ggg ggg ggg ggg ggg

Obchody Dnia Patrona Powiatu Ostrowskiego

Uroczystości związane z upamiętnieniem Patrona Powiatu Ostrowskiego – bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbyły się w dniach 25 i 27 maja w Ostrowi Mazowieckiej, Andrzejewie i Zuzeli.

W dniu 25 maja 2023 r. (czwartek) w Powiatowej Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się pierwsza część uroczystości związanych z obchodami Dnia Patrona Powiatu Ostrowskiego. Zebranych gości i młodzież szkół z powiatu przywitał starosta ostrowski Zbigniew Chrupek. Wypowiedzi kierowane do uczniów przez zabierających głos podkreślały słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Tylko orły szybują nad graniami (…) Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce i wzrok orli ku przyszłości”.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prof. dr hab. Jan Żaryn, prałat Jan Okuła, radny Sejmiku Maz. Mirosław Augustyniak, dyr. Delegatury w Ostrołęce Maz. Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie – Marcin Grabowski, samorządowcy gmin powiatu, przedstawiciele instytucji i oświaty, dyrektorzy szkół.
Podczas wydarzenia zaproszeni wysłuchali wykładu prof. dr hab. Jana Żaryna, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie pt. „Dziedzictwo błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego na dziś”. Był to wyjątkowo poruszający wykład, a raczej przesłanie wyjaśniające młodzieży jak wzrastał i formował się wielki człowiek w czasach reżimu komunistycznego i czego doświadczył przez swoje życie ciągle kontrolowany i uznany przez komunistów za największe zagrożenie dzięki swojej niezłomności w wierze i pracy dla Polski oraz budowania świadomości w kolejnych pokoleniach. Najważniejsze dla niego w czasach uwięzienia w latach pięćdziesiątych było wzmocnienie kościoła. Jak podkreślał profesor Jan Żaryn, gdyby nie to pokolenie, nie byłoby 1966 r., gdy z inicjatywy kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowano obchody 1000-lecia Chrztu Polski, aby przypomnieć narodowi chrześcijańskie korzenie. Młodzież opowiedziała się słowami Prymasa. Z tych czasów i wyrosły kolejne pokolenia, które przesłanie poniosły dalej i Solidarność.
W drugiej część uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom i wyróżnionym w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt.: „Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”, nad którym patronat honorowy objął Starosta Ostrowski oraz Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Program uświetnił występ uczennic „Koperniczka”.
W tym dniu nastąpiło również uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: „Zwycięzca, Prymas dla Kościoła i Narodu”, którą można oglądać na placu przy Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej do dnia 23 czerwca br. Wystawa została zorganizowana we współpracy Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. Paderewskiego w Warszawie.
Obchody dnia Patrona Powiatu Ostrowskiego kontynuowano w kolejnym dniu 27 maja (sobota), na które zaprosili: Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek, przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda oraz ksiądz Jerzy Krysztopa, kustosz Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli. Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów na grobie Julianny Wyszyńskiej – matki Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego na cmentarzu parafialnym w Andrzejewie oraz pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia przy Sanktuarium. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli. W trakcie mszy przedstawiono świadectwo siostry Nulli, cudownie uzdrowionej przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Starosta złożył na ręce Kustosza Sanktuarium podziękowania dla organizatorów i wszystkich uczestników biorących udział w obchodach – „za wprowadzenie ducha bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego do nas wszystkich”. Podziękował członkom rządu – wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi i parlamentarzystom: senatorowi Robertowi Mamątowi, posłowi na Sejm Danielowi Milewskiemu oraz samorządowcom powiatu za udział i jak powiedział: również za to „..że nasza Zuzela dzisiaj świeci”.
Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

/KW/

382 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
V Majówka w Rostkach Wielkich przebiegała w rodzinnej atmosferze i słonecznej aurze

20 maja 2023 roku w parku w Rostkach Wielkich odbyła się już V „Majówka”. W tym roku ta plenerowa impreza...

Zamknij