ggg
ggg ggg

Niezwykły Dzień Kobiet w Zarębach Kościelnych

8 marca 2020 r. w gronie pracowników urzędy gminy, szkoły, biblioteki oraz radnych, sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich w Zarębach Kościelnych uroczyście obchodzono Dzień Kobiet. Pan Andrzej Raźniak wprowadził zgromadzonych w odświętny klimat niedzielnego popołudnia.

Jako przedstawiciel męskiego grona złożył paniom życzenia z okazji ich święta, zaznaczając, jak wiele z nich pracuje na różnych o stanowiskach w naszej gminie. Zaznaczył, że do historii gminy Zaręby Kościelne przejdzie Pani Wójt Urszula Wołosiewicz, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Pani Urszula Wołosiewicz w poprzedniej kadencji również jako pierwsza kobieta w historii powiatu ostrowskiego pełniła funkcję wicestarosty.
Najważniejsze stanowiska w gminie pełnią również kobiety- skarbnik i sekretarz gminy, dyrektor biura Ministra Cyfryzacji, szkoły, biblioteki, prezes oddziału banku i GSu, kierownik ODRu i GOPsu, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii. Również kobiety prym wiodą w działalności społecznej – na terenie gminy działa aż 9 KGW na czele, których stoją kobiety. Przewaga kobiet istnieje wśród sołtysów albowiem na 31 sołectw 16 z nich to kobiety. Dyrektor Pan Andrzej Raźniak wymienił również kobiety wśród radnych i działające w stowarzyszeniach.
Swój rodowód z gminy Zaręby Kościelne z pobliskich Skłodów Piotrowic ma najsłynniejsza kobieta świata, wybitny naukowiec z dziedziny fizyki i chemii, pierwsza kobieta profesor na Sorbonie, prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii, jedyna kobieta – naukowiec uhonorowana Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki, pierwsza kobieta pochowana na paryskim panteonie Maria Skłodowska – Curie.
Pani Wójt Urszula Wołosiewicz podkreśliła rolę KGW w zorganizowaniu dzisiejszego święta, one bowiem były inicjatorkami wspólnego świętowania. Panie przygotowały nie tylko ciasto i dekoracje, ale również śpiewały, deklamowały wiersze i wesołe fraszki przez siebie ułożone, a nawet tańczyły przeobrażając się w rolę baletnic. Pani Wójt podziękowała KGW za wiele inicjatyw w zdobywaniu funduszy na swoją działalność, organizowanie pikników, warsztatów, uroczystości, doposażeniu i powstawaniu kolejnych świetlic, a nawet działalności charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych.
Pani Wójt podkreśliła również ogromną rolę w przygotowaniu tego święta – albowiem to panowie przygotowali salę rozstawiając stoliki i krzesła czuwali nad nagłośnieniem, wspólnie z paniami występowali na tej uroczystości.
Przed publicznością wystąpiły dwa miejscowe zespoły: Kwiaty Polskie, Zapominajka, Zespół Retro Band z Ostrowi Mazowieckiej, pani Renata Odorczuk – poetka, która zaprezentowała swoją twórczość oraz każde z KGW działających na terenie gminy.
Na zakończenie spotkania dyrektor biura Ministra Marka Zagórskiego Pani Justyna Pętkowska przeczytała list z życzeniami od Pana Ministra, a panowie z KGW „Pętkowiacy” w jego imieniu wręczyli kobietom kwiaty, albowiem w wielu kołach działają również mężczyźni.
/Gmina Zaręby Kościelne/

683 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Informacje Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka

Zamknij