ggg ggg

Oddano hołd powstańcom z 1863 r.

3 kwietnia 2016r. w miejscowości Kąty-Wielgi gm. Strachówka odbyły się obchody 153. rocznicy Powstania Styczniowego, zorganizowane przez Starostę wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz wójta Gminy Strachówka Piotra Orzechowskiego.

DSCF7468

Tradycyjnie rozpoczęto obchody od Mszy Świętej odprawionej przez księdza proboszcza Mieczysława Jerzak w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strachówce. Homilię wygłosił ks. Jan Grzybowski. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przejechali do miejscowości Kąty – Wielgie w gminie Strachówka, gdzie przy Mogile Powstańców z 1863 r. odbyła się główna część obchodów. Wśród gości byli: poseł na Sejm RP Piotr Uściński, wiceprezes Związku Inwalidów Wojennych RP Koło Wołomin Eugeniusz Bądzyński, samorządowcy tj.: burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk wraz z wiceprzewodniczącym Rady, wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka z przewodniczącą Rady oraz radnymi, wójt Gminy Klembów Rafał Mathiak z przewodniczącym Rady, wójt Gminy Poświętne Jan Cymerman wraz z radnymi, wójt Gminy Stanisławów Adam Sulewski, wójt Gminy Strachówka wraz z przewodniczącą Rady, radnymi, sołtysami, radni Rady Powiatu: Magdalena Suchenek, Janusz Tomasz Czarnogórski, Andrzej Olszewski, Robert Szydlik i Andrzej Zbyszyński oraz Radny Miasta Stołecznego Warszawy Cezary Andrzej Jurkiewicz – przewodniczący Zarządu Prawa i Sprawiedliwości Dzielnicy Wawer, przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego, Koła z Poświętnego i z Jadowa oraz przedstawiciele Klubu PiS z Jadowa i Strachówki. Starostę wołomińskiego reprezentował wicestarosta Adam Łossan, który podkreślił znaczenie uroczystości patriotycznych i ich rolę w wychowaniu młodego pokolenia. Podziękował mieszkańcom gminy Strachówka za pamięć o wydarzeniach sprzed 153 lat i liczne uczestnictwo w obchodach.
W trakcie uroczystości głos zabrał m.in.: poseł na Sejm RP Piotr Uściński, podkreślając heroizm Powstańców, Eugeniusz Bądzyński – weterana z czasów II wojny światowej i wiceprezes Związku Inwalidów Wojennych RP oraz gospodarz obchodów wójt Strachówki Piotr Orzechowski.
Następnie delegacje lokalnych władz samorządowych, kombatantów oraz uczniów złożyły wieńce. Hołd Powstańcom złożyli oprócz wyżej wymienionych gości: delegacja uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 w Urlach, dyrektor Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce Grażyna Kapaon wraz z uczniami, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rozalinie Małgorzata Leszczyńska, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z Równego, Boruczy i Strachówki, Koła Gospodyń Wiejskich z Równego, Jadwisina i Strachówki, mieszkańcy sołectwa Borucza.
Mszę Św. i uroczystości przy mogiłach uświetniła koncertem Orkiestra Wojska Polskiego z Siedlec a także Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki z Andrzejem Michalikiem na czele, które w strojach z epoki Powstania Styczniowego oddało klimat tamtych lat.
Koło Gospodyń Wiejskich pysznym poczęstunkiem zakończyło tą wyjątkową i niezwykle patriotyczną w swojej wymowie uroczystość.
/oprac. J.Cz./

 

Galeria Zdjęć

2 454 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Serdeczne urodzinowe życzenia dla pana Mieczysława Chojnackiego „Młodzika” – od nauczycieli i młodzieży z Radzymina!!!

Z okazji 92. urodzin por. Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”, o którym na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP napisano, że „jest...

Zamknij