ggg ggg

Piosenka, Słowo, Książka… (07.05.2013)

19 Tłuszczańskie Biesiady z Książką, na które w dniach 19 – 22 kwietnia 2013 r. zaproszono mieszkańców i miłośników literatury oraz poezji, w swoim programie zawarły wszystkie formy literackie.

Zgodnie z przesłaniem przyświecającym tegorocznym Biesiadom, tj.: „Życie nie po to jest by bezczynnie trwać”, mieliśmy możliwość uczestniczyć w niezwykle interesujących spotkaniach. Uroczyste otwarcie 19 tłuszczańskich Biesiad z Książką odbyło się w zbyt małej dla ilości przybyłych sali Biblioteki Publicznej w Tłuszczu. Tak wielkie było zainteresowanie i potrzeba udziału w tej niezwykłej imprezie. Bo naprawdę formuła i wierność mieszkańców Tłuszcza i gminy jest wyjątkowa i za to należy wyrazić uznanie kolejnym burmistrzom i dyrektorom Centrum Kultury. Pomysłodawcą i wieloletnim patronem imprezy był Jan Krzysztof Białek (dyrektor CK i późniejszy burmistrz), a obecnie burmistrz Tłuszcza Paweł Marcin Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy oraz dyrektor Centrum Kultury i Sportu Emilia Buczyńska – Kołodziejek. Piękna tradycja kontynuowana przy wydatnym współudziale Biblioteki Publicznej w Tłuszczu i jej dyrektorki Bogumiły Boguszewskiej wraz pracownikami. Była to impreza niezwykle udana – pomimo niesprzyjającej pogody, gdyż deszcz pierwszego dnia popsuł niestety kiermasz książki przygotowany wzdłuż ulicy przylegającej do budynku biblioteki.
Gości powitała dyrektor biblioteki Bogumiła Boguszewska, a uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk. Wśród gości byli również: Tomasz Czarnogórski radny powiatowy i przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej”, Tomasz Kołakowski dyrektor SK-Bank Wołomin Oddział w Tłuszczu, dyrektorzy bibliotek, szkół i placówek oświatowych. Biesiady z Książką są okazją do nagrodzenia najlepszych czytelników Biblioteki Publicznej w Tłuszczu oraz filiach tej placówki.  Nieco zmieniono program i pierwszym gościem 19 Tłuszczańskiej Biesiad z Książka był okrutnie doświadczony pobytem w tajlandzkim więzieniu Michał Pauli autor reportażu na podstawie swoich przeżyć pt. „12 × śmierć”. Książka stała się bestsellerem, a uczestnicy Biesiad w Tłuszczu mogli obejrzeć zdjęcia opisujące Tajlandię oraz wysłuchać na żywo niezwykłej relacji pisarza. Na ścianach tłuszczańskiej biblioteki rozwieszono również prace malarskie autora książki, który w ten sposób dokumentował swoje przeżycia. Mówił o ciemnej stroni tamtejszego życia krajuTajlandii: „Często nazywają ten kraj – Krainą Uśmiechu – ja poznałem tą inną, gorszą stronę”. Z jego opowieści wyłania się obraz egzotycznego kraju o zawiłych korzeniach historycznych i wierzeniach, które z jednej strony gloryfikują życie, a z drugiej pozwalają na skrajne ubóstwo, poniżenie i istnienie kary śmierci. Został skazany na 12 kar śmierci. Dzięki rodzinie i pomocy życzliwych osób oraz ułaskawieniu przez króla Tajlandii, po zmianie kary na dożywocie, został przesunięty do więzienia dla emigrantów. W konsekwencji przeżył okropności więzienia i wrócił do kraju, gdzie podzielił się swoimi przejściami w trzech więzieniach. Dużo miejsca poświęcił opisaniu stolicy kraju – Bangkoku, który otoczony wodami rzeki o konsystencji ścieku, gdzie insekty, robactwo przewijało się przez jego życie, a dla tubylców i dla niego były zarazem jedzeniem. Wstrząsająca opowieść ilustrowana przepięknymi egzotycznymi miejscami o niezwykle barwnym kolorycie.
 Pierwszy dzień Biesiad ukoronował przecudny, wyjątkowy, niezwykle poetycki koncert w wykonaniu Stanisława Soyki. Artysta dzielił się z licznie przybyłą widownią swoimi przemyśleniami w przerwach pomiędzy śpiewanym piosenkami. Były to utwory bardzo znane, mniej znane i całkiem nowe, jak przygotowane przez pieśniarza piosenki do nieznanych wierszy Agnieszki Osieckiej. Stanisław Soyka okazał się być człowiekiem niezwykłym, pełnym humoru i nieoczekiwanych stwierdzeń. Potrafił również zachęcić widzów do współuczestnictwa, czyli wspólnemu śpiewaniu i to już na początku. Z zaangażowaniem widzowie śpiewali frazę z piosenki – „Absolutnie nic”. Usłyszeliśmy utwory: „Cud niepamięci”, wiersz o gdybaniu „Szyba”, „Inny świat” z podtytułem „Jak pięknie jest rano”, do wierszy Czesława Miłosza – „Który skrzywdziłeś człowieka prostego”, „Czas jak rzeka” i „Sukces” piosenki przygotowane w hołdzie mistrzowi – Czesławowi Niemenowi, „Nim przyjdzie wiosna” utwór do wiersza Jarosława Iwaszkiewicza i inne. Wielkim zaskoczeniem było wykonanie pierwszej medytacji Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II pt. „Strumień” – potężne i niezwykle poważne dzieło. Na zakończenie nie mogła zabraknąć piosenki „Na miły Bóg”, ale publiczność nie pozwoliła zakończyć koncertu bez bisu. Stanisław Soyka zaśpiewał piosenkę Boba Dylana. Od organizatorów i widowni otrzymał gorące oklaski i bukiet pięknych kwiatów.  
Zapraszamy na stronę internetową gazety: kurier-w.pl, do obejrzenia zdjęć i wysłuchania fragmentów koncertu oraz imprezy.
Kolejny dzień i kolejna znana osoba przybyła do Tłuszcza. W sobotę odbył się recital Jana Pietrzaka. Oprócz piosenek i fragmentów twórczości kabaretowej artysty zebrani mogli wysłuchać fragmentów książki „Jak obaliłem komunę”. Wspomnienia przeplatały się z utworami, życie i satyra oddawały absurdy historii, o której mówił Jan Pietrzak, a było, o czym posłuchać, bo przecież ponad pięćdziesiąt dwa lata tworzył i działał ten znany artysta. Występ zakończył wykonaniem wraz z całą salą patriotycznej pieśni „Żeby Polska była Polską”, która w latach 80-tych stała się hymnem Solidarności. Nikt też nie mógłby wyobrazić sobie zakończenia spotkania bez tego swoistego manifestu. Na poniedziałek w programie przewidziano spektakl dla najmłodszych w wykonaniu Teatru Moralitet. W trakcie trwania spotkań przyciągały uwagę stosika kiermaszu książki i każdy chętny mógł wzbogacić się o nową pozycję książkową. Była też możliwość zakupu książek w niższych niż w księgarni cenach. Impreza miała charakter otwarty i została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich w ramach osi 4 LEADER PROW na lata 2007 – 2013. Funkcjonowanie LGD „Równiny Wołomińskiej”, Nabywanie umiejętności i aktywizacja.   

 /Janina Czerwińska/

W tym roku nagrody książkowe oraz dyplomy otrzymali:

Biblioteka Publiczna – wypożyczalnia dla dzieci  – Edyta Godowska,
Biblioteka Publiczna – wypożyczalnia dla dorosłych  –  Anna Wojdyna,
Filia Biblioteczna w Jarzębiej Łące  –  Ewa Kur,
Filia Biblioteczna w Kozłach  –  Sandra Jeziorska,
Filia Biblioteczna w Jasienicy  –  Urszula Kurek,
Filia Biblioteczna w Mokrej Wsi  –  Barbara Wiśniewska,
Filia Biblioteczna w Postoliskach  –  Anna Kujawa,
Filia Biblioteczna w Chrzęsnem  –  Jacek Paź,
Filia Biblioteczna w Kurach  –  Urszula Jędrasik,
Filia Biblioteczna w Miąse  –  Anna Skonieczna.
Nagrody wręczył burmistrz Tłuszcza wraz z dyrektorką Biblioteki.

Galeria zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 235 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste pożegnanie absolwentów (07.05.2013)

26 kwietnia 2013r. odbyło się zakończenie roku szkolnego dla absolwentów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej....

Zamknij