ggg ggg

Ostrów Mazowiecka obchodziła uroczyście 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w całej Polsce o godz. 17.00, również w Ostrowi Mazowieckiej zawyły syreny, by uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim.

 

fot3Organizatorami uroczystości było Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Wraz z mieszkańcami zebranym pod Mauzoleum poświęconym „Synom i Córkom Ziemi Ostrowskiej” uczestniczyli burmistrz Jerzy Bauer oraz p.o. dyrektora Muzeum-Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik. W uroczystościach udział wzięli również: zastępca burmistrza Zbigniew Chrupek, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Winiarski, radni miasta, przedstawiciele 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, przedstawiciele oddziału ostrowskiego Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego, Ryszard Ejchelkraut – prezes Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty, prezesi miejskich spółek, dyrektorzy i kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, pracownicy Urzędu Miasta, harcerze z 29. DH „Pogodni” oraz mieszkańcy miasta.
Przybyłych na uroczystość powitała p.o. dyrektora Muzeum-Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik, podkreślając, jak ważny dla historii i dla nas jest ten dzień.
O godzinie 17.00, gdy włączono syreny, zebrani pod Mauzoleum stanęli na baczność, by upamiętnić moment, w którym 73 lat temu wybuchło Powstanie.
Burmistrz Jerzy Bauer w krótkim wystąpieniu przywitał zgromadzonych i nie ukrywał wzruszenia z tak licznie przybyłych na uroczystość, a szczególnie z obecności wojska oraz młodzieży. Podkreślił wagę pamięci o Powstaniu Warszawskim i bohaterską postawę powstańców. Ksiądz dr Krzysztof Chodkowski odmówił modlitwę za wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim.
Po wystąpieniach delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem.
Ostrów Mazowiecka godnie i z pietyzmem złożyła hołd, tym, którzy w nierównej i heroicznej walce podczas Powstania Warszawskiego 1944 roku przez 63 dni wytrwali w płonącej Warszawie, chcąc zdobyć wolność dla swojego miasta i swojej Ojczyzny.

/oprac. J.Cz./

 

408 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
III MOTOCYKLOWA NOC KINOWA

W sobotę, 5 sierpnia 2017 roku po raz trzeci w Małkini Górnej odbyła się „Motocyklowa Noc Kinowa”. Na nadbużańskie łęgi...

Zamknij