ggg ggg ggg

Pałac Prezydencki – piękno i tradycja

W związku z zaproszeniem dla mediów na konferencję do Pałacu Prezydenckiego w dniu 25 stycznia br. dziennikarze, a w tym przedstawiciel redakcji gazety „KURIER W… – Tygodnik regionalny” mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce po przepięknych pomieszczeniach Pałacu.

Przed zwiedzającymi stanęły otworem historyczne wnętrza Pałacu, m. in. Sala Kolumnowa, gdzie odbywa się większość najważniejszych wydarzeń politycznych; Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego, miejsce spotkań Prezydenta Rzeczypospolitej z przywódcami innych państw; Sala Chorągwiana, w której prezentowane są chorągwie odzwierciedlające dzieje Rzeczypospolitej. Poprzez Sień Wielką przeszliśmy do Sali Orła Białego, potem Sali Chorągwianej, zwiedziliśmy Kaplicę, Salę Białą z portretem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w eksponowanym miejscu, Salę Rokoko, salonik Pierwszych Dam i salon, gdzie przyjmowani są goście Prezydentów, Jadalnię. Następnie reprezentacyjną klatką schodową z pięknymi oknami witrażowymi i posągami udaliśmy się Antyszambrem do Sali Kolumnowej, gdzie odbywało się nasze spotkanie.
Od niemal czterystu lat Pałac Prezydencki jest trwale związany z polskimi dziejami. W wolnej Polsce po 1989 roku stał się siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – miejscem, które kojarzy się z ciągłością władzy państwowej, odsyła do takich pojęć, jak przestrzeganie Konstytucji, troska o suwerenność i bezpieczeństwo kraju. Salę Chorągwianą zdobią repliki polskich chorągwi: Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z okresu bitwy pod Grunwaldem, Chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów z czasów Jagiellońskich, Chorągiew Wojskowa z herbem Jana III Sobieskiego, Chorągiew manifestacyjna z Powstania Listopadowego z 1831 roku, Sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku, Flaga „Solidarności”.
Mieliśmy możliwość obejrzenia z bliska kopii dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku. Swoje miejsce znalazły tam również pieczęcie i stemple Prezydentów.
/Janina Czerwińska/

1 998 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
MAZOWIECKA BRYGADA ROZPOCZĘŁA KOLEJNE SZKOLENIA DLA OCHOTNIKÓW

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zakończyła rok 2018 z bilansem 7 szkoleń szesnastodniowych oraz 7 szkoleń dla rezerwistów, dodatkowo przeprowadzono...

Zamknij