ggg
ggg ggg

Niezłomny żołnierz, symbol nieustępliwej walki za Ojczyznę – mjr Henryk Dobrzański „Hubal”

Poręba, gmina Brańszczyk i cały powiat wyszkowski uczcili 81. rocznicę pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Porębie.

Uroczystość zaplanowano w Kościele pw. św. Barbary w Porębie oraz na placu przed kościołem, gdzie umieszczone są trzy tablice upamiętniające walki, żołnierzy i mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Organizatorami obchodów, które odbyły się w minioną niedzielę ,27 września 2020 r. byli: starosta powiatu wyszkowskiego – Jerzy Żukowski, wójt gminy Brańszczyk – prof. Wiesław Przybylski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Porębie – ks. prałat Andrzej Grzybowski. Uroczystości poprowadziła Monika Andrzejewska.
Przed kościołem ustawiły się uczestniczące w obchodach poczty sztandarowe i odbyła się scena przejazdu konnych oraz symbolicznego złożenia meldunku przez „Hubala” przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną 201 – Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Po wejściu do kościoła ksiądz Andrzej Grzybowski przywitał gości w imieniu Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk, a następnie została odprawiona Msza Święta. Dalsze części obchodów: część oficjalna oraz koncert pieśni patriotycznych, zaplanowano na placu obok kościoła przy Muralu, ale ze względu na pogodę zdecydowano o ich przeniesieniu do wnętrza kościoła. Uroczystość rozpoczęto Hymnem Polski, a następnie przywitano organizatorów. We wprowadzeniu Pani Monika przybliżyła postać i dzieje naszego bohatera: „Henryk Dobrzański pseudonim „Hubal” to postać niezwykła dla Poręby. Major kawalerii Wojska Polskiego wywodzący się po matce z arystokratycznego rodu, sportowiec uprawiający z sukcesami jeździectwo i – jak mówią niektórzy – ostatni polski „zagończyk” miał wraz ze swoim oddziałem 25 lub 26 września 1939 roku przybyć do parafii w Porębie. „Hubal” przeprawił się przez rzekę Bug zmierzając do Warszawy, by pomóc walczącym. Postawa „Hubala” oraz Jego żołnierzy przeszła do historii, jako symbol niezłomnej walki do końca. Stanowiła ona namacalny dowód, że „jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”.
Wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski podziękował gościom i uczestnikom obchodów za przybycie, a następnie zadał sobie i zebranym pytanie: Kim był „Hubal” i dlaczego Niemcy tak bardzo się go bali? Rozwijając rozważania nad historią i losem majora Dobrzańskiego zwracał uwagę, jak bardzo potrzebne nam są cechy i wartości, jakie całym swoim życiem reprezentował.
Starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski mówił m.in.: „Major Henryk Dobrzański „Hubal” był niezwykle barwną postacią – w latach młodzieńczych przystąpił do Legionów Polskich, walczył w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, a w okresie międzywojennym – trochę obok służby wojskowej – rozpoczął jeździecką karierę sportową… Jakie cechy miał Hubal, co w nim powinniśmy podziwiać? W mym odczuciu trzy podstawowe to: odwaga, patriotyzm i umiłowanie wolności. To cechy arcypolskie, wartości, które winno się bezwzględnie kultywować. Dlatego tak bardzo się cieszę, że jest nas dzisiaj tak wielu, że są wśród nas młode osoby, które w naturalny sposób będą za chwilę nośnikami polskości – i mam nadzieję – prawdziwego patriotyzmu.”
W kolejnej części artystycznej mieszkańcy Poręby, gminy Brańszczyk i powiatu wyszkowskiego oddali hołd pamięci swojemu bohaterowi mjr Henrykowi Dobrzańskiemu ps. „Hubal” w najlepszy z możliwych sposobów modlitwą, ale nie tylko również – muzyką i piosenką. W koncercie patriotycznym zaprezentowanym przez „DreaMelody” wysłuchano pieśni i piosenek z okresu II wojny światowej, czasów powstania warszawskiego i walk partyzanckich. Wystąpiły utalentowane panie: Sylwia Pietrzak, Marta Huptas, Anna Parysz, które zaśpiewały znane utwory m.in.: „Chłopaki z AK”, „O mój rozmarynie”, „Mamo”, „Deszcz jesienny, deszcz”, „Czerwone maki”, „Pałacyk Michla”, „Warszawo ma”, „Nie zobaczysz matko syna”, „Warszawskie dzieci”, „Modlitwa obozowa” itp., a towarzyszyli im: Barbara Pietrzak – na skrzypcach oraz Jakub Stefaniak – na akordeonie.
Już na zakończenie głos zabrał ks. proboszcz Andrzej Grzybowski: „Rzadko się wzruszam, ale przyznam się, że bardzo się wzruszyłem” – mówił składając podziękowania za przepiękny koncert. „Kościół pamięta wiele koncertów, ale takiego jak ten, w Porębie nie było”. Stwierdził, że w tym roku godnie został uczczony „Hubal” i podziękował wszystkim za wspaniałą współpracę szczególnie Panu Staroście Jerzemu Żukowskiemu i Panu Wójtowi Wiesławowi Przybylskiemu.
Po zakończonym koncercie uczestnicy obchodów udali się na zewnątrz i delegacje złożyły kwiaty pod trzema pamiątkowymi tablicami: Tablicą pamiątkową mjr Henryka Dobrzańskiego i Jego żołnierzy, Żołnierzom Armii Krajowej 1939- 1945 oraz Obrońcom Ojczyzny – Weteranom Wojny Polsko -Bolszewickiej 1918 -1920. Kwiaty i wieńce oraz znicze składały następujące delegacje: -Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski wraz z przewodniczącą Rady Ewą Wielgolaską oraz z radnymi, – Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Związek Piłsudczyków RP Okręg Wyszków Odział Ostrów Mazowiecka, Centrum Edukacji Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie – liceum mundurowe, dyrektor SP Poręba Karolina Dobosz wraz z uczniami.
Następnie zaproszono chętnych na poczęstunek przygotowany pod namiotami.

/Janina Czerwińska/

648 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Atrakcyjne zawody Power Challenge

Po raz kolejny, już piaty, entuzjaści zajęć sportowych i wszelkich form sportu siłowego spotkali się podczas zawodów Power Challenge i...

Zamknij