ggg ggg

Pamiętamy! Obchody 75. rocznicy Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką

Po raz kolejny uczczono pamięć o polskich bohaterach poległych w bitwie pod Pecynką. Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę bitwy oddziałów Armii Krajowej pod Pecynką w ramach operacji „Burza” w Puszczy Białej odbyły się 31 sierpnia 2019 r.

W 1944 roku oddziały partyzanckie Armii Krajowej w ramach akcji „Burza” stoczyły walki z hitlerowskim najeźdźcą. Podobnie jak w latach ubiegłych uroczystości rozpoczęły się w Ostrowi Mazowieckiej.
Na uroczystości zaprosili mieszkańców: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Zarząd Okręgu Warszawa – Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło Krajowe „Opocznik” ŚZŻAK, Miasto Ostrów Mazowiecka, Urząd Gminy Wąsewo, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, PSP w Brudkach Starych oraz szkoły współpracujące. Głównym organizatorem obchodów, które odbyły się 31 sierpnia był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Krajowe „Opocznik”.
Uroczystości w Pecynce przy Pomniku – Mogile Żołnierzy Armii Krajowej poległych w dniu 31.08.1944 r. rozpoczęły się Mszą Świętą Polową w intencji poległych partyzantów. Wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie oraz 52. Batalion Lekkiej Piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Licznie stawiły się poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, służb mundurowych, samorządów i szkół. Posterunek honorowy przy pomniku wraz z żołnierzami pełnili harcerze 29. DH „Pogodni”. Po Mszy Świętej i powitaniu gości odśpiewano hymn narodowy.
W trakcie obchodów z wystąpieniami okolicznościowymi wystąpili: wiceprezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, starosta wyszkowski Jerzy Żukowski, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski oraz wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk. W swoich wystąpieniach podkreślali, jak ważna jest pamięć o bohaterach walczących w obronie wolności naszej Ojczyzny. Gorąco również witano kombatantów uczestniczących w obchodach m.in.: kpt. Jerzego Nowickiego (żołnierza 6 Brygady AK Okręgu Wileńskiego), mjr Zbigniewa Raczyńskiego i innych. W czasie uroczystości kilka razy wspominano postać Moniki Elżbiety Rudyk, zmarłej w ostatnich dniach długoletniej członkini Zarządu Koła Krajowego „Opocznik” córki legendarnego dowódcy 8. Komp. III bat. 13. pp AK, dowodzącego w Akcji „Burza” bitwą pod Jarząbką i Pecynką, por. Alfreda Wieczorka ps.„Tatar”.
Na cześć poległych Bohaterów odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Prezes Koła Krajowego „Opocznik” ŚZŻAK Grażyna Rudnik wręczyła odznaczenia i dyplomy za zasługi na rzecz Koła. Była to również okazja do wręczenia nowym członkom legitymacji. Został odczytany list od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
W trakcie swojej wypowiedzi wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk podkreślał, że chociaż obchody są smutnym momentem, ale cieszy się, że mogą się spotkać w miejscu, gdzie jego dziadek Antoni Kowalczyk walczył w pecynkowskich lasach.
„Czym byłaby nasza pamięć bez tej naszej tutaj obecności?” –pytał zebranych. Przypominał o zabitych i pomordowanych oraz miejsca ich walk i śmierci, mogiły, a szczególnie 448 mieszkańców miejscowości Lipniak Majorat, których Niemcy zamordowali bestialsko i ta zbrodnia niezmiennie od lat jest upamiętniana w trakcie obchodów bitwy pod Pecynką.
Po oficjalnych wystąpieniach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych w bitwie pod Pecynką. W uroczystościach wzięli udział: kombatanci zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele władz samorządowych z Wąsewa na czele z wójtem Rafałem Kowalczykiem, Długosiodła z wójtem Stanisławem Jastrzębskim, Wyszkowa oraz przedstawiciele Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, leśnicy, harcerze oraz młodzież szkolna. Miasto Ostrów Mazowiecka reprezentowała Sekretarz Miasta Bożena Szostak. Wraz ze starostą wyszkowskim Jerzym Żukowskim w uroczystościach uczestniczyła członek Zarządu Powiatu Wyszkowskiego – Teresa Czajkowska – córka kapitana Mariana Czajkowskiego ps. „Dym” – członka oddziału Jana Kmiołka.
Uczestnicy uroczystości wysłuchali na koniec występu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów SP w Brudkach Starych.
Po głównych uroczystościach w Pecynce złożono kwiaty w miejscach pamięci w Lipniaku-Majoracie oraz Długosiodle.
/Janina Czerwińska/

4 957 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Węgrów miejscem podpisania umowy na uruchomienie nowych linii przewozów autobusowych

27 sierpnia b.r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie przewozów autobusowych w...

Zamknij