ggg ggg

PATRIOTYCZNIE I RELIGIJNIE

Doroczne obchody, tym razem 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano w Wyszkowie z powagą, w duchu patriotyzmu i podkreślenia roli tego dnia: upamiętnienia przeszłości i wagi dla przyszłości Polski.

3 maja 2015 r. mieszkańcy Wyszkowa i okolic spotkali się przy grocie Matki Bożej w sanktuarium św. Idziego, gdzie celebrowana była msza święta w intencji Ojczyzny i obchodów związanych z Najświętszą Maryją Panną Królową Polski. Uroczystą oprawę stworzyły licznie przybyłe poczty sztandarowe szkół, związków, stowarzyszeń i instytucji oraz tradycyjna już obecność wyszkowskich harcerzy, szczególnie tych najmłodszych – zuchów. Udział wzięli również kombatanci m.in.: prezes Józef Czerwiński i wiceprezes Jan Abramczyk reprezentujący Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Oddział w Wyszkowie. Kazanie podczas mszy wygłosił ks. dziekan Zdzisław Golan. Jak podkreślał, życie naszej Ojczyzny było bardzo mocno związane z kultem Maryi – Królowej Polski i wszystkie doniosłe momenty w przeszłości naszej ojczyzny są z Nią związane. „Nie wstydzili się zawierzyć Polskę Maryi” – mówił o naszych przodkach. Przypomniał czas oddania Polski pod opiekę Matki Bożej przez króla Jana Kazimierza, poprzez czasy potopu szwedzkiego, aż po wielki czyn, jakim było uchwalenie konstytucji, a potem upadek – rozbiory, gdzie prywata bierze górę nad dobrem ojczyzny. „Było za późno. Polska znika z mapy Europy… Trzeba o tym pamiętać, abyśmy myśląc o przyszłości pamiętali o swoich korzeniach. Dziś polska wymaga prawdziwych patriotów, odważnych Polaków, którzy mają odwagę przyznać się do tego, że są Polakami, ale też odwagi, aby przyznać się do korzeni chrześcijańskich. Bo i dziś zalewa Polskę swoisty potop… Dziś trzeba stanąć w obronie wartości, w których została utworzona nasza ojczyzna, w obronie kultury, która wzrosła w oparciu o 10 przykazań. Wzrosła w życie w Polsce, gminie i rodzinie.” Ks. dziekan Zdzisław Golan podkreślał, że piękne konwencje, wyznaczanie nowego ładu, nowe ideologie spotykając się ze stanowczym NIE biskupów. Jest to głos rozsądku, bo „…trudno odtworzyć zabite wartości”. Zakończył zaś podziękowaniem dla Maryi za wielowiekową opiekę i prośbą o modlitwę. O oprawę muzyczną mszy zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego, a po jej zakończeniu zaprezentowała krótki koncert dla uświetnienia obchodów. Następnie zaproszono wszystkich do pozostania i wzięcie udziału w XIII Powiatowym Przeglądzie Piosenki Religijnej i Patriotycznej. 3 maja odbył się też rajd rowerowy z okazji uchwalenia Konstytucji. Zorganizowała go Miejsko – Gminna Biblioteka w Wyszkowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej.
/J.Cz./

 

XIII Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej

Zebranych przywitała Maria Gajewska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu, a uroczystego otwarcia przeglądu dokonali wspólnie: starosta wyszkowski Bogdan Pągowski, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski i ks. Zdzisław Golan.

Wszyscy podkreślali, że przegląd, który wszedł w tradycję obchodów to wielka radość wysłuchania pieśni, które towarzyszył naszym dziejom, wzruszenie, którego doświadczamy w tej pięknej scenerii oraz możliwość usłyszenia talentów naszego regionu. Poniżej prezentujemy wykonawców w przeglądzie i gratulujemy występów. Wszystkie prezentacie były wyjątkowe i zasłużyły na gratulacje. Publiczność nagradzała każdą z nich oklaskami, a na zakończenie soliści, zespoły i grupy otrzymały z rąk organizatorów dyplom i pamiątkową statuetkę.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

861 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
1 Maja na sportowo

III Rajd Rowerowy odbył się 1 maja 2015 r. (piątek). Udział wzięły 184 osoby, a do wyboru dla entuzjastów sportowego...

Zamknij