ggg ggg

Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Rybienku Leśnym

W Wyszkowie zgodnie z wieloletnią tradycją 15 sierpnia pod pomnikiem w Rybienku Leśnym w Wyszkowie oddajemy hołd ofiarom wojny polsko – bolszewickiej zamordowanym przez rosyjską „czerezwyczajkę”. Składając kwiaty i zapalając znicze – upamiętniamy śmierć siedmiu polskich patriotów schwytanych przez sowietów i 17 sierpnia 1920 r. zamęczonych w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik.

15 sierpnia kolejny raz mieszkańcy Wyszkowa i Rybienka Leśnego zgromadzili się pod pomnikiem, aby złożyć hołd, przypomnieć bohaterów broniących Ojczyznę oraz uczcić obecnie już 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., która pozwoliła pokonać agresora i zachować niepodległość Polski oraz zatrzymać bolszewików przed podbojem Europy. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele Matki Bożej Królowej Polski, odprawioną przez proboszcza parafii ks. Jarosława Balikowskiego. Zebrani wysłuchali homilii, w której była mowa o walce o wolność, Bitwie Warszawskiej, a szczególnie została podkreślona opieka Matki Bożej. Wygraną bitwę nazwano Cudem nad Wisłą. Następnie uformował się pochód uczestników, który na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego i pocztami sztandarowymi udał się pod pomnik żołnierzy zamordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę
w 1920 roku. Losy tego miejsca również były burzliwe, bo chociaż mieszkańcy upamiętnili to bestialskie wydarzenie, pomnik został po II wojnie światowej, w 1948 r. usunięty przez władze komunistyczne i powrócił na swoje miejsce w Rybienku Leśnym dopiero w 1989 r., dzięki działaczom wyszkowskiej Solidarności. Obecnie jest miejscem obchodów.
Po przybyciu na miejsce odśpiewano hymn państwowy i pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Zebranych powitał Piłsudczyk, Ireneusz Elward, który przedstawił rys historyczny opisujący wydarzenia z sierpnia 1920 r., tj. najazd bolszewików na Wyszków i tragiczne wydarzenia zakończone męczeńską śmiercią polskich żołnierzy oraz opisując fakty dotyczące Bitwy Warszawskiej. Delegacje przedstawicieli samorządów, ugrupowań politycznych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, szkół, harcerzy i mieszkańców złożyły wieńce i zapalno znicze. Modlitwę w intencji ofiar poprowadził proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym ks. Jarosław Balikowski.

/KW, foto Łukasz Obrębski/

341 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Teatralny Dionizje 2023

W roku 2023 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje obchodził podwójny jubileusz- XXX-lecie istnienia oraz XXV edycję Festiwalu Miejski i Gminny Ośrodek...

Zamknij