ggg ggg

Pierwsza Dama RP z wizytą w Ząbkach

W poniedziałek, 5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach, odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wydarzenie uświetniła swoją obecnością Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, która odwiedziła Ząbki, aby spotkać się z młodymi wolontariuszami akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Szkole Podstawowej nr 5 im. bł. ks. J. Popiełuszki w Ząbkach połączono z finałem 30. edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, w którą społeczność szkolna angażuje się nieprzerwanie od 2006 roku.
Ku radości uczniów i nauczycieli, na zaproszenie Dyrektor Szkoły p. Doroty Bisialskiej i Szefa szkolnego Sztabu Akcji nr 54 p. Agnieszki Barbachowskiej w uroczystości udział wzięła Pierwsza Dama RP p. Agata Kornhauser-Duda, która od 2015 roku jest honorową patronką akcji.
Wydarzenie uświetniły swoją obecnością także: Burmistrz Ząbek p. Małgorzata Zyśk oraz pomysłodawczyni i organizatorka akcji p. Ewa Dados, która specjalnie na tę okoliczność przyjechała do Ząbek z Lublina, skąd koordynowana jest ogólnopolska akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
Po oficjalnym powitaniu przez Panią Dyrektor Dorotę Bisialską i Panią Burmistrz Małgorzatę Zyśk oraz po występie chóru szkolnego, uczestnicy wydarzenia przystąpili do typowej pracy, polegającej na selekcjonowaniu zebranych artykułów (w tym również darowanych przez Pierwszą Damę).
Pani Prezydentowa ramię w ramię z młodymi wolontariuszami pakowała kolejne paczki, przeznaczone do ofiarowania dzieciom z najuboższych rodzin.
– Akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” jest dla mnie bardzo ważna i bardzo bliska mojemu sercu, dlatego już od 2015 roku mam zaszczyt jej patronować – podkreśliła p. Agata Kornhauser–Duda przypominając, że „dzieci są najważniejsze, są naszym skarbem”. – Dzieci, to Wy jesteście naszą przyszłością, więc my musimy zadbać o to, by Wasza przyszłość była jak najlepsza, a z kolei potem to Wy będziecie decydować o naszej przyszłości – stwierdziła Pierwsza Dama, zwracając się do uczniów ząbkowskiej SP nr 5.
Pani Prezydentowa podziękowała wolontariuszom za „wielkie serca” i za to, że poświęcają swój czas dla innych. – Bardzo cieszę się, że wykazujecie się prawdziwą empatią, że zwracacie uwagę na potrzeby tych, którzy są słabsi, tych dla których los okazał się mniej łaskawy, dzieci dotkniętych niepełnosprawnościami, chorych czy dzieci, które są wychowywane w niepełnych czy dysfunkcyjnych rodzinach. Chciałabym Wam życzyć, żeby nigdy nie zabrakło Wam tego zapału. Wszystkim nam zależy, żeby każde dziecko mogło cieszyć się Świętami Bożego Narodzenia, żeby do każdego dziecka przyszedł św. Mikołaj, żeby te Święta były radosne, pogodne, pełne bliskości i rodzinnego ciepła – mówiła Pierwsza Dama, kierując podziękowania również do Dyrektor Szkoły i Grona Pedagogicznego „za to, że potrafią motywować uczniów do pomagania i uwrażliwiają młodzież na potrzeby innych”. – To jest wielka zasługa Państwa i rodziców, którym też składam serdeczne podziękowania i słowa uznania – dodała.
W dalszej części spotkania Małżonka Prezydenta RP wzięła również udział w przygotowaniu ozdób świątecznych, przeznaczonych na charytatywny kiermasz szkolny.
Podczas wspólnej pracy panowała miła atmosfera. Każde dziecko mogło włączyć się do rozmowy z Pierwszą Damą, która okazywała szczególną sympatię i życzliwość wobec młodych wolontariuszy.
Pani Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z uczniami m.in. o innych akcjach dobroczynnych, w których biorą udział. Akcentowała, że ważne jest, by każda z młodych osób wybrała odpowiednią dla siebie formę wolontariatu. – Niektórzy wolą pomagać seniorom, inni dzieciom, jeszcze inni postanawiają pomagać zwierzakom. I każda forma jest jak najbardziej potrzebna i jak najbardziej szlachetna. Ważne jest, by wolontariusz odczuwał satysfakcję i dobrze się czuł w tym co robi – zapewniła młodych ludzi Małżonka Prezydenta.
Na zakończenie uroczystości Pierwsza Dama podziękowała raz jeszcze za możliwość wzięcia udziału w niesieniu pomocy potrzebującym dzieciom, których poprawa sytuacji życiowej od zawsze była bliska jej sercu, i złożyła serdeczne świąteczne życzenia całej społeczności szkolnej. Nie zabrakło też wspólnych, pamiątkowych fotografii z Panią Prezydentową. Niespodzianką dla wszystkich zebranych, a szczególnie dla dzieci, był olbrzymi tort, cały udekorowany żółtym uśmiechniętym słoneczkiem, które jest znakiem rozpoznawczym akcji. (Tort smakował wyśmienicie, zwłaszcza że każdy otrzymał jego kawałek z rąk Pierwszej Damy).
Warto w tym miejscu przypomnieć, że akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” to ogólnopolska inicjatywa obywatelska organizowana przez Polskie Radio Lublin, kierowana przez p. Ewę Dados. W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia wolontariusze zbierają żywność długoterminową, odzież, środki czystości, słodycze czy zabawki z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz z myślą o podopiecznych domów dziecka i ośrodków szkolno–wychowawczych. Od kilku lat pomoc kierowana jest w miarę możliwości również do innych osób, będących w trudnej sytuacji życiowej i materialnej: zgodnie z ideą „Podziel się tym, co masz”. W tym roku pomoc ma objąć także dzieci, które dotknęła wojna w Ukrainie.
Jak już wspomniano, w Ząbkach akcja prowadzona jest od 2006 r. Zaszczytną funkcję Szefa Sztabu akcji nieprzerwanie od 16 lat pełni p. Agnieszka Barbachowska. Ząbkowski Sztab mieści się w budynku szkoły przy ul. Batorego 37.
(Do 2017 r. było to Gimnazjum nr 2, następnie SP nr 2, zaś od 2020 r. Szkoła Podstawowa nr 5). Każdego roku do udziału w akcji zapraszani są wszyscy uczniowie i ich rodziny oraz pracownicy szkoły. Każdy ofiarodawca otrzymuje „uśmiechnięte słoneczko” – symbol akcji. (Zbiórka słodyczy i innych artykułów spożywczych była prowadzona w SP nr 5 w dniach: 2, 5, 6, 7 i 8 grudnia). Dary zbierane są w sztabie, następnie selekcjonowane, wkładane do pudełek i przekazywane do „Schowka”, czyli Świetlicy Środowiskowej nr 2, gdzie trafiają do pojedynczych paczek. W tym roku w ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” Świetlica przygotuje 60 paczek świątecznych dla dzieci.
Nadzieją Sztabu nr 54 akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” jest, że w przyszłym roku także inni zachęceni ofiarnością darczyńców postanowią włączyć się do tej cennej inicjatywy, kierując się następującym uniwersalnym przesłaniem: „Podziel się tym, co masz”.
(Wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do akcji, poprzez np. zakładanie terenowych sztabów, mogą uzyskać niezbędne informacje na stronie internetowej: www.pdpz.pl ).

/opr. KW; źródło: SP nr 5, KPRP; foto: Bogdan Śladowski – UM Ząbki/

311 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Zostawił swój ślad” w kobyłkowskim sporcie – uroczyste nadanie imienia Andrzeja Wiśniewskiego kompleksowi sportowo – rekreacyjnemu w Kobyłce

9 grudnia 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce odbyła się LVII uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której, Radni...

Zamknij