powstania i grają w niej do dziś.
Łzom wzruszenia nie było końca, a te można było zauważyć zarówno wśród muzyków, jak też przybyłych mieszkańców. (Panie Pułkowniku dziękujemy za wspólne lata i za ciężką pracę, której owocem jest jedna z najlepszych orkiestr w kraju – duma Radzymina).
Warto na zakończenie dodać, że w ramach obchodów 22. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Radzyminie odbyły się też wydarzenia towarzyszące. W sobotę, 12 czerwca w hali ROKiS odbył się koncert Orkiestry Koncertowej Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a po nim tradycyjny poczęstunek w postaci „kremówek papieskich”. Z kolei w niedzielę, 13 czerwca w pierwszej połowie dnia zorganizowano żywą lekcję historii w Muzeum św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej 1920 r., mieszczącego się na terenie radzymińskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Dziękujemy Mieszkańcom za liczny udział w uroczystościach i wspólne przeżywanie wspomnienia pamiętnych wydarzeń z 13 VI 1999 roku.

/opr. KW; foto: Zbigniew Pachulski, Grzegorz Jeleń/

1 518 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czerwone serca na nakrętki w Kobyłce – pomagamy potrzebującym

Popularna akcja zbierania nakrętek rusza również w Kobyłce. „Bardzo popularna i prosta akcja zbierania nakrętek ma wiele wymiarów. Jednym z...

Zamknij