ggg ggg ggg

Norwid powrócił do Dąbrówki!

W ubiegły piątek, 30 września odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Cypriana Norwida w Dąbrówce.

SONY DSC

„Witaj w domu, Wieszczu – Pielgrzymie” – powiedział Wójt Radosław Korzeniewski ogłaszając symboliczny powrót Norwida do rodzinnej wsi parafialnej, w której poeta jako dziecko został ochrzczony, i w której pochowano jego matkę.
To była historyczna chwila dla mieszkańców Gminy Dąbrówka i Powiatu Wołomińskiego. Od tego momentu pomnik poety Cypriana Kamila Norwida, autorstwa rzeźbiarki Magdaleny Karłowicz, na stałe już wpisze się w społeczną przestrzeń, będąc jednocześnie świadectwem uznania talentu i wyjątkowości wybitnego artysty.
W ceremonii odsłonięcia pomnika udział wzięło wielu znamienitych gości na czele ze Starostą Wołomińskim Adamem Lubiakiem, Dyrektorem Gabinetu Politycznego MON Łukaszem Kudlickim oraz Dyrektorem Gabinetu Politycznego MKiDN Kacprem Sakowiczem. Obecni byli również: Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Wójt Gminy Strachówki Piotr Orzechowski oraz Dyrektor Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach Jacenty Matysiak.
Aktu poświęcenia monumentu dokonał Ordynariusz Warszawsko-Praski JE bp Romuald Kamiński.
– Serdecznie dziękuję JE ks. Biskupowi Romualdowi Kamińskiemu za obecność i przewodniczenie Mszy Św., a także uczestnikom uroczystości: środowisku norwidologów, samorządowcom, nauczycielom, wychowawcom, za pielęgnowanie naszej spuścizny narodowej, podkreślanie naszej tożsamości, krzewienie wartości narodowych wśród młodego pokolenia i za wszystkie działania podejmowane dla upamiętnienia postaci i twórczości Cypriana Norwida – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak podkreślając fakt, że Pomnik Wieszcza, jako wotum wdzięczności został wniesiony w centralnym miejscu Dąbrówki.
(Więcej na temat uroczystości w kolejnym wydaniu „Kuriera W”).
/rl/

SONY DSC

257 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach

W piątek, 30 września w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD - European...

Zamknij