ggg ggg

NIE ZATRUWAJCIE NAM ŻYCIA!

– Mieszkańcy pięciu podwarszawskich Gmin (Halinów, Sulejówek, Dębe Wielkie, Stanisławów i Poświętne) walczą o godne warunki życia dla siebie, jak również dla nieświadomej Warszawy…

W miniony piątek, 23 stycznia tym razem w Sulejówku, odbył się kolejny protest mieszkańców przeciwko planowanej budowie składowiska odpadów w lesie koło Michałowa (gmina Zielonka). Wcześniej podobne akcje protestacyjne odbyły się w Michałowie i Pustelniku.
Ubiegłopiątkowy protest zorganizowany został z inicjatywy Stowarzyszenia Obrońców Dóbr Mazowsza „Zielony Wiąz”, zrzeszającego mieszkańców pięciu podwarszawskich gmin, jak również mieszkańców Warszawy i Polski.
Akcja odbywała się w godz. 17 – 19 przy drodze wojewódzkiej nr 637 (ul. Okuniewska) w Sulejówku. Było to już kolejne przedsięwzięcie w ramach protestu przeciwko budowie wysypiska, które będzie zlokalizowane na terenie gminy Zielonka, w sąsiedztwie gmin: Halinów, Sulejówek, Dębe Wielkie, Stanisławów i Poświętne. Wcześniej protesty organizowano w dniu 9 stycznia, kiedy to zablokowano drogę krajową nr 637 w miejscowości Michałów (gmina Halinów) oraz w dniu 11 stycznia w miejscowości Pustelnik (gmina Stanisławów).

10866986_814307678642384_1608143469_n

Protest popierają tysiące mieszkańców wymienionych gmin, które będą sąsiadować ze składowiskiem. Niepokoje społeczne nasiliły się po tym, jak w dniu 17 grudnia 2014r. wicestarosta wołomiński Konrad Rytel (na dwa dni przed objęciem władzy przez nowego starostę), wydał zgodę na budowę „największego w Polsce, a docelowo i Europie”, jak twierdzą protestujący, składowiska odpadów. – Planowane składowisko odpadów docelowo spowoduje wycięcie kilkudziesięciu hektarów lasu, który od lat stanowi zielone płuca Warszawy (5 km od granic Warszawy). Wymieniona inwestycja spowoduje ogromne zatrucie środowiska, skażenie wód gruntowych ,które również wpadają do rzeki Wisły, dewastacje kompleksu lasów Rembertowsko – Okuniewskich itd. – wyliczają członkowie Stowarzyszenia „Zielony Wiąz” jednocześnie dodając, że mając na uwadze szeroko pojęte dobro społeczne, Stowarzyszenie proponowało inną lokalizację, na którą byłoby przyzwolenie społeczne i administracyjne. Protestujący przeciwko inwestycji planowanej przez stołeczne MPO dowodzą przy tym, że według obowiązujących przepisów prawa, nie można urządzać takich składowisk na terenach podmokłych i leśnych. Wymienione pięć gmin wraz z powiatem mińskim już dawno podjęły uchwały wyrażające swój sprzeciw wobec planowanej lokalizacji.

W związku z rosnącym zaniepokojeniem mieszkańców, z prośbą o komentarz w sprawie zwróciliśmy się do inwestora, czyli do warszawskiego MPO.
– Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie sp. z o.o. jest świadome emocji, które towarzyszą powstaniu instalacji odpadowej w gminie Zielonka. Instalacje służące przetwarzaniu i składowaniu odpadów zawsze wzbudzają niepokój wśród społeczności lokalnych. Są to jednak obiekty, które muszą funkcjonować, by zapewnić bezpieczne i ekologiczne zagospodarowanie odpadów produkowanych przez nas wszystkich. Mamy świadomość, że w związku z planowaną inwestycją pojawiło się (i pojawi jeszcze) na jej temat wiele nieprawdziwych informacji, opartych na domysłach, spekulacjach i zasłyszanych opiniach – odpowiada nam Wojciech Jakubczak. Zapowiada przy tym, że MPO realizując konsekwentnie otwartą politykę informacyjną, planuje szeroko zakrojoną akcję edukacyjno-informacyjną skierowaną do społeczności lokalnej, zainteresowanej tematem planowanej przez Spółkę inwestycji.
– Pragnę jeszcze raz podkreślić, że planowane składowisko ma zająć mniej niż 20 procent posiadanego przez Spółkę terenu. Zatem nieprawdą jest, że będzie to największe składowisko w Europie. Będzie ono wielokrotnie mniejsze niż inne warszawskie składowisko znajdujące się na Radiowie, a składowane będą na nim odpady po-procesowe, obojętne biologicznie i niepowodujące uciążliwości zapachowych. Będzie to instalacja w pełni bezpieczna dla okolicznych mieszkańców i obojętna dla środowiska naturalnego .
Przedstawiciel spółki poinformował nas również o planowanej w najbliższy czwartek 29 stycznia konferencji prasowej, na której zostaną przekazane wyczerpujące informacje dotyczące inwestycji MPO na terenie gminy Zielonka. Ponadto w najbliższym czasie spółka zamierza także zorganizować cykl spotkań z przedstawicielami lokalnej społeczności, których celem będzie wyjaśnienie wszystkich wątpliwości towarzyszących planowanej inwestycji.
/Rafał S. Lewandowski
foto: SODM „Zielony Wiąz”/

2 062 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski – nowym wiceprzewodniczącym Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

We wtorek 20 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, podczas którego wyłoniono nowe władze związku. Mieszkańcy...

Zamknij