ggg ggg

Nowoczesny dworzec PKP Chrzęsne otwarty dla podróżujących

W poniedziałek, 16 stycznia nastąpiło oficjalne oddanie do użytku nowoczesnego dworca kolejowego w Chrzęsnem. Obiekt zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, wybudowany został przez PKP S.A. w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych
z dofinansowaniem ze środków unijnych. Koszt inwestycji wyniósł
5,1 mln złotych.

Chrzęsne to 70. dworzec kolejowy, który otwieramy w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych. Jest to obiekt zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, a więc dworzec nowoczesny, komfortowy, ekologiczny i bezpieczny. Jestem przekonany, że spełni on wszystkie oczekiwania pasażerów udających się w podróż z tej niewielkiej miejscowości – powiedział Członek Zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany podczas oficjalnego otwarcia nowoczesnego dworca w Chrzęsnem.
Ponadto, w uroczystości udział wzięli m.in.: Andrzej Bittel – Wiceminister Infrastruktury, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Pełnomocnik Zarządu PKP S.A. ds. inwestycji Wojciech Zabłocki oraz przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego Michał Prószyński, Wicestarosta Wołomiński Piotr Borczyński oraz Radny Powiatu Wołomińskiego Robert Szydlik.
Otwarcie dworców w Chrzęsnem i Barchowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa mazowieckiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami miejscowości Chrzęsne i Barchów oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel podkreślając, że wszystko to jest możliwe dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczył do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.
Dziękuję Panu Ministrowi Andrzejowi Bittelowi za bardzo dobrą współpracę w ostatnich latach i realizację kolejnej już inwestycji kolejowej na terenie Powiatu Wołomińskiego – powiedział Starosta Adam Lubiak przypominając, że od kilku tygodni kierowcy korzystają z wiaduktu nad torami w Tłuszczu oraz drugiego już tunelu w Zielonce. W listopadzie ub. roku otwarto wiadukt w Mokrej Wsi (gm. Tłuszcz), jednocześnie trwają prace przy budowie nowego tunelu oraz wiaduktu w Kobyłce, które zakończą się w tym roku. Mało tego, lada moment do użytku oddany zostanie kolejny dworzec na terenie naszego powiatu – PKP Dobczyn.
Nowy budynek dworca w Chrzęsnem został wybudowany w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obiekt jest tzw. „Innowacyjnym Dworcem Systemowym”, odznaczającym się minimalistyczną, funkcjonalną i nowoczesną formą architektoniczną z dominantą w postaci wieży zegarowej.
Dworzec Chrzęsne składa się z dwóch części.
W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety. Natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Elewację dworca wykończono, w przeważającej części, czerwoną, rustykalną cegłą klinkierową z charakterystycznymi wgłębieniami oraz zadrapaniami.
Oprócz nowoczesnej i minimalistycznej formy architektonicznej dworzec w Chrzęsnem posiada wiele usprawnień, które czynią go w pełni dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy podróżnych z dużym bagażem. Ponadto, obiekt wyposażono w oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na dachu dworca w Chrzęsnem znajdują się panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Budynek wyposażono również w pompę ciepła do ogrzewania wnętrza dworca. Obiekt posiada energooszczędne i w pełni zautomatyzowane oświetlenie, a praca wszystkich urządzeń jest nadzorowana przez systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, co przekłada się na optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Zamontowano również nowoczesny systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.
Zmieniło się również najbliższe otoczenie dworca, wykonano nowy dojazd do budynku od strony drogi publicznej, a także 13 miejsc postojowych.
Budowa nowoczesnego dworca Chrzęsne to koszt 5,1 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą inwestycji, którą zrealizowano w formule „projektuj i buduj”, było konsorcjum firm Heli Factor sp. z o.o.
i Merx sp. z o.o.
Cieszy fakt, że Mieszkańcy Gminy Tłuszcz zyskali tak nowoczesną przestrzeń obsługi podróżnych. Mamy nadzieję, że dworzec w Chrzęsnem będzie dobrze służył podróżnym przez wiele lat!

/opr. KW; źródło: PKP S.A.,
Powiat Wołomiński, foto. KW/

433 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sportowe Ząbki rosną w siłę!

Miasto Ząbki może pochwalić się ogromnymi sukcesami w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na rozbudowę infrastruktury sportowej. Ząbkowski ratusz poinformował w...

Zamknij