ggg ggg

„O kraju odrodzony, o drogi kraju nasz…”

Uroczysty apel pod wymownym tytułem „O kraju odrodzony, o drogi kraju nasz”, zakończył szkolne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbywające się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie (gm. Radzymin).

Uroczystość, której mottem stały się słowa zaczerpnięte z jednego z utworów patronki szkoły, poetki Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej, odbyła się w poniedziałek, 18 listopada.
Zainaugurowało ją wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, po czym p. Grzegorz Jeleń – nauczyciel historii, zaprosił uczniów w niezwykłą podróż w głąb ojczystych dziejów.
Razem z nauczycielem wędrowaliśmy szlakami walk uczestników powstania kościuszkowskiego w 1794 r. Do ostatniego naboju mężnie odpieraliśmy ataki wojsk carskich nacierających pod Olszynką Grochowską w 1831 r. Razem z kosynierami biliśmy się w sierpniu 1863r. pod Żyrzynem. Poczuliśmy smak zwycięstwa i gorycz klęski powstańców styczniowych oraz poznaliśmy ich niełatwe losy w syberyjskich łagrach, a także na emigracji w Paryżu i Londynie.
Poznaliśmy życiorysy „Twórców Niepodległej”: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Przemierzyliśmy wojenne trakty z Brygadami Legionów i „Błękitną Armią”.
Barwną opowieść nauczyciela o ważnych wydarzeniach historycznych przeplatały patriotyczne pieśni i zadawane co pewien czas pytanie: „Czy Ty wiesz, co to jest niepodległość?”.
W ciszy i promieniach jesiennego słońca słuchaliśmy opowieści o powstaniu wielkopolskim, powstaniach śląskich, wojnie polsko-bolszewickiej i niezłomności naszych przodków, którzy po 123 latach niewoli wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny. Uświadomiliśmy sobie, że już wiemy, co to jest niepodległość – to nasz rodzinny dom, nasza polska szkoła, nasze miasta i wioski, nasza trudna historia, język, kultura a więc to wszystko, co sprawia, że możemy z dumą o sobie powiedzieć: „jesteśmy Polakami”.
Ostatnim akordem naszego apelu było wspólne odśpiewanie „Roty” M. Konopnickiej, a także zaproszenie na kolejne apele, które poświęcone będą 100. rocznicy powstania godła 7 Eskadry Myśliwskiej i 80. rocznicy Bitwy o Anglię.
Na zakończenie Pani Dyrektor Barbara Moczulska podziękowała młodzieży za tak piękną lekcję historii i patriotyzmu oraz podkreśliła potrzebę pielęgnowania pamięci o naszej ojczystej historii.
(W tym miejscu warto nadmienić, że 12 uczniów naszej szkoły brało udział w projekcie edukacyjnym „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”. Miło nam poinformować, że uczennice kl. VII a: Amelia Kowalska, Alicja Smoczyńska i Oliwia Banach oraz uczeń kl. VII b Bartłomiej Kowalski otrzymali wyróżnienie za „Projekt Niepodległa”. Gratulujemy!).
Apel i okolicznościową wystawę przygotowali członkowie X Placówki „Michalina” Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, pod opieką p. Anny Madoń, p. Marzeny Mazur (chór szkolny) i p. Grzegorza Jelenia.
/G.J./

323 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Będą podwyżki dla nauczycieli szkół, prowadzonych przez powiat legionowski

W miniony poniedziałek, 25 listopada odbyła się dwunasta sesja Rady Powiatu Legionowskiego, podczas której radni podjęli uchwałę o podwyżkach dla...

Zamknij