ggg

Pełne wzruszeń, huczne pożegnanie Mirosława Jusińskiego z ROKiS

Z końcem lipca, po przeszło 35 latach zarządzania sprawami kultury w Radzyminie, przeszedł na emeryturę Dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu Mirosław Jusiński. W ubiegłą sobotę, 30 lipca odbył się uroczysty bankiet, na którym lokalna społeczność oficjalnie podziękowała i pogratulowała niezwykle zasłużonemu dla Radzymina mieszkańcowi.

Działacz kultury, samorządowiec, społecznik, propagator sportu, dusza towarzystwa – legenda Mirka Jusińskiego „Amora” od lat żyje własnym życiem, a jego działalność odcisnęła trwały ślad na wizerunku współczesnego Radzymina. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wraz z jego odejściem na emeryturę dobiega końca pewna epoka w dziejach lokalnego życia kulturalnego i społecznego.
Znakomitą okazję do podziękowania Mirosławowi Jusińskiemu za jego niesamowitą charyzmę, pasję oraz zaangażowanie w pracę zawodową i społeczną, stanowił uroczysty bankiet, na który świeżo upieczony emeryt zaprosił rodzinę, liczne grono współpracowników, samorządowców, znajomych i przyjaciół.
Pełne wzruszających momentów huczne przyjęcie odbyło się w ubiegłą sobotę, 30 lipca w hali ROKiS, a przybyło na nie ponad 150 osób. Wśród znamienitych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, dyrektorzy instytucji oraz placówek kulturalnych i oświatowych, prezesi firm, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji społecznych, zasłużeni działacze, sportowcy, artyści, lokalne media.
Obecni byli m.in.: Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Rytel, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Piotr Rembelski, Radni Miejscy: Marek Brodziak, Zbigniew Jabłoński, Tadeusz Jędrasik, Tomasz Wąsik, Ewa Wnuk, Monika Sztuka, Ewelina Kostrzewa, Izabela Paciorek, Wójt Gminy Brańsk Andrzej Jankowski, Honorowy Obywatel Radzymina p. Jan Wnuk, Honorowy Obywatel Gminy Nieporęt płk dr hab. Zbigniew Ciekanowski, Członek Zarządu Enea Trading Marzena Małek, Dyrektor DPS w Radzyminie Jolanta Chałupka, Dyrektor SPZZOZ Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie Krzysztof Jarząbek, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Wołominie Marta Rajchert, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu Wioleta Roguska, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce Anna Maniecka, Właściciel Skansenu w Kuligowie Wojciech Urmanowski, Dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Radzymin Artur Laskowski wraz z Wicedyrektor Jolantą Boguszewską, a także nowy Dyrektor ROKiS Damian Mogielnicki.
– Każda z obecnych tutaj osób miała coś wspólnego ze mną – podkreślił Mirosław Jusiński, witając wszystkich gości z imienia i nazwiska, a chwilę wcześniej dedykując przybyłym utwór „Grosza nie mam” (bohater wieczoru osobiście go wykonał przygrywając przy tym na gitarze).
„Ciężko jest pożegnać człowieka – instytucję” – powiedział Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, któremu przypadł w udziale zaszczyt wygłoszenia pierwszych tego wieczoru, oficjalnych podziękowań dla ustępującego po 35 i pół roku pracy dyrektora ROKiS Mirosława Jusińskiego. Wręczając prezent Gospodarz Miasta Cudu nad Wisłą zapowiedział jednocześnie niespodziankę, jaką była projekcja okolicznościowego filmu autorstwa Jacka Kubiaka i Marka Chrzanowskiego. „Mirek to osobowość… Niezwykle dobry i honorowy człowiek” – tak wieloletniego Dyrektora ROKiS wspominali współpracownicy i przyjaciele, którzy wystąpili w 20-minutowym filmie będącym wyrazem uznania dla Mirosława Jusińskiego za: życzliwą współpracę oraz wspieranie wiedzą i doświadczeniem; ogromną pracę włożoną w rozwój ROKiS; wielki wkład w aktywizację dzieci, młodzieży i dorosłych; wrażliwość otwierającą serca dla tych, którzy potrzebują pomocy; promocję Gminy Radzymin na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz pasję i dobre serce.
Po zakończeniu projekcji głos zabrał Honorowy Obywatel Radzymina, a zarazem prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina pan Jan Wnuk, który wraz z Zastępcą p. Jerzym Bertą przekazał na ręce Mirosława Jusińskiego m.in. okolicznościowe Podziękowanie za długoletnią współpracę z TPR, (szczególnie w dziele przywracania Radzyminowi jego bogatej historii, skazanej w okresie komunistycznym na zapomnienie) oraz pracę, „która może być przykładem dla innych, jak kochać Ojczyznę i pracować dla niej”.
– Niegdyś rycerzom, a później żołnierzom Wojska Polskiego przed misją wojenną wręczano ryngrafy. Mirek, Ty wykonałeś misję przywrócenia Radzyminowi historii – podkreślił Jan Wnuk wręczając naszemu bohaterowi piękny ryngraf z wizerunkiem orła i Matki Bożej Ostrobramskiej, która patronowała bohaterskim obrońcom Radzymina w sierpniu 1920 roku.
Oficjalne podziękowania wspaniałemu koledze złożył również dh Tomasz Żmijewski – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie: – Mireczku, przez tyle lat, wspaniale współpracowałeś ze środowiskiem strażackim, niech i Ciebie Św. Florian ma w opiece. Spełniaj marzenia! – powiedział dh Żmijewski przekazując statuetkę z wizerunkiem patrona strażaków.
Tego wieczoru słowa uznania wyraził jeszcze Cezary Wnuk, który w imieniu radzymińskich wędkarzy wręczył Mirosławowi Jusińskiemu podziękowanie od Koła nr 19 PZW w Radzyminie za wieloletnią współpracę na polu wędkarskim.
Na zakończenie przemówień, głos zabrał sam Mirosław Jusiński, który w tej szczególnej dla siebie chwili postanowił wyróżnić okolicznościowym upominkiem jednego z gości – pana Janusza Dąbrowskiego, członka Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, współinicjatora odbywających się od ponad trzydziestu lat dorocznych, patriotycznych zawodów gołębiarskich „Cud nad Wisłą” Radzymin – Łomża.
Tego dnia podziękowaniom i wspomnieniom zdawało się nie być końca, chociaż większość z nich odbywała się już w mniej oficjalnej atmosferze. (Krótką refleksją podzielili się z gośćmi także synowie Pana Mirosława: Łukasz i Marcin).
Po części oficjalnej przyszedł czas na biesiadę, kosztowanie wyśmienitych potraw i toasty na cześć nowego emeryta. Do wspólnego świętowania zachęcali występujący na scenie zaprzyjaźnieni z „Amorem” artyści: Kapela z Targówka, zespół Zbrucz i solistki z Ukrainy, zespół muzyki cygańskiej, a nawet zespół sygnalistów muzyki myśliwskiej.
Zachowując w pamięci wieloletnią życzliwość i współpracę, życzymy emerytowanemu już Dyrektorowi ROKiS Mirosławowi Jusińskiemu, aby kolejne lata życia upływały Mu w zdrowiu i spokoju, przynosząc radość z realizacji tych marzeń i pasji, które dotychczas ustępowały miejsca obowiązkom dyrektora i społecznika!
/opr. R.S. Lewandowski;
foto: R.L.; J. Góral, uczestnicy/

84 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wakacje kredytowe – korzystna ulga dla wielu polskich rodzin

W piątek, 29 lipca 2022 r. w siedzibie Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Legionowie odbył się briefing prasowy dot....

Zamknij