ggg ggg ggg ggg

Pełna historycznych atrakcji majówka w Chrzęsnem z okazji 1050-lecia Chrztu Polski…

W miniony weekend w XVII –wiecznym pałacu w Chrzęsnem (gm. Tłuszcz) odbyła się obfitująca w kulturalne atrakcje dwudniowa impreza plenerowa, łącząca walory historyczno – patriotyczne z elementami rekreacyjnymi.

 

DSCF9525

 

Trwająca dwa dni „Majówka w Chrzęsnem. Spotkanie z historią”, rozpoczęła się w minioną sobotę 21 maja.
Głównym punktem pierwszego dnia imprezy był wieczorny, uroczysty koncert historyczny pt. „Piękna nasza Polska cała”. W wydarzeniu upamiętniającym 1050. rocznicę Chrztu Polski wzięło udział ponad 200 pasjonatów muzyki z terenu całego powiatu wołomińskiego, którzy występując jednocześnie na scenie, wykonywali najpiękniejsze polskie pieśni historyczne i patriotyczne, od średniowiecza po czasy współczesne.
Ponadto, w ciągu dwudniowej imprezy rekonstruktorzy w historycznych obozowiskach prezentowali życie w dawnej Polsce, stroje, zbroje, zwyczaje, gry plebejskie, pokazy musztry, potyczki wojsk, bicie monet, pokazy rzemiosł dawnych oraz dawnej kuchni. Można było wziąć udział w warsztatach tańca dawnego, obejrzeć pokaz ułański, przemarsz rekonstruktorów, uczestniczyć w zabawach plebejskich. W programie majówki znalazły się także m.in.: spotkanie z prof. J. Bralczykiem i M. Ogórkiem i quiz językowy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, plenerowe animacje dziecięce, jarmark różności – wyroby rękodzieła artystycznego, lokalne produkty kulinarne. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z małej gastronomii, potraw z grilla oraz z przewodnikiem zwiedzić Pałac i wystawę pokonkursową prac dziecięcych pt. „1050 – rocznica Chrztu Polski”. Wielbicieli starych warszawskich szlagierów z pewnością usatysfakcjonował koncert Kapeli z Targówka.
Oprawa historyczna i artystyczna Majówki w Chrzęsnem miała podkreślić doniosłość obchodzonej 1050. rocznicy Chrztu Polski, ale też służyć promocji: historii, miejsca oraz rodzinnego sposobu spędzania czasu. Jak wyjaśniają organizatorzy, realizacja tego wydarzenia w późnorenesansowym Pałacu w Chrzęsnem była uzasadniona wielowiekową i niezwykle bogatą historią tego miejsca. Organizatorem majówki było Starostwo w Wołominie, przy udziale finansowym wszystkich gmin z terenu powiatu.

Galeria Zdjęć

1 774 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Krzyż przez wieki symbolem wiary i trwałości państwa polskiego”

W obecności starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz ks. Sławomira Odera - postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, w kaplicy radzymińskiego...

Zamknij