ggg ggg

Obwodnica Marek już w 2015 czy raczej w 2020? (02.10.2012)

Nowy harmonogram budowy obwodnicy Marek przedstawił w ubiegłą środę 26 września wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Spotkanie w Markach było kontynuacją debaty w tej sprawie zainaugurowanej w styczniu br. w Radzyminie.
Na spotkanie wojewoda zabrał przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy pokazali gotową już koncepcję 16-kilometrowej trasy od Trasy Toruńskiej do obwodnicy Radzymina.
W minioną środę w Markach Jacek Kozłowski powiedział, że na przełomie września i października spodziewa się, iż wnioskiem Ministerstwa Transportu o to by obwodnicę Marek dopisać na listę inwestycji, których realizacja przewidziana jest na koniec 2013 roku, zajmie się komitet stały Rady Ministrów, a następnie zgodę potwierdzi cała Rada Ministrów.
– Tu wszystko zależy od ministra finansów –zaznaczył. – Skoro minister transportu o to wystąpił, miał mocne podstawy, by sądzić, że temat przejdzie – powiedział wojewoda. Jacek Kozłowski przyznał również, że jego niepokój budzą odwołania od decyzji środowiskowej dla nowej trasy. Co istotnie, 19 września Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała decyzję w mocy i jeżeli zostaną zatwierdzone pieniądze, to jeszcze jesienią tego roku zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie trasy.
Według przewidywań wojewody Jacka Kozłowskiego pozwolenie na budowę może być wydane na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2014 r., natomiast sam przejazd otwarty w drugiej połowie 2015 r. Wojewoda zapewnił przy tym, że jeśli nie teraz, to pieniądze uda się zdobyć w następnej perspektywie unijnej. W takiej sytuacji, zdaniem Kozłowskiego opóźnienie potrwa najwyżej rok i obwodnica powstanie w 2016 roku. Jednakże mieszkańcy Marek są w tej kwestii bardziej sceptyczni i jako realny termin powstania obwodnicy wskazują rok 2018. Społeczne obawy wywołują bowiem nowe procedury unijne, dotyczące perspektywy 2014-2020, jak również to, iż nie ma pewności, że rząd, który zostanie wyłoniony w wyborach w 2014 roku, odpowiednio potraktuje problemy Marek.
/opr. R.L., r24/

734 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
50 + najlepszy wiek, by realizować marzenia (02.10.2012)

27 września w Sali konferencyjnej radzymińskiego ratusza spotkali się uczestnicy nowego projektu z przedstawicielami Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie Oddział...

Zamknij