ggg ggg

Pierwsza Noc Muzeów w Muzeum Cypriana Norwida

14 maja Muzeum Cypriana Norwida po raz pierwszy przyłączyło się do organizowanej w Polsce od blisko dwudziestu lat akcji „Noc Muzeów”. Tego dnia drzwi muzeum były otwarte dla wszystkich zwiedzających. Nie mogło także zabraknąć atrakcji dla dzieci i dorosłych!

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się plenerową praktyką jogi prowadzoną przez Bartosza Niedzielę. Równolegle, na terenie pałacowego parku odbyły się „Podchody z Norwidem. Grę polegającym na poszukiwaniu oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z Cyprianem Norwidem przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dębinkach.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się warsztaty muzyczno-plastyczne prowadzone przez Annę Wosek i Michalinę Derlicką. Młodzi artyści przy dźwiękach muzyki klasycznej szukali inspiracji w otoczeniu muzeum. Podczas „Ilustracji muzycznych” powstało wiele niezwykłych kreacji artystycznych.
O godzinie 18.30 goście mogli wysłuchać fragmentu bajki „Mały Książę” w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Do wspólnego czytania zaproszone zostały dzieci, rodzice, a także Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Ewa Michalik.
Wśród widzów znaleźli się mieszkańcy Dębinek, Gminy Zabrodzie, powiatu wyszkowskiego, samorządowcy Gminy Zabrodzie i Powiatu Wyszkowskiego, członkowie Fundacji Museion Norwid oraz zaproszeni goście.
Wydarzeniem wieczoru był spektakl plenerowy „Ocalony przez poezję” będący biografią Jerzego Kozarzewskiego ps. „Konrad”, dialogiem między żoną a mężem, opowiedzianą poprzez jego wiersze. Był prawnukiem Cypriana Norwida, poetą i żołnierzem. Wraz z żoną Magdaleną walczył w Powstaniu Warszawskim, później trafił do obozów w Oświęcimiu i Mauthausen. Żona poszukiwała go pisząc listy do obozów, a po odnalezieniu uratowała od kary śmierci.
W rolę Jerzego Kozarzewskiego wcielił się Marcin Kwaśny (baryton, recytacja), kreację jego żony Magdaleny stworzyła Klaudia Kwaśny (sopran). O oprawę muzyczną zadbał Patryk Górecki.
Za obecność podczas pierwszej Nocy Muzeów wszystkim uczestnikom podziękował Dyrektor Muzeum Cypriana Norwida Jacenty Matysiak.
/Info Starostwo Powiatowe w Wyszkowie/

837 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oficjalne otwarcie ulicy Zwycięstwa i Glinki w Węgrowie

W piątek 13 maja przy nowym budynku PSP w Węgrowie odbyło się oficjalne otwarcie ulicy Zwycięstwa i Glinki. Inwestycja była...

Zamknij