ggg ggg ggg

Nurska biblioteka w Projekcie „Aptekarz literacki”

Biblioteka Publiczna Gminy Nur zakwalifikowała się do Projektu pn.: “Aptekarz literacki – cykl szkoleń online”.

W ramach Projektu 40 bibliotekarzy z bibliotek publicznych z całej Polski wzięło udział w cyklu bezpłatnych szkoleń, obejmujących następujące moduły:
1. Książka uczy, bawi, leczy, czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury dla dzieci.
2. Literatura w umacnianiu zdrowia psychicznego i fizycznego młodzieży.
3. Srebrna kolekcja książek dla seniorów.
Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji w zakresie doboru i wykorzystania literatury dla dzieci, młodzieży i seniorów, które umożliwią im: uzyskanie wsparcia psychicznego, zmniejszenie stresu, poczucia osamotnienia lub wykluczenia. Ma to szczególne znaczenie w warunkach pandemii i izolacji czytelników.
Bibliotekarze – uczestnicy szkoleń opracują samodzielnie zestaw książek terapeutycznych, polecanych dla określonej grupy czytelników, czyli tzw. „Apteczki literackie”. Zestaw ten zostanie przekazany do Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w celu oceny i nadania znaku jakości „Biblioteka na zdrowie”. Przeprowadzone zostanie też spotkanie z biblioterapeutą dla wybranej grupy wiekowej czytelników.
Projekt “Aptekarz literacki” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu “Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki. Szkolenia online realizowane były na platformie ClickMeeting SBP. Poprowadziła je dr Wanda Matras–Mastalerz, specjalista biblioterapii.
/Biblioteka Publiczna Gminy Nur/

484 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piknik Rodzinny „Szczepimy się”

W niedzielę, 1 sierpnia 2021 r. przy boisku sportowym w Andrzejewie mieszkańcy naszej gminy Andrzejewo mogli uczestniczyć w prozdrowotnym Pikniku...

Zamknij