ggg ggg ggg ggg ggg

Ostrowskie spotkania ornitologiczne

Zaplanowane na 22 maja 2020 r. XVIII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne z powodu pandemii zostały odwołane. Zanim, po raz 18. w pięknych okolicznościach przyrody na nadbużańskich łęgach, spotkają się obserwatorzy ornitofauny i ptaków doliny dolnego Bugu, krótko przypominamy historię i osiągnięcia OSO.

Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne to największe cykliczne wydarzenie ornitologiczne północno-wschodniego Mazowsza. Do 2011 roku organizatorem tego wydarzenia był Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej (obecna nazwa: Szkoła Podstawowa nr 2) natomiast od 2012 roku przedsięwzięcie organizuje Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. W ciągu 17 lat wiele instytucji zaangażowało się w pomoc w organizacji OSO, są to m. in. Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”.
Celem OSO – łączących zajęcia terenowe, wykłady i konkurs – jest uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody, pogłębianie wiedzy ornitologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
Założycielem Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych jest Jerzy Bauer. W roku 1996 obecnego burmistrza Ostrowi Mazowieckiej zainteresowaniami ornitologicznymi ,,zarazili” czterej podopieczni z sekcji podnoszenia ciężarów w ostrowskim MOSiR: Paweł Cieśluk, Mariusz Godlewski, Radosław Kozik i Rafał Wyszyński, dla których pasja przyrodnicza okazała się silniejsza od sportowej.
Pierwsze Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne odbyły się w roku 2003. W ciągu 17 lat formuła imprezy rozszerzała się – pierwsze dwie edycje OSO miały postać konferencji popularno-naukowej, a od roku 2005 zajęcia wzbogacono o część terenową.
Obecnie OSO zaczynają się od warsztatów terenowych w okolicy Morzyczyna. W czasie zajęć nad starorzeczami Bugu uczniowie pod opieką przewodników obserwują ptaki i identyfikują ich głosy.
Drugą część zajęć wypełniają prelekcje, pokazy prezentacji fotografii i filmów o tematyce ornitologicznej oraz quizy i konkursy (z nagrodami!).
W ciągu 17 lat w Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wiedzę o ptakach poszerzyło ponad 4 tysięcy uczniów.
Z uczestnikami OSO swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się przyrodnicy, fotografowie, filmowcy i naukowcy. O fotografowaniu i filmowaniu przyrody opowiadali m.in. Tomasz Kłosowski (https://www.youtube.com/watch?v=lrjYzvqPMOA – wywiad z Panem Tomaszem Kłosowskim, autor: Hanna Chromińska), Wojciech Kuchta, Grzegorz Leśniewski, Cezary Pióro i Artur Tabor. O problemach, wyzwaniach i ciekawostkach ornitologicznych mówili pracownicy naukowi z różnych uczelni i Polskiej Akademii Nauk, pracownicy parków narodowych i krajobrazowych, nauczyciele i członkowie towarzystw przyrodniczych.
Więcej informacji o historii i dorobku Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych przedstawia artykuł prezesa Ostrowskiego Stowarzyszenia ,,Ludzie z Pasją” Pawła Cieśluka zamieszczony w trzecim numerze ,,Rocznika Ostrowskiego” (https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/).
/Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej/

 

1 068 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zasady funkcjonowania UG od 25 maja

Od 25 maja 2020 r. w: - budynku Urzędu Gminy - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Warszawska 36, Andrzejewo przywraca...

Zamknij