ggg ggg ggg ggg ggg ggg

Ochotnicza Straż Pożarna w Radzyminie odznaczona Krzyżem Victorii Radzymińskiej 1920 roku

W ubiegłą niedzielę, 18 września odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie, podczas których jednostka uhonorowana została wyjątkowym odznaczeniem – Krzyżem Victorii Radzymińskiej 1920 roku.

SONY DSC

Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku to odznaczenie szczególne, bo ustanowione i nadawane przez środowisko radzymińskich działaczy społecznych, w celu uhonorowania i wyróżnienia osób oraz instytucji najbardziej zasłużonych dla Radzymina.
– Odznaka pamiątkowa Krzyż Victorii Radzymińskiej ustanowiona została przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, jako symbol zwycięskich bojów o Radzymin z bolszewikami w dniach chwały 1920 roku. Odznaka przyznawana jest osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym w upamiętnieniu czynu zbrojnego żołnierzy polskich, walczących z bolszewikami o Radzymin w sierpniu 1920 roku. Odznaczenie Krzyż Victorii Radzymińskiej przyznaje Kapituła, powołana przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Radzymina. W skład jej wchodzą osoby cieszące się powszechnym szacunkiem i reprezentujące środowiska różnych organizacji i stowarzyszeń, działających na terenie Radzymina – wyjaśnił zgromadzonym Cezary Wnuk, który był głównym pomysłodawcą ustanowienia odznaczenia.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że dotychczas Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku nadano dwukrotnie. Pierwsza odznaka (symbolicznie zadedykowana pamięci Honorowego Obywatela Radzymina – Ojca Świętego Jana Pawła II) w ubiegłym roku ofiarowana została Parafii p.w. Św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Drugą uhonorowano właśnie Ochotniczą Straż Pożarną w Radzyminie, a decyzja w tej sprawie została podjęta na ostatnim, czerwcowym posiedzeniu Kapituły w składzie: Jerzy Berta, Krzysztof Chaciński, Mirosław Jusiński, Władysław Kolatorski, Bogusław Kornacki, Marzena Małek, Wiesław Nieckarz, Zbigniew Piotrowski, Cezary Wnuk, płk Marek Tarczyński, Jan Wnuk i Tomasz Żmijewski.
Jak głosi uzasadnienie, Krzyż Victorii Radzymińskiej 1920 roku ofiarowany został Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie w 120. rocznicę jej utworzenia „za bohaterską postawę w sierpniowych dniach chwały 1920 roku i doniosły udział w tworzeniu polskiej państwowości na Ziemi Radzymińskiej”.
W ten sposób symbolicznie uhonorowano pokolenia radzymińskich strażaków walczące o niepodległość Ojczyzny w okresie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej, a także ich następców, z dumą pielęgnujących pamięć o chwalebnej historii najstarszej organizacji społecznej w mieście.
Zaszczytne odznaczenie przekazane zostało na ręce Prezesa Zarządu OSP Radzymin druha Edwarda Szymankiewicza. W obecności radzymińskich druhen i druhów oraz dostojnych gości wręczył je Honorowy Obywatel Radzymina, a zarazem Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina p. Jan Wnuk wraz z Członkami Kapituły.
Z kolei, obecny na uroczystości Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki zapowiedział, że z inicjatywy władz miasta na najbliższej Sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na 26 września, odbędzie się głosowanie nad uchwałą w sprawie nadania jednostce OSP Radzymin tytułu: Zasłużony dla Radzymina „Bene Meritus”. Jest to najwyższe wyróżnienie dla instytucji zasłużonych dla Radzymina, przyznawane przez samorząd Gminy Radzymin. (W przypadku osób, najważniejszym wyróżnieniem jest tytuł Honorowego Obywatela Radzymina, a „Bene Meritus” jest drugim, co do ważności).
Zarządowi i Członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie serdecznie gratulujemy!
(Czytelników już dziś zachęcamy do lektury obszernej relacji z obchodów jubileuszu 120-lecia jednostki, którą opublikujemy w następnym numerze).

/R.S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń/

573 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XI Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw oraz Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej

Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński już po raz jedenasty zorganizowała Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. Tegoroczna edycja odbyła się...

Zamknij