ggg ggg ggg ggg

Pamiętamy! – 100 – lecie Bitwy Warszawskiej – start kampanii

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł 2 października 2020 r. podczas konferencji zainaugurował kampanię pod nazwą „Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej”, realizowaną przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Podczas konferencji został zaprezentowany jeden z trzech filmów z cyklu „Wolność jest w nas, czyli Zwycięstwo 1920 roku”, poświęconych 100-leciu Bitwy Warszawskiej oraz przedstawiono program kampanii. Został też ogłoszony konkurs na najlepszy komiks o tematyce Bitwy Warszawskiej. Ponadto Wojewoda otworzył także wystawy poświęcone Bitwie Warszawskiej.

W ramach kampanii m.in. odbędzie się cykl wykładów dotyczących Bitwy Warszawskiej przygotowane przez Muzeum Historii Polski oraz Archiwum Akt Nowych, interaktywne lekcje on-line dla młodzieży poświęcone Bitwie Warszawskiej pod tytułem: „Radiowywiad” oraz „Żołnierze – ochotnicy w wojnie polsko – bolszewickiej”. Odbędą się również przedstawienia szkolne online z udziałem młodzieży, związane z Bitwą Warszawską. Zostanie także ogłoszony konkurs skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na najlepszy komiks, dotyczący Bitwy Warszawskiej. Będzie także akcja Wojewody pod hasłem „Pamiętamy…dbamy…”, w ramach której uczniowie m.in. zwiedzą cmentarze, groby wojenne oraz poznają historię. Będzie można również zobaczyć wystawy związane z Bitwą Warszawską. Wystawa „Wojna polsko – bolszewicka na plakatach” powstała przy współpracy z Archiwum Akt Nowych i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku znajduje się w arkadach budynku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, natomiast wystawa „Rok 1920 w dokumencie” powstała we współpracy Archiwum Akt Nowych będzie dostępna elektronicznie. Ponadto wystawa objazdowa „Wielka Wojna Polaków” powstała we współpracy z Muzeum Historii Polski, która zawita w Stoczku, Sadownem oraz Ostrołęce.


Celem kampanii jest przypomnienie, że Bitwa Warszawska jedna z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata, rozszerzanie wiedzy o bohaterach walczących o wolną Polskę i wzmacnianie poczucia wspólnoty narodowej, czy kształtowanie postaw patriotycznych. Bitwa Warszawska stoczona w sierpniu 1920 roku była największą bitwą wojny Polski z bolszewicką Rosją, a zwycięstwo Polski uchroniło inne kraje, a zwłaszcza Europę i cywilizację europejską od rozprzestrzeniania się doktryny bolszewickiej i rewolucji radzieckiej. Naczelne Dowództwo po stronie polskiej sprawował pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, który dowodził armiami Frontów Północnego i Środkowego. Wojskami rosyjskiego frontu zachodniego złożonego z czterech armii dowodził Michaił Tuchaczewski.
Partnerami kampanii są: Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

/Zespół Prasowy
Wojewody Mazowieckiego/

865 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Na 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który w tym roku z inicjatywy węgrowskiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i...

Zamknij