ggg ggg

O Polsce i nie tylko… rozmawiali w Somiance

17 czerwca 2018 r. z mieszkańcami gminy Somianka w powiecie wyszkowskim spotkali się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz poseł Teresa Wargocka, w ramach ogólnopolskiego cyklu rozmów przeprowadzanych pod hasłem „Polska jest jedna”.

W ramach ogólnopolskich spotkań przedstawicieli Rządu oraz Sejmu reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość, mieszkańcy gminy Somianka w powiecie wyszkowskim mieli możliwość rozmowy z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz z poseł na Sejm RP Teresą Wargocką. Rozpoczęto od Mszy św. w intencji Ojczyzny celebrowanej w Kościele w Somiance, a następnie zaproszono wszystkich do remizy OSP. W spotkaniu uczestniczyła również Anna Król z-ca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Władze PiS reprezentowali: przewodniczący Zarządu Powiatowego – Waldemar Sobczak i przewodniczący gminnych struktur PiS (Rząśnik, Somianka, Zabrodzie) – Mariusz Bryk. Przybyli również Renata Rębała – członek Powiatowego Zarządu PiS, kierownik Biura Powiatowego ARiMR oraz kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wyszkowie – Jerzy Żukowski. Licznie przybyli na spotkanie mieszkańcy Somianki, wśród których był wójt Somianki Andrzej Żołyński. Głównym tematem spotkania miała być termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz szczegóły rządowego programu „Czyste Powietrze”, ale zebrani wysłuchali także informacji na temat dotychczasowych osiągnięć Rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz ich bieżących działań. Po prezentacjach, najpierw poseł Teresy Wargockiej, a następnie ministra środowiska Henryka Kowalczyka, uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące interesujących ich spraw.
Poseł na Sejm RP Teresa Wargocka mówiła na temat programu 500+, działań na rzecz niepełnosprawnych i propozycjach premiera Mateusza Morawieckiego. Nawiązała również do ostatnich protestów opiekunów osób niepełnosprawnych. Poruszyła sprawę zmian w edukacji, czyli zmiany w szkołach dotyczące powstania i rozwoju szkół branżowych, nowego programu Wyprawka (300 zł dla każdego ucznia). Podkreślała, że PiS ratuje małe wiejskie szkoły, które nagminnie były zamykane na rzecz dużych zespołów. „Budujemy szkołę patriotów, znających historię, niewstydzących się patriotyzmu i bycia Polakami” – mówiła Pani Poseł.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawiał dotychczasowe działania, sukcesy oraz osiągnięcia Prawa i Sprawiedliwości. Mówił na temat priorytetów Rządu i premiera Mateusza Morawickiego. Następnie skupił się na wyjaśnieniu zebranym sprawy z emeryturami dla rolników. W obecnej kampanii wyborczej opozycyjna partia PSL przywrócenie wieku emerytalnego przez PiS przedstawia, jako krzywdzenie i nienawiść wobec rolników. To właśnie działania podejmowane przez PO – PSL od 2009 r. spowodowały negatywne skutki, np. zastąpienie starego systemu emerytalnego, a nie wpisanie rolnika do zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych spowodowało, że rolnicy znaleźli się w emeryturach powszechnych. Późniejszy minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz następnie odroczył wprowadzenie tych emerytur dla rolników, a w 2012 roku nastąpiła zmiana wieku z drastycznym wydłużeniem wieku szczególnie dla pań rolniczek. Przypominał, że PiS głosował przeciwko zmianom emerytalnym wprowadzonym przez PO – PSL. Wyjaśniał plany dot. programu Dostępność+, mówił o decyzji przeznaczenia na drogi lokalne 5 mld zł. Następnie przeszedł do programu „Czyste powietrze”. Minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił szczegóły programu i możliwości uzyskania dofinansowania do ocieplenia domów jednorodzinnych. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało nie tylko wymianę pieców węglowych na inny typ (to do chwili obecnej proponowały samorządy), ale termomodernizację domu z wymianą pieca. Wtedy koszty ogrzewania przy dobrze ocieplonym domu będą porównywalne lub niższe niż obecnie. Mniej zamożni będą mogli uzyskać nawet 90% dofinansowania. 3 mln domów rodzinnych otrzyma dotację od 90% do 40% kosztów kwalifikowanych. Weryfikacja będzie zależeć od zamożności. Może wynieść 53 tys. złotych i być przeznaczona nie tylko na wymianę pieca, na ocieplenie, ale też wymianę okien. O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku.
W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie dotyczyć m.in. wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.
Program rusza już w lipcu, będą szkolenia, a wnioski do pobrania i składania w samorządach. Zaapelował jednocześnie do samorządów, gmin, sejmików o dorzucenie środków na docieplenie domów swoich mieszkańców.
Minister Kowalczyk poinformował również o przeznaczeniu dla straży pożarnych w gminach 382 samochodów (informacja o tym na stronie 3 naszej gazety).
W drugiej części spotkania goście odpowiadali na pytania. Dotyczył one np. wyliczenia 520 zł dofinansowania rzeczowego dla niepełnosprawnych, o wiek emerytalny rolników, jak będzie wyliczana zamożność i przez kogo? Wójt Somianki Andrzej Żołyński poruszył sprawę podwójnego opodatkowania realizowanej przez gminę od lat termomodernizacji solarnej. Gmina traktowana jest przez Ministerstwo Finansów, jak firma i ma płacić VAT – wynika z tego, że mieszkaniec zapłaci VAT podwójnie. Problemem będzie rezygnowanie mieszkańców z tych rozwiązań. Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił, że poruszy sprawę podczas spotkań tak, aby nie było podwójnego opodatkowania. Pytano również o płatności bezpośrednie, ale też sprawy drobniejsze np. potrzebę wycinania drzew. Z zainteresowaniem wysłuchano wyjaśnień, co do naliczania waloryzacji emerytur, sposobu podniesienia małych emerytur. PiS ograniczony jest wyrokiem Trybunału, że waloryzacja musi być procentowa, a nie kwotowa. Wykonano następujący manewr: podnieśli minimalną emeryturę i zwaloryzowali procentowo, aby wspomóc sytuację emerytów. Pytano o reformę szkolnictwa nawiązując do przypadku z gminy Somianka, gdzie jedna szkoła pustoszeje, a w drugiej za dużo będzie dzieci. Szczegółowej i wyczerpującej informacji udzieliła poseł Teresa Wargocka, a minister Kowalczyk zaproponował, aby samorząd powołał Zespół Szkół w Somiance, a w małej szkole utworzył filię i problem się rozwiąże. Zaproponował też pomoc przy uzgodnieniach z kuratorium. Kolejnym tematem dyskusji była służba zdrowia… spotkanie jak widać było bardzo potrzebne, a dyskusja wiele wyjaśniła mieszkańcom Somianki i gminy. Poruszono wiele ważnych dla społeczności spraw, wiele uzyskano wyjaśnień i wiele było nowych pozytywnych informacji.

/Janina Czerwińska/

1 675 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko za piątkę dla Adasia

24.06.2018 r. już od godzinie 11:00 rozpoczął się na boisku orlik w Zabrodziu Piknik Charytatywny pod nazwą „Dla Adasia! Przybij...

Zamknij