ggg ggg

Obchody 154. rocznicy Powstania Styczniowego w Kamieńczyku

W dniu 22 stycznia br. w Kamieńczyku przy Pomniku Powstania Styczniowego, który jest najważniejszą pamiątką w naszym powiecie, wyszkowski PiS po raz kolejny zorganizował uroczystości upamiętniające 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

154 rocznica Powstania Styczniowego 7

 

Powstanie rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. i trwało do wiosny 1864 r. Było największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym walczącym powstańcom o niepodległość naszej Ojczyzny, złożyli wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobie powstańców. Celem tych uroczystości organizowanych rokrocznie przez PiS było przypomnienie tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń z tego okresu czasu.
W tych ważnych uroczystościach wzięli udział m.in.: wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, reprezentanci posła na Sejm RP Daniela Milewskiego, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki, dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego ARiRM-u Anna Król, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód Rajski Ptak Ośrodek w Wyszkowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego – Okręg Nadbużański w Wyszkowie z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej, przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Wyszkowie, społeczność lokalna pod przewodnictwem sołtysa Kamieńczyka, organizacje związkowe, stowarzyszenia, przedstawiciele Zarządu Powiatowego Prawo i Sprawiedliwość w Wyszkowie na czele z Waldemarem Sobczakiem i Eugeniuszem Zarembą, sympatycy i członkowie PiS-u oraz mieszkańcy powiatu.
Uroczystości prowadził przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS Waldemar Sobczak. Zaczęła się ona od odegrania hymnu państwowego. Po powitaniu gości i osób zebranych głos zabrał Mirosław Powierża, który przedstawił rys historyczny powstania. Podkreślił wagę tego miejsca, gdzie w masowym grobie pochowano 14 powstańców bitwy, która rozegrała się 12 marca 1893 r. Oddział 200 powstańców zmierzył się z ponad 700 żołnierzami rosyjskimi. Dopiero w 1927 r. na mogile ustawiono pomnik upamiętniający uczestników walk o niepodległość Ojczyzny. Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, podkreślił jak ważne są takie uroczystości i te szczególne miejsca. Zaakcentował przy tym, że pomimo klęski militarnej, powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Na zakończenie zdeklarował się wobec obecnych, przydzielić środki finansowe na odnowienie tego pomnika. W imieniu posła Daniela Milewskiego list odczytała Anna Król, w którym podkreślono wagę pamięci i kultywowania znaczących wydarzeń polskiej walki o wolność, często tak tragicznej, jak powstanie styczniowe.
– Dziś po 154 latach od wybuchu Powstania Styczniowego jesteśmy pełni podziwu dla bohaterstwa naszych przodków. To jest czas na pamięć i refleksję nad tym, jak możemy uczyć się od powstańców gorącej miłości Ojczyzny i nie zapomnieć o tragicznym bilansie powstania. Byśmy nigdy w naszej historii nie musieli iść w bój bez broni i bez realnych szans na zwycięstwo. To czas na refleksje, jak przekazywać najgorętsze uczucia narodowe i jak nimi mądrze kierować. Musimy nie tylko zrozumieć, ale przede wszystkim docenić polską dumę, która od zawsze nakazywała powstać z kolan i podejmować próby walki. Walki o naszą tożsamość, walki o wolną Polskę – zwracał się w liście poseł Daniel Milewski.

Konrad Wróbel ze Związku Piłsudczyków RP omówił wydarzenia powstania styczniowego w naszym regionie oraz obdarował przybyłych gości książkami o tematyce powstańczej z naszego regionu. Następnie proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki odmówił wraz z obecnymi modlitwę w intencji poległych powstańców. Wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz poszczególne delegacje uczestników złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod Pomnikiem Powstania Styczniowego, oddając hołd poległym i walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości prowadzący Waldemar Sobczak podziękował wszystkim obecnym, podkreślając, że organizatorem tych uroczystości od wielu lat jest wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość. Wyraził zadowolenie z powiększającej się obecności z roku na rok liczby uczestników, która bardzo cieszy organizatorów.
/oprac. J. Cz./

 

Galeria Zdjęć

2 105 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Magiczny czas studniówki…

Tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, 21 stycznia 2017 r. swoją niezapomnianą studniówkową noc spędzili...

Zamknij