ggg ggg ggg

Opera „Manru w Łochowie”

W ramach obchodów jubileuszu 50 – lecia Łochowa, w niedzielę 29 września w Sali Widowiskowej Folwarku Łochów została wystawiona opera „Manru w Łochowie” na podstawie opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego z udziałem światowej sławy artystów z Polski i Ukrainy.

Ta niesłychana uczta duchowa, którą obejrzało ponad 700 osób, odbyła się pod patronatem i z inicjatywy Wicemarszałek Senatu Marii Koc, a organizatorami byli: Adam Bala Prezes Polsko – Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski oraz Firma ARCHE, właściciel Pałacu i Folwarku Łochów.
Opera „Manru” skomponowana została przez Paderewskiego w latach 1895–97. Jej libretto, autorstwa A. Nossiga, zostało oparte na powieści J.I. Kraszewskiego „Chata za wsią” . To opowieść o polskiej wieśniaczce Ulanie, która pokochała i poślubiła Cygana Manru wbrew matce. Chciałaby się z nią pogodzić, zostaje jednak wypędzona nie tylko przez nią, ale i przez całą wieś, która nie ufa obcemu przybyszowi. Manru też nie jest szczęśliwy, żal mu dawnego życia. Kiedy więc pojawiają się Cyganie, on przyłącza się do nich, co uruchamia ciąg tragicznych zdarzeń. Zrozpaczona Ulana topi się w jeziorze.
W przedstawieniu w reżyserii Wasyla Wowkuna wystąpili: Sylwester Kostecki jako Manru, Ewa Tracz jako Ulana, Łukasz Motkowicz zaśpiewał partię Uroka, Marta Motkowicz wcieliła się w postać Jadwigi, a Ludmiła Ostasz zaśpiewała partię Azy. Wystąpili również Chór i Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod batutą Natalii Ponomarchuk.
Jedyna w twórczości Ignacego Jana Paderewskiego opera, wystawiona przez artystów polskich i ukraińskich, zachwyciła łochowską publiczność. Ostatni akt, gdy Manru wraca do życia cygańskiego, pozostawił wrażenia niezatarte. Spektakl został przyjęty owacjami na stojąco. Artyści po występach w Łochowie ruszają do Chicago, gdzie wystąpią przed trzytysięczną publicznością w Copernicus Center.
Spektakl z okazji 50-lecia Łochowa swoją obecnością zaszczycili: J.E. Ks. Bp. Antoni Pacyfik Dydycz, Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Europoseł Adam Bielan, Poseł na Sejm Daniel Milewski, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala i Maciej Górski, Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Sławomir Ryszawa wraz z Radnymi Rady Miejskiej oraz wielu znamienitych gości.
Podczas tego wyjątkowego widowiska Władysław Grochowski, właściciel Pałacu i Folwarku Łochów z rąk Pani Marszałek Senatu RP odebrał medale Pro Patria za pomoc repatriantom i innym osobom potrzebującym, jaką od 2014 roku świadczą Lena i Władysław Grochowscy. Medal ten przyznawany jest przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dodatkowo w podziękowaniu za współpracę służącą integracji środowiska społeczno-kulturalnego burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski przekazał na ręce Prezesa Grupy Arche miniaturę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Łochowie.

/Info/

1 230 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
V jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2019

W dniach 26-27 września 2019 r. w Siedlcach odbywała się V jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2019 pod honorowym...

Zamknij