ggg ggg

Planowana budowa nowego gmachu Gimnazjum nr 1 rozpocznie się jeszcze w tym roku… (20.05.2014)

W ostatnim czasie do naszej redakcji dotarł List otwarty do Władz Samorządowych Radzymina, którego autorami są nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie, zaniepokojeni o przyszłe losy placówki.

100 101 102 103 104

W treści obszernego pisma opatrzonego datą 8 maja br. czytamy: „Szanowny Panie Burmistrzu! Szanowni Państwo Radni! Zwracamy się do władz samorządowych o jasne i merytoryczne wypowiedzenie się w sprawie polityki oświatowej Miasta i Gminy Radzymin na najbliższe lata.
Zaskakująca jest dla nas, podjęta dnia 15 kwietnia 2014 r. w trybie nagłym uchwała Nr 424/ XXXVI/2014 Rady Miasta w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Powiatem Wołomińskim porozumienia dotyczącego założenia i prowadzenia trzeciego w naszym mieście gimnazjum przy ul. 3 Maja 26, czyli przy mieszczącym się tam Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. Spowodowała ona ogromne, realne zaniepokojenie o losy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie. Tym bardziej, że już po zatwierdzeniu planów nowego budynku Gimnazjum nr 1 do Przewodniczącego Rady i Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki wpłynęło pismo w sprawie rozbudowy Zespołu Szkół im. Księżny Eleonory Czartoryskiej. Zagrożone jest w takiej sytuacji istnienie naszej szkoły, poprawa warunków nauki i miejsca pracy nauczycieli oddanych tej placówce od kilkunastu lat. Nadzieja na poprawę tragicznych od lat warunków pracy dzięki kolejnej już obietnicy władz na budowę nowego, nowoczesnego budynku ustąpiła miejsca lękowi o byt placówki w ogóle (…)”.
W związku z obawami nauczycieli o zabranie głosu w sprawie postanowiliśmy zwróciliśmy się do burmistrza Radzymina, Zbigniewa Piotrowskiego, do którego jak się okazuje rzeczone pismo wcześniej nie dotarło.
– Jestem zaskoczony treścią tego listu, który nie wiem dlaczego do dnia dzisiejszego (15 bm. – przyp. red.) nie dotarł na moje biurko. Niemniej, pragnę rozwiać obawy nauczycieli, nie po to dedykujemy wiele starań i przygotowywanych projektów dla pobudowania w Radzyminie nowego gimnazjum z pełną infrastrukturą, czyli zabezpieczeniem pracowni i hali sportowej, aby teraz z tego zamysłu rezygnować. Chcielibyśmy podnosząc poziom oświaty, podnieść również standardy pracy nauczycieli i wszystkich, którzy troszczą się o to, żeby wraz ze wzrostem liczby mieszkańców rozwijała się baza dydaktyczna. Rozmawiałem wielokrotnie już z panią dyrektor i niektórymi nauczycielami Gimnazjum nr 1 i zawsze im dziękuję za wielkie zaangażowanie. Nowe gimnazjum będzie spełnieniem naszych wspólnych oczekiwań, moją troską jest spełnienie obietnicy, jaką w tej kwestii daliśmy mieszkańcom wiele lat temu. Chcemy, aby powstał prawdziwy campus edukacyjny, w którym w bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się przedszkole, szkoła podstawowa, nowe gimnazjum i liceum. W tym celu skoncentrowaliśmy całą naszą uwagę na monumentalnym, dużym obiekcie, którego budowa sięga blisko 20 mln złotych, zabezpieczyliśmy takie środki finansowe i jesteśmy przygotowani do podjęcia tej inwestycji. Dzisiaj budżet Radzymina jest bardzo bezpieczny i przygotowany do realizacji dużych zadań. Lada dzień otrzymamy pozwolenie na budowę nowego gmachu gimnazjum. W tym roku chcemy, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, wbić przysłowiową łopatę pod fundamenty. Chciałbym, aby ten obiekt architektonicznie i jakością edukacyjną był dominantą, wyznaczał poziomy oświaty w Radzyminie. Stworzenie takiego gimnazjum w mojej koncepcji, rodzi również zniesienie obwodów szkolnych dla tego poziomu kształcenia po to, żeby rodzice mogli sami dokonywać wyboru, do którego gimnazjum chcą posłać swoje dzieci.
Obawy o to, że powstają konkurencyjne gimnazja uważam za bezpodstawne. Uważam, że gimnazjum językowe, które przy LO im. C.K. Norwida tworzy starostwo powiatowe jest kolejną nobilitacją Radzymina, mogło wszak powstać w innej gminie. W momencie kiedy my wybudujemy nowe gimnazjum i zapewnimy wysoki poziom kształcenia, to zapewne będą zainteresowani nauką w nim także uczniowie z sąsiednich gmin. Tym bardziej, że Radzymin nasycony jest szkołami średnimi i znajduje się w krajowej czołówce miast z największym odsetkiem uczącej się młodzieży w stosunku do liczby mieszkańców – mówi burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski zapewniając, że w najbliższym czasie zorganizowane zostanie spotkanie, na którym zaprezentowane będą projekty nowego gimnazjum i perspektywa organizacji oświaty w gminie. – Już dziś serdecznie na nie zapraszam nauczycieli i rodziców – zachęca burmistrz, a my jako pierwsi przedstawiamy Państwu wizualizację nowego gmachu Gimnazjum nr 1 w Radzyminie, która zakłada wybudowanie nowych obiektów o łącznej powierzchni 3074,5 m2 wobec 1664 m2 powierzchni istniejącej zabudowy.
/opr. Rafał s. Lewandowski/

Gmach nowego Gimnazjum nr 1 w Radzyminie ma być nowoczesny i tańszy w utrzymaniu…

W budynku przewidziano szereg rozwiązań zapewniających efektywne wykorzystanie energii, z poszanowaniem środowiska naturalnego jednocześnie zachowując racjonalne koszty budowy i eksploatacji. Dzięki temu możliwe będzie wystąpienie o dofinansowanie z programu Lemur (jako budynek w najwyższym standardzie efektywności).

Podstawowym źródłem ciepła będą pompy ciepła typu solanka-woda, z podziałem mocy 50/50%. Przy awarii jednej sprężarki możliwość dalszej pracy urządzenia z wydajnością 50%.
Dodatkowymi źródłami ciepła jest kotłownia gazowa zlokalizowana w wydzielonym pomieszczeniu na poziomie parteru oraz umieszczona na dachu instalacja solarna (kolektory ciepłej wody CWU).

Ogrzewanie budynku za pomocą grzejników płytowych i ogrzewania podłogowego.
W celu zapewnienia odpowiedniego standardu – komfortu nauki budynek wyposażony będzie w osiem układów wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Właściwa wentylacja klasopracowni jest bardzo istotna przy tworzeniu odpowiedniego miejsca do nauki. Automatyka central zapewni możliwość racjonalnego gospodarowania energią w czasie, gdy pomieszczenia nie są używane.

W pomieszczeniach biurowych, komputerowych oraz sali gimnastycznej klimatyzatory typu multi split.

Konstrukcja dachu hali sportowej została przewidziana tak, aby w przyszłości (w przypadku uzyskania dofinansowania) był możliwy montaż ogniw fotowoltaicznych. Takie ogniwa pozwoliłby pokryć do 25% zapotrzebowania szkoły na energię elektryczną.

Część opraw oświetleniowych zastosowano w technologii LED, optymalizującej koszty energii elektrycznej. Dodatkowo przewidziano wyposażenie pomieszczeń obsługujących w czujki ruchu, również przynoszące wymierne oszczędności.

3 615 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadmie uskrzydleni… (20.05.2014)

Z radością przychodzi nam poinformować, ze strażacy z OSP Nadma mogą już jeździć do pożarów! W niedzielę 11 maja, najmłodsza...

Zamknij