ggg ggg

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyminie

Święto Konstytucji Trzeciego Maja obchodzono w Radzyminie, jak zawsze, bardzo uroczyście. Celebrę zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków, którą o godz. 13:00 odprawił w Kolegiacie Radzymińskiej biskup senior diecezji drohiczyńskiej JE bp Tadeusz Pikus.

Po zakończeniu Liturgii licznie zgromadzone poczty sztandarowe jednostek OSP, placówek oświatowych oraz organizacji z terenu Gminy Radzymin, a także samorządowcy, goście i mieszkańcy przemaszerowali pod Pomnik Tadeusza Kościuszki. Na czele paradnego pochodu szła Radzymińska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Jakuba Pietruchy.
Gospodarzami obchodów byli: Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka. W uroczystości, którą poprowadził dh Kamil Szkodziński z OSP Radzymin wzięli udział m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński; Dyrektor Generalna w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marzena Małek, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk oraz Radna Powiatu Marta Rajchert; Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie – panowie Piotr Rembelski oraz Wiesław Solarz z Radnymi Miejskimi; Wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki; Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Rajski Ptak w Radzyminie na czele z p. Jerzym Bertą; przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z Prezesem p. Janem Wnukiem- Honorowym Obywatelem Radzymina; przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej „Cud nad Wisłą” Powiatu Wołomińskiego; harcerze ze szczepu 9. Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Labirynt”; młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z Prezesem Władysławem Kolatorskim oraz Dyrektorzy, Nauczyciele, dzieci i młodzież z placówek oświatowych z terenu Gminy Radzymin.
Oprawę uroczystości zgodną z ceremoniałem wojskowym zapewnili: kadra i kadeci I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Z kolei, szczególnego kolorytu tegorocznym obchodom nadały okolicznościowe stroje, nawiązujące do polskich ubiorów szlacheckich z XVIII w., w których tego dnia wystąpili uczniowie Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie.
W swoim przemówieniu zarówno Minister Piotr Uściński, jak też Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka
podkreślili znaczenie wydarzenia sprzed 232 laty, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Ciekawą refleksją podzielił się również ze zgromadzonymi Burmistrz Krzysztof Chaciński:

Czemu my Polacy nie potrafimy zajmować się swoim Państwem wtedy kiedy trzeba? Zaczynamy się nim zajmować wtedy kiedy jest już za późno i w ostatnim romantycznym zrywie robimy coś dobrego, ale jednocześnie coś co nie może mieć szans powodzenia, jak konstytucja właśnie? Czy z uchwalaniem nowego prawa trzeba było czekać aż stracimy dostęp do morza? Czy trzeba było czekać i patrzeć jak przez 150 lat liberum veto niszczy polskie państwo i dopiero, gdy wróg stał u bram, zagarnął nam ziemie w pierwszym rozbiorze podjęto prace nad projektem? (…) Czemu nie świętujemy wielkich zwycięstw, tylko takie „prawie zwycięstwa” jak Konstytucja 3 Maja albo dumne porażki, jak nasze powstania narodowe? – pytał retorycznie Burmistrz zastanawiając się dlaczego rocznica bitwy pod Grunwaldem nie jest naszym świętem państwowym np. rocznica Bitwy pod Grunwaldem, albo zdobycie Moskwy przez Żółkiewskiego w 1610 r.?
– Czemu centralne obchody święta wojska polskiego nie odbywają się w Radzyminie, jak w okresie międzywojennym? Radzymin jest miejscem, które dopomina się chwały, a nie powinien, bo ona nam się po prostu należy! Radzymin to arena wielkiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Może trochę nudnego, bo wynikającego z bohaterstwa żołnierza i geniuszu dowództwa. Prawdziwego zwycięstwa którego nikt się nie spodziewał, z wrogiem o wiele od nas silniejszym. Zwycięstwa nie iluzorycznego, ale takiego które zapewniło nam niepodległość. (…) Bitwa Warszawska to powinien być nasz towar eksportowy, historia którą opowiadamy na europejskich salonach, temat hollywódzkich filmów, jak lądowanie aliantów w Normandii – mówił Burmistrz, aby na zakończenie zapewnić: – My w Radzyminie zaczniemy tę zwycięską historię opowiadać już w tym roku, w naszym muzeum zwycięstwa. A ja dopilnuję tego, aby usłyszał o niej każdy radzyminiak, Polak i Europejczyk.
Po przemówieniach i ceremonii złożenia wieńców pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki zgromadzeni goście wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu Radzymińskiej Orkiestry Dętej.
Po południu o godz. 17:00 w Miejskiej Sali Koncertowej odbył się Koncert „FRYDERYK CHOPIN – HOMO
ARTIFEX, czyli spektakl o talencie i byciu sobą”. W godzinach 15:00-18:00 trwał piknik rodzinny i atrakcje dla dzieci, w tym „oprowadzanki” na koniach w parku na Placu Wolności w Radzyminie.

/opr. KW; źródło: Gmina Radzymin;
foto: Gmina Radzymin, G. Jeleń/

371 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W Serocku trwa „Wojciechowe Świętowanie 2023”!

Serock hucznie obchodzi Święto Patrona Miasta – Św. Wojciecha. Kulminacyjne wydarzenia odbędą się już w najbliższą sobotę, 13 maja, kiedy...

Zamknij