ggg ggg

Pamięć o bohaterskim majorze Stefanie Walterze to nasz wspólny obowiązek…

W sobotę, 7 października w Mokrem (gm. Radzymin), w historycznym miejscu, w którym w 1920 roku mjr Stefan Walter został ciężko ranny, prowadząc natarcie przeciw bolszewikom, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy edukacyjnej. Inicjatorami patriotycznego wydarzenia było Stowarzyszenie Aktywnych 50 plus.

sdr

Uroczystość odsłonięcia tablicy, zainaugurowała polowa Msza Święta w intencji Bohatera Mokrego, którą odprawił dziekan radzymiński ks. Stanisław Popis.
W patriotycznym spotkaniu obok członków Stowarzyszenia Aktywnych 50 plus i mieszkańców Mokrego, udział wzięli licznie zgromadzeni gości e, a wśród nich m.in.: poseł Piotr Uściński, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki wraz z wiceprzewodniczącym Andrzejem Dąbkiewiczem, wiceburmistrz Radzymina Jarosław Grenda, były burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski a także liczne poczty sztandarowe szkół z terenu Gminy Radzymin, poczet Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej ze sztandarem AK obwodu „Rajski Ptak” oraz poczet sztandarowy OSP Mokre. Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie Rodziny majora Stefana Waltera na czele z panią Danutą Walter i panem Zdzisławem Walterem – bratankiem majora.
Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała prezes Stowarzyszenia Aktywnych 50 plus p. Barbara Kobylarz.
– Nieprzypadkowo spotkaliśmy się w tym historycznym miejscu właśnie dzisiaj. Pozwolę sobie przypomnieć, że dokładnie dziś, 7 października, przypada 97. rocznica uroczystości pogrzebowych majora Stefana Waltera. Kilka dni temu, 4 października – minęła 97. rocznica jego śmierci, a w dniu następnym – 5 października – 126. rocznica urodzin. Dzisiejsza uroczystość stanowi zatem klamrę, która w symboliczny sposób spina i łączy w całość te trzy historyczne daty, związane majorem Walterem. Bohaterskim obrońcą Warszawy, Ojczyzny i Europy przed nawałą bolszewicką, który właśnie tu, na polach Mokrego, w pamiętnym dniu 15 sierpnia 1920 roku poprowadził swoje ostatnie natarcie, podczas którego został ciężko ranny. Umarł spokojny o los swojej ukochanej Ojczyzny, za której wolność zapłacił swoim całym, niespełna 29-letnim żywotem. Ktoś powie, że to smutna historia. Szkoda młodego człowieka, który miał całe życie przed sobą… To prawda. Dlatego naszym obowiązkiem jest, abyśmy pamiętali o bohaterskim majorze Walterze. Abyśmy tę pamięć potrafili przekazać nie tylko przyszłym pokoleniom, ale też wszystkim ludziom wokół nas – mówiła pani prezes, a następnie dodała: – Mam osobistą satysfakcję, że powodem naszego dzisiejszego spotkania jest odsłonięcie tablicy edukacyjnej, która przechodniom, letnikom i mieszkańcom przypominać będzie o dzielnym majorze Stefanie Walterze i walkach stoczonych o Mokre. Odsłonięcie tej tablicy, wieńczy dekadę starań zarówno całej naszej społeczności lokalnej, jak też moich osobistych o godne upamiętnienie miejsca ostatniej walki Bohatera Mokrego i Radzymina. W 2007 r. odsłoniliśmy ten oto obelisk, który dziś uzupełniamy o tablicę edukacyjną.
Bardzo serdecznie dziękuję Zarządowi i Członkom Stowarzyszenia Aktywnych 50 plus za podjęcie tej ważnej inicjatywy. Dziękuję Strażakom OSP Mokre oraz Wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nasze wysiłki, na czele z radną Sejmiku Mazowieckiego panią Marzeną Małek, burmistrzem Radzymina panem Krzysztofem Chacińskim, dyrekcją i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie oraz Pocztą Polską S.A.
Podczas uroczystości głos zabrał również historyk p. Władysław Kolatorski, który przybliżył uczestnikom biografię Bohatera oraz przebieg walk o Mokre w 1920 r.
– Major Stefan Walter zdawał sobie sprawę, że zdobycie Mokrego doprowadzi do oskrzydlenia wojsk sowieckich w Radzyminie i zmusi ich do jak najszybszego opuszczenia miasta. Nie pomylił się. Gdy zabierano go do szpitala, jego żołnierze mieli łzy w oczach i przyrzekali, że odbiją Mokre z rąk bolszewików. Słowa danego rannemu dowódcy dotrzymali. Nazajutrz wieś została zdobyta, a wróg nie zdołał więcej wedrzeć się do Radzymina. Major Walter przez wiele tygodni zmagał się ze śmiercią na szpitalnym łożu. Zmarł w przededniu swoich 29.urodzin. Na kilka dni przed śmiercią odwiedził go w szpitalu sam generał Haller, który osobiście mu podziękował i wręczył Krzyż Virtuti Militari – przypomniał znany i ceniony radzymiński historyk.
Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców, następnie wszystkich uczestników zaproszono na okolicznościowy poczęstunek.
Ze swej strony dodajmy, że cieszy fakt, iż w Radzyminie – Mieście Cudu nad Wisłą, pielęgnowanie pamięci o Bohaterach 1920 roku ma charakter oddolny i społeczny, czego wymownym przykładem była właśnie tegoroczna uroczystość w Mokrem, zainicjowana i zorganizowana przez radzymińskie Stowarzyszenie Aktywnych 50 plus. Dzięki staraniom członków i zarządu na czele z prezes Barbarą Kobylarz powstała tablica edukacyjna, która będzie odtąd przybliżać odwiedzającym to miejsce zarówno sylwetkę mjra S. Waltera, jak i przebieg walk o Mokre. Jak przyznaje p. Janusz Rasiński, jej realizacja była możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony Gminy Radzymin, jak też Poczty Polskiej S.A. W pozyskaniu środków nieocenioną pomoc okazała radna Sejmiku p. Marzena Małek – podkreśla p. Rasiński, dodając: – W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Aktywnych 50 plus pragnę złożyć serdeczne podziękowania Wszystkim Osobom i Instytucjom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. W szczególności dziękuję: naszym seniorom za wykonaną pracę społeczną, Pracowni Grafiki Użytkowej p. Dominika Wize za wykonanie tablicy, pocztom sztandarowym i dyrektorom szkół oraz Rodzinie Waltera za liczną obecność. Dziękuję ks. proboszczowi Stanisławowi Popisowi za życzliwą wolę współpracy, p. Krzysztofowi Rasińskiemu i firmie „Larix”, p. Markowi Nowackiemu i firmie „CaterMark” za pomoc organizacyjną oraz p. Adrianowi Pietrzakowi za nagłośnienie.
Wielkie słowa uznania kierujemy także pod adresem pani prezes Barbary Kobylarz za przysłowiowe dopięcie wszystkiego „na ostatni guzik”, życząc jednocześnie szybkiego powrotu do zdrowia!
/R.S. Lewandowski,
foto: Jacek Góral/

 

Galeria Zdjęć

1 684 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły, miasta i regionu. Pracować dla chwały i szczęśliwej przyszłości Polski – mojej Ojczyzny. Ślubujemy!

W piątek, 6 października uczniowie klas pierwszych liceów mundurowych Stowarzyszenia Płockiego Uniwersytetu Ludowego, w tym I LO PUL im. 111...

Zamknij