ggg
ggg ggg

Nowy most w Kaczkowie (20.12.2011)

Mieszkańcy wiosek Kaczkowo Stare i Kaczkowo Nowe w gminie Brok, znów mają do siebie blisko. 14 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie nowego mostu nad niewielką rzeczką Strugą (Grzybówką), która przez rok dzieliła obie miejscowości.
Wcześniej w tym miejscu znajdował się stary drewniany most, ale silnie nadwyrężony przez czas i liczne powodzie, w końcu uległ tej z ubiegłego roku. –  Po usilnych staraniach, otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę na dofinansowanie budowy mostu w wysokości miliona złotych. Do końca kwietnia musieliśmy wykonać projekt oraz uzyskać wszelkie pozwolenia na jego budowę.

Wysiłki zostały uwieńczone sukcesem i dzisiaj możemy poszczycić się tak znaczącą, sztandarową inwestycją na terenie gminy w roku 2011 – powiedział podczas uroczystości otwarcia mostu burmistrz Broku Marek Młyński. Dodajmy, że cały koszt tej inwestycji wyniósł 1,5 mln złotych, z czego, jak wspomniał burmistrz, milion złotych gmina otrzymała ze środków przeznaczonych na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi, a 500 tys. wyłożyła ze środków własnych. W uroczystości oddania nowego mostu udział wzięli między innymi: brokowscy duchowni, księża prałaci Stanisław Skarżyński i Jarosław Hrynaszkiewicz, starosta ostrowski Zbigniew Kamiński, przewodniczący Rady Gminy w Broku Sylwester Runo oraz radni gminni, prezes firmy DOMOST – wykonawcy mostu Stanisław Dąbkowski, projektant Sławomir Leszczyński, oraz mieszkańcy obydwu wiosek. Burmistrz Młyński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do szybkiej i sprawnej realizacji tej inwestycji, służącej poprawie warunków życia zarówno obecnych mieszkańców jak i przyszłych pokoleń. Z kolei starosta Kamiński pogratulował samorządowi gminnemu niezwykle szybkiej reakcji na postulaty mieszkańców i wybudowania tak pięknego obiektu, który, jakby nie było, stanowił bardzo poważny wydatek dla stosunkowo niewielkiego budżetu gminnego. Starosta podkreślił, że nie jest to jedyna w tym roku inwestycja na terenie gminy Brok. – W tym roku wybudowaliśmy wspólnie 1,5 km drogi w kierunku Bojan.

 Była to inwestycja za niemal 600 tys. złotych i mam nadzieję, że mieszkańcy będą z niej zadowoleni. Bardzo się cieszę, że samorządy gminne wspólnie z powiatem budują inwestycje niezbędne dla naszych mieszkańcom – powiedział Zbigniew Kamiński. Tradycyjnego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: ks. prałat Stanisław Skarżyński, budowniczy mostu, prezes firmy DOMOST Stanisław Dąbkowski, starosta Zbigniew Kamiński i burmistrz Marek Młyński. Po poświęceniu nowej przeprawy nad Strugą przez brokowskiego proboszcza ks. prałata Jarosława Hrynaszkiewicza, przez most przejechały pierwsze pojazdy.
– Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja gdyż nie mieliśmy jak przejeżdżać na drugą stronę rzeki. Obie wioski dzieli odległość zaledwie 3 km. Po zniszczeniu drewnianego mostu konieczny był objazd, albo 6 kilometrów przez Orło, lub jeszcze dalej, bo 10 kilometrów przez Brok. Ze względu na dzieci, które uczęszczają do szkoły w Kaczkowie Starym, jest to dla nas najważniejsza inwestycja, za którą bardzo dziękujemy burmistrzowi – powiedziała po uroczystości sołtys Kaczkowa Nowego Krystyna Kazimierczyk.

Nowy most prezentuje się bardzo elegancko i okazale. Jego nośność wynosi 40 ton, długość 26,23m, całkowita szerokość z dwoma chodnikami dla pieszych – 8,2m , a samej jezdni – 6m. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, mają propozycję aby nosił on imię Janusza Brzęczyka – nieżyjącego już mieszkańca Czuraja, który przed wielu laty był pomysłodawcą budowy tamtego drewnianego mostu i walnie przyczynił się do jego powstania
AM

2 078 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawem i lewem? (20.12.2011)

W ubiegłym tygodniu w Ostrowi Mazowieckiej spotkali się przedsiębiorcy z powiatów: ostrowskiego, łomżyńskiego, ostrołęckiego i węgrowskiego, zajmujący się turystyką, hotelarstwem...

Zamknij