ggg ggg ggg

„Obóz Fryczego pod Łączką w pamiętniku Deskura”

W sobotę, 03.06.2023r. w skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku, Fundacja Akomodacja w partnerstwie z Fundacją PZU realizowała zadanie ,,Obóz Fryczego pod Łączką w pamiętniku Deskura“ dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, którego współorganizatorami była gmina Brańszczyk oraz GCKSiT
w Brańszczyku.

Pragnąc upamiętnić patriotyczny zryw narodowy, jakim było Powstanie Styczniowe Fundacja Akomodacja, postanowiła przygotować różnorodne wydarzenia pozwalające dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.
Wszystkie działania Fundacja Akomodacja postanowiła oprzeć o fragment pamiętnika Bronisława Deskura „Dla moich wnuków”. Jego słowa są jak przesłanie dla kolejnych pokoleń, dla nas: „Kochane wnuki. Nie będę was pouczał o miłości Ojczyzny, bo to uczucie wyssaliście z piersi matek waszych, przypomnę wam tylko, że: kto nie poczuwa się do obowiązków Polaka, kogo więzy niewoli nie palą wstydem, a męstwo nie porwie do czynu, ten niewart stąpać po tej świętej ziemi naszej, przesiąkniętej krwią męczenników za wolność”.
Bronisław Deskur był uczestnikiem i świadkiem bitwy pod Łączką w Puszczy Białej, która odbyła się 23 maja 1863 roku, a po której, wskutek odniesionych ran zmarł naczelnik wojenny powiatu pułtuskiego, pułkownik Karol Frycze.
Do wzbogacenia wiedzy o Powstaniu Styczniowym przyczynił się piknik historyczny, na którym można było zapoznać się z pracą kowala i rymarza.
Przygotowaliśmy również grę terenową wzbogaconą o warsztaty wykonania kokardy narodowej, kaligrafii (pisania piórem gęsim i stalówkami), wykonania orła i poznanie pieśni z okresu Powstania Styczniowego, wykonania rogatywek.
Na zakończenie wydarzenia wystąpił w pełnym składzie Zespół Reprezentacyjny Artystyczny Wojska Polskiego zachwycając śpiewem, muzyką i tańcem.

/Fundacja Akomodacja/

646 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dni Ostrowi Mazowieckiej 2023 – 4 dni Mega Rozrywki

Kolejna wyjątkowa impreza, czyli 19. Dni Ostrowi Mazowieckiej, w ciągu czterech dni od 1 do 4 czerwca 2023 r. pokazała...

Zamknij