ggg ggg

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

W miniona niedzielę 24 kwietnia 2016 r. zarząd Gminny NSZZ Solidarność w Zabrodziu zaprosił mieszkańców na wystawę pt. „Ocalić od zapomnienia”.

zzz

Patronatem honorowym niecodzienne wydarzenie w Zabrodziu objęli: minister Henryk Kowalczyk oraz wójt Gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik. Obecny był również Paweł Baranowski – zastępca przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Wystawa mogła powstać dzięki Janowi Fornalowi mieszkańcowi gminy, wieloletniemu samorządowcowi, działaczowi opozycyjnemu i obecnie działającemu nadal w strukturach Solidarności i PiS-u . To on właśnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych współpracował przy tworzeniu prasy podziemnej, a następnie ukrył materiały i matryce drukarskie konieczne do powielania ulotek i pism prasy opozycyjnej. Jan Fornal po ponad 30 latach odzyskał matryce drukarskie tj. formy metalowe stanowiące odbicie składu typograficznego służącego do druku pism i pisemek. Jest ich 120 i wraz z egzemplarzami pism z tego okresu utworzyły wyjątkowy zbiór i wyjątkową wystawę. Duży zbiór prasy podziemnej udostępnili: ks. Andrzej Rybicki – proboszcz parafii w Niegowie oraz Jerzy Trzeciak – mieszkaniec Adelina.
Zdarzenie upamiętniające wydarzenia i ludzi otrzymały wspaniałą oprawę. Młodzież z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Zabrodziu zaprezentowała widowisko słowno – muzyczne pt. „Tamte dni”, które opracowała i przygotowała pod kierunkiem nauczycieli szkoły: Andrzeja Romana i Jacka Gajewskiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć kultowej już piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”, czy pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Na wspomnienie zasługuje odegrana przez uczniów scena z przesłuchania studenta przez ZOMO. Jak podczas swojej wypowiedzi na temat zdarzeń z tamtych czasów stwierdził Minister Henryk Kowalczyk – scena z ZOMO była zbyt łagodna, nie tak łagodnie i elegancko zwracano się do zatrzymanego. Wspominał też czas stanu wojennego, gdy był nauczycielem w szkole w Golądkowie i ubolewał, że tak niewiele zostało z broszur i pism ze względu na stan wojenny. Nie wiedział, że w Zabrodzi udziały się tak ważne historie. Życzył, aby ta wystawa była przypomnieniem dla tych, co pamiętają, a dla tych, co nie pamiętają lekcją historii. Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety: www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy film z wypowiedzią znakomitego gościa.
O działalności konspiracyjnej w Zabrodziu mówił Jan Fornal. Przypomniał okoliczności zakopania matryc i zdarzeń wcześniejszych z tym związanych (pisaliśmy o tym w nr 13 naszej gazety z dnia 12 kwietnia). „Dzisiejsza uroczystość jest historyczna, nie polityczna. Mamy pamiętać o naszych kolegach i koleżankach, których z nami już nie ma.” – podkreślał inicjator wystawy. Był niezwykle ucieszony, że na wystawę przybyło tak wiele osób. Rzeczywiście, wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury gościła ponad 130 osób.
Z kolei wójt Zabrodzia Tadeusz Michalik podkreślał: „Spotkanie dzisiejsze przede wszystkim dotyczy utrwalenia pamięci o naszej najnowszej historii i ludziach, którzy brali aktywny udział w jej tworzeniu (…) Przemiany te nie byłyby możliwe bez prasy podziemnej, która za główne zadanie uznała dokonanie rzetelnej diagnozy PRL-u, a także wywołania w społeczeństwie dyskusji na temat dróg wiodących do demokracji i odzyskania niepodległości. (…) Nasze spotkanie w dniu dzisiejszym dotyczy właśnie upamiętnienia tamtych wydarzeń i ludzi, którzy w gminie Zabrodzie podjęli się niełatwego zadania, którego celem było odzyskanie suwerenności, a niektórzy z nich zapłacili za to utratą wolności i prześladowaniami.”
Na pamiątkę spotkania minister Henryk Kowalczyk otrzymał wspaniałe tomy „Chłopów” Reymonta, a Jan Fornal piękną publikację z dedykacją i podziękowaniami. Następnie wszyscy przeszli do sali z eksponatami i zdjęciami matryc, a minister Henryk Kowalczyk, Jan Fornal oraz wójt Tadeusz Michalik dokonali otwarcia wystawy.
Z wielkim zainteresowaniem oraz długo oglądano i komentowano przedstawione materiały.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających, a w ubiegły poniedziałek pierwsze grupy uczniów, cztery klasy ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu miało możliwość ją obejrzeć i uczestniczyć w tej wyjątkowej lekcji historii i patriotyzmu.
/Janina Czerwińska/

 

Galeria Zdjęć

2 014 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Miasto Ostrów Mazowiecka organizuje w niedzielę 8 maja 2016 uroczyste Upamiętnienie Ślubu Pileckich.

Rotmistrz Witold Pilecki oraz Maria Ostrowska pobrali się 7 kwietnia 1931 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej....

Zamknij