ggg ggg ggg

Ogólnopolskie Święto Lasu w Łochowie

W środę 29 maja 2019 r. w historycznym pałacu w Łochowie leśnicy z całej Polski świętowali Ogólnopolskie Święto Lasu oraz 95 rocznicę powstania Lasów Państwowych, objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Maszą Świętą koncelebrowaną przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, w trakcie, której homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.
Po Mszy Świętej uczestnicy posadzili Dąb Niepodległości, który 23 maja 2018 roku został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka, podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych do Grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość leśników swoją osobą uświetniła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. W imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odczytała skierowany do zebranych list wyrażający wdzięczność i szacunek za trud pokoleń leśników i ich ogromny dorobek, za pasję, z jaką leśnicy podchodzą do swojej pracy W wydarzeniu wziął udział również minister środowiska Henryk Kowalczyk.
– Leśnicy są gwarancją, że ochrona przyrody w Polsce jest skuteczna. Forma zrównoważonej gospodarki leśnej została skutecznie sprawdzona przez niemal sto lat działania Lasów Państwowych – mówił. Minister Kowalczyk przypomniał również jak istotną rolę pełnią lasy w naszym społeczeństwie. Zarówno tą społeczną, edukacyjną jak i gospodarczą. Szczególnie w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach rola lasów była mocno podkreślana ze względu na pochłanianie CO2 i przyczynianie się do ochrony klimatu. – Jesteście Państwo wzorem jak należy w sposób odpowiedzialny dbać o dobro polskiej przyrody – powiedział minister środowiska, poczym wyraził w kierunku leśników serdeczne podziękowania za ich wkład i codzienny trud. – Jestem dumny, że jako minister środowiska mogę nadzorować Lasy Państwowe. Jesteście Państwo wzorem jak należy w sposób odpowiedzialny dbać o dobro polskiej przyrody – dodał.
W Święcie Lasu udział wzięli m.in. przedstawiciele parlamentu z wicemarszałek Senatu Marią Koc i Teresą Wargocką, rządu z szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Markiem Suskim, wicewojewodą mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim, władz i jednostek samorządowych z burmistrzem Łochowa Robertem Gołaszewskim. Wśród zaproszonych gości była również wyszkowianka Anna Ewa Król – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie W trakcie uroczystości miała miejsce ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki leśnej wręczył sekretarz stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. Między innymi, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczona została Elżbieta Bernard-Rybak – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łochów. 25 zasłużonych osób uhonorowano Kordelasem Leśnika Polskiego, w tym m.in. wicemarszałek Senatu – Marię Koc oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków – Waldemara Wańczyka.
Z rąk Ryszarda Walczaka – prezesa Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, medalem „Zło Dobrem Zwyciężaj”, wyróżniony został Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.
/Oprac. Anna Król/

835 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyprawka Maluszka – upominki wręczone przez Powiat Węgrowski najmłodszym mieszkańcom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 31 maja 2019 r. po raz pierwszy, starosta Ewa Besztak oraz przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego...

Zamknij