ggg ggg

Niezwykle atrakcyjne święto, czyli trzydniowe Dni Ostrowi Mazowieckiej

Oficjalna część obchodów – 15 LAT WSPÓŁPRACY OSTROWI MAZOWIECKIEJ Z BREMBATE DI SOPRA podczas, którego nastąpiło wręczenie stypendiów Burmistrza Brembate di Sopra dla najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów oraz wręczenie listów gratulacyjnych i nagród Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka dla utalentowanej młodzieży szkolnej, zwycięzców konkursów i olimpiad oraz sportowców i zawodników klubów sportowych.

DSCF0729

Samorząd Ostrowi Mazowieckiej i burmistrz Jerzy Bauer wraz z pracownikami zaprosili mieszkańców miasta na trzy kolejne dni 17 – 18 – 19 czerwca 2016 r. Program był niezwykle różnorodny i bogaty w wydarzenia.

Świętowanie rozpoczęto już w piątek 17 czerwca w Ratuszu miejskim od konferencji nt.: „Powiat ostrowski w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych”, którą poprowadzili dr Tomasz Łabuszewski, dr Kazimierz Krajewski (obaj z Instytutu Pamięci Narodowej). Zaprezentowano nieznane zdjęć mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego odnalezionych w archiwum IPN. Następnie na terenie Stawu Miejskiego zaprezentowały się zespoły artystyczne MDK: Dziecięca Akademia Artystyczna, Warsztat Recytatorski MDK, Ostrowskie Studio Piosenki, Zespół gitarowy, Warsztat wokalny, Rytmika Smyka, Dziecięcy Zespół Ludowy, Zespół instrumentalny, Chaoz, Zamenciki I i II, Mini Zament, Zament. Później już wieczorem wystąpili artyści Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP i pokaz mażoretek. Tego dnia zostały oficjalnie otwarte XIV Dni Ostrowi Mazowieckiej. Zaproszono na występy miejscowych zespołów: Pieśni i Tańca „BezWianka” i „Retro Band”, a wieczorem wielkim powodzeniem cieszył się występ znanego w Polsce kabaretu SMILE. Wieczór zakończył Spektakl „9 6 6” (reż. Piotr Trentowski).W tzw. między czasie uwagę mieszkańców przykuł pokaz motocyklowy grupy „Stajnia”.
W sobotę 18 czerwca od rana można było udać się na Mazowiecki Jarmark Księżnej Anny: kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła, zakupić produkty regionalne i różne drobiazgi. Zajęcia kreatywno-naukowe dla dzieci zostały zorganizowane dzięki finansowaniu przez FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A..
W trakcie oficjalnego bloku podsumowano 15 LAT WSPÓŁPRACY OSTROWI MAZOWIECKIEJ Z BREMBATE DI SOPRA, podczas, którego nastąpiło wręczenie stypendiów Burmistrza Brembate di Sopra dla najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów oraz wręczenie listów gratulacyjnych i nagród Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka dla utalentowanej młodzieży szkolnej, zwycięzców konkursów i olimpiad oraz sportowców i zawodników klubów sportowych.
Zapraszamy na nasza stronę internetową gazety: www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy przemówienie z tej okazji wygłoszone przez włodarza miasta burmistrza Jerzego Bauera. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „BezWianka”, prezentacje grup sportowych i tanecznych: Freeway Dance Studio, MOSiR – zumba, trampoliny, salsation, cheerladerki, Fitnessfera – aerodance, Studio Tańca Saltare, Ostrowski Klub Karate Kyokushinkai to były propozycje, które pozwoliły przekonać się jak bardzo dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy Ostrowi są utalentowani. Koncert zespołu Cathleen – zwycięzca Ostrow Maz Rock Festival 2015, a potem koncert zespołu COMA, który okazał się prawdziwą gwiazdą wieczoru dopełniły fajerwerki, czyli pokaz sztucznych ogni. Dla miłośników tańca dyskotekę poprowadził DJ Czarny. Niedziela, 19 czerwca także oferowała liczne atrakcje: pod ratuszem zakończono VIII RAJDU SZLAKIEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Ostrów Mazowiecka 2016, a REKONSTRUKCJA pn. „Rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przez żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego” wzbudziła niekłamane zainteresowanie. W Ogródku Jordanowski zaproszono na FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW – prezentacje przedszkoli działających na terenie Ostrowi Mazowieckiej, animacje, gry i zabawy. Tego samego dnia w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji Mieszkańców Miasta odbyła się Msza św. Później zaś koncert: MIASTO MOICH MARZEŃ, podczas którego wystąpił KWARTET ALLA BREVE i Jacek Szymański – tenor. Dodatkowych atrakcji było znacznie więcej i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
/Janina Czerwińska/

Nie tylko rozrywka…

Zakończyły się tegoroczne Dni Ostrowi. Dostarczyły one nie tylko sporej dawki rozrywki w postaci koncertów, gier, prezentacji czy kiermaszy, ale również pokaźnej porcji wiedzy z zakresu powojennej historii Ostrowi jak też całego powiatu i okolic.

Ta część obchodów święta miasta rozpoczęła się już w piątkowe popołudnie konferencją zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Powiat ostrowski w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych”. Historycy z IPN: dr Kazimierz Krajewski i Tomasz Łabuszewski przybliżyli nie tak odległe, ale niemal całkowicie nieznane wydarzenia i osoby z okresu tzw. „umacniania władzy ludowej” na Ziemi Ostrowskiej. Mieszkańcy powiatu przeżyli wówczas (chociaż nie wszyscy) ponad 600 obław przeprowadzonych przez UB, milicję i wojsko. Aresztowano kilka tysięcy ludzi (w samym tylko roku 1948 – 1527 aresztowanych), zginęło ponad 300 osób, a jednego tylko dnia doraźny sąd specjalny wydał w Ostrowi 23 wyroki śmierci. Informacje ipeenowskich historyków znakomicie uzupełniała prezentacja 458 zdjęć mieszkańców Ziemi Ostrowskiej z drugiej połowy lat czterdziestych, odnalezionych w ubeckich archiwach, gdzie nosiły one zbiorczą nazwę „Bandyci z terenu powiatu ostrowskiego”. Jak poinformowali goście z IPN, jeszcze jesienią tego roku ukaże się ich kilkusetstronicowa książka nosząca taki sam tytuł jak piątkowa konferencja. Zwrócili się również z prośbą o pomoc w identyfikacji osób ze wspomnianych zdjęć, które będą udostępnione już wkrótce na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej oraz promocji Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.
Niejako kontynuacją konferencji była niedzielna rekonstrukcja przedstawiająca rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przez żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. W rolę siedziby wspomnianego urzędu „wcielił” się ostrowski ratusz, obwieszony stosownymi szyldami i plakatami, w którym urzędowali rekonstruktorzy w mundurach milicji, KBW oraz sowieckich „doradców” spod znaku NKWD. Były sceny aresztowań i przesłuchań, po których skatowane, pokrwawione ofiary doprowadzano przed wspomniany wcześniej doraźny sąd, ferujący w większości przypadków wyroki śmierci. Finałem był atak oddziału Żołnierzy Wyklętych na siedzibę „utrwalaczy władzy ludowej”. Po widowiskowej scenie z efektami pirotechnicznymi, siedziba ubecji została zdobyta, a zmaltretowane ofiary uwolnione. W inscenizacji udział wzięli rekonstruktorzy z Warszawy: GH „Zgrupowanie Radosław” i GH „Niepodległość”; Grupy Edukacyjno Historycznej „Reduta Kurpiowska” z Ostrołęki, oraz z Trójmiejskiej Grupy Historycznej. Wszyscy oni dostali gorące brawa od mieszkańców Ostrowi.

ABM

Galeria Zdjęć

1 735 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczysta sesja okazją do podsumowań, gratulacji i inauguracji

20 czerwca 2016 r. radni Rady Miasta Kobyłka oraz zaproszeni goście spotkali się w miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Jana...

Zamknij