ggg ggg ggg ggg

OSTROWSKA GRA MIEJSKA – WEHIKUŁ CZASU I FESTYN SŁOWIAŃSKI

17 września Ostrów Mazowiecka przeniosła się do XVI w. Księżna Anna Mazowiecka podarowała miastu sakwę ze złotem. Nadeszła ważna, historyczna chwila dla mieszkańców. Ostrów miała się rozwijać, miała zostać wybudowana szkoła! Jednak zdarzyło się coś niespodziewanego. Sakwa została skradziona.

 

Ł. Murzyn 1044 osoby, czyli 11 drużyn, wsiadły do wehikułu czasu i znalazły się w dawnej Ostrowi. Ich zadanie było proste! Musieli pomóc, musieli odnaleźć złodzieja i uratować dobre imię Ostrowi. Na początku każdy zespół otrzymał mapę z zaznaczonymi jedenastoma punktami, na których czekały zadania do wykonania. Musiały odgadnąć zagadki, rozwiązać łamigłówki, musiały wykazać się sprytem, wiedzą i inteligencją. Na trasie drużyny musiały m.in.: strzelać z łuku, upiec podpłomyki, rozdzielić i nazwać przyprawy, zabawić gromadkę dzieci, dokonać obliczeń w księdze rachunkowej, odczytać hasła przez lornetkę, umieścić 20 gwoździ na jednym i napisać stalówką tekst ogłoszenia. Na wszystkich punktach czekały na nich osoby rodem sprzed pięciu wieków.
Gra dała możliwość zgłębienia przestrzeni miasta, zwrócenia uwagi na nieznane detale otaczającego świata, wyzwolenia ducha walki oraz działania zespołowego w trakcie zaskakujących i nietypowych zadań. Umożliwiła porozumienie pomiędzy uczestnikami, niestawiając barier w postaci wieku, bądź poziomu intelektualnego.
W rozgrywce wzięło udział 11 drużyn. I miejsce zajęła drużyna Dzikie Pandy, w składzie: Robert Sutkowski, Mateusz Pakieła, Adam Smoliński , Julia Krupa. II miejsce przypadło drużynie Kądzielaki, czyli Julii Budnej, Oldze Tyl, Jakubowi Spinkowi i Sebastianowi Kądzieli. Na III miejscu uplasowała się drużyna Dzikich Kasztanów, w składzie: Iza Jedliczka, Julia Kaczorowska, Wiktoria Matyjasik i Kamil Świder.

Huczny finał gry pn. „Festyn Słowiański” odbył się w Ogrodzie Społecznym „Skwerek Obfitości”. Tam czekało zarówno na uczestników gry, jak i pozostałych mieszkańców wiele atrakcji. Teatr „Scena Kotłownia” zaprezentował spektakl o początkach miasta Ostrowi Mazowieckiej. Wokalistki z małkińskiego Studio „Osumi” zaśpiewały pieśni słowiańskie. Przybyli goście wygłosili krótkie wykłady. Można było dowiedzieć się szczegółów na temat życia pszczół od Pana Mirosława Pędzicha, zgłębić tajniki ekologicznej produkcji oleju rzepakowego od Pana Franciszka Keslera, a także dowiedzieć się jak funkcjonują osoby niepełnosprawne od Pani Agnieszki Golińskiej. Przybyłe osoby na piknik mogły podejrzeć prace przędzarki, a także samemu spróbować prząść wełnę. Atrakcję tę zapewniła Pani Joanna Madej. Powodem wielu emocji było Bractwo Rycerskie, które uświetniło wydarzenie pokazem średniowiecznego pojedynku oraz opowieściami na temat dawnego uzbrojenia. Na najmłodszych czekał dmuchany zamek, malowanie twarzy, bańki mydlane oraz zabawy przygotowane przez Centrum „Amelia”. Uczestnicy mogli również przejść przygotowany tor przeszkód z perspektywy osób niepełnosprawnych. Festyn zakończył się ogniskiem integracyjnym.

Organizatorami średniowiecznego dnia była Grupa Sąsiedzka „Skwerek Obfitości”, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”, 29 DH „Pogodni” z Ostrowi Mazowieckiej, Miejski Dom Kultury oraz Ostrowskie Bractwo Łucznicze. Realizacja wydarzenia była możliwa dzięki funduszom, które udało się pozyskać w Programie „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” oraz wsparciu Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Paweł Pecura

fot. Ł. Murzyn, Przemysław Cymerman.

2 699 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Urząd Gminy w Małkini Górnej nagrodzony znakiem jakości „ Przyjazny Urząd”

W dniu 19 września 2017 roku w Pałacu Akademii Nauk w Jabłonnie k. Warszawy odbyła się uroczysta gala, na której wręczane...

Zamknij