ggg ggg ggg ggg

Najmłodsi Szwoleżerowie z wdzięczności i szacunku dla Najstarszego Ułana Rzeczypospolitej… (18.06.2013)

W strugach ulewnego deszczu, w niedzielę, 9 czerwca przy Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Radzyminie odbył się Piknik Kawaleryjski, podczas którego rozegrane zostały po raz pierwszy w Polsce zawody dedykowane ostatniemu żyjącemu weteranowi wojny polsko-bolszewickiej, 113-letniemu ułanowi kpt. Józefowi Kowalskiemu – Honorowemu Obywatelowi Radzymina!

Historyczne wydarzenie, mające stać się w przyszłości imprezą cykliczną, rozpoczęto od niezwykle uroczystego akcentu. Punktualnie w samo południe odprawiona została okolicznościowa Msza Święta, do której służyła czteroosobowa asysta ułanów w pełnym umundurowaniu i rynsztunku.


Po zakończeniu nabożeństwa, przy akompaniamencie Radzymińskiej Orkiestry Dętej przemaszerowano na plac pikniku. Tam, przewiezieni bryczką: burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski wraz z Zastępcą Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Bożeną Żelazowską, dokonali ceremonii symbolicznego przekazania barw i tradycji 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów – Stowarzyszeniu Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. (Wyrazem czego, było oficjalne wręczenie radzymińskim ułanom szabli wz. 17, którą w kwietniu złożono na ręce kpt. Józefa Kowalskiego – ostatniego żyjącego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej.

Ułani otrzymali też cztery lance z proporczykami w barwach 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów i cztery czapki z amarantowymi otokami).
Wzruszającą i wymowną uroczystość zakończyło nadanie certyfikatu przynależności do Stowarzyszenia burmistrzowi Radzymina Zbigniewowi Piotrowskiemu i księdzu proboszczowi Krzysztofowi Ziółkowskiemu. Udekorowani biało-czerwonymi kotylionami przez panią minister ułani, przystąpili w strugach deszczu do musztry paradnej.  Następnie odbyła się inscenizacja historyczna – poboru do ochotniczego wojska z okresu wojny 1920 roku. (Trzech oficerów wraz z lekarzem pułkowym przeprowadzało pobór do szwadronu szwoleżerów.

Pięciu ochotników musiało wykazać się bardzo dobrymi umiejętnościami jazdy konnej). Zwieńczenie kawaleryjskiego święta, stanowił Pierwszy Konkurs Kawaleryjski o Szablę Kpt. Józefa Kowalskiego. Konkurs, którego sędzią głównym był Adam Sulewski, rozegrano jako bieg gońca, czyli najpierw ułan jechał z lancą i zbierał pierścienie, następnie dobywał szabli i ścinał łuzy, a do tego jeszcze podczas przejazdu musiał pokonywać przeszkody skokowe zarówno z lancą jak i z szablą. Dodatkową trudność stanowił deszcz i grząski teren. Mimo wysokiego stopnia trudności, chętnych do udziału w historycznych zawodach nie zabrakło. (Bowiem jak niejednokrotnie tuż przed startem podkreślano, kawaleria to nie zabawa, to autentyczna pasja i sposób na życie). W konkursie udział wzięli: Arkadiusz Ziółkowski i Krzysztof Matusiak z 11. Pułku Ułanów Legionowych z Wołomina, Arkadiusz Michalik, Adam Ryszewski, Karol Krzemiński, Marcin Jasik i Maciej Rasiński z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki oraz Jerzy Pisarek, Damian Kozakiewicz, Rafał Giera, Dawid Giera, Janusz Śledź, Daniel Pietrzak i Paweł Kozakiewicz ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 Roku w Barwach 201.

 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów.  Główną nagrodę, czyli Szablę wz. 17 Kpt. Józefa Kowalskiego zdobył Adam Ryszewski z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. Drugi był Arkadiusz Michalik również z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, za co otrzymał ogłowie kawaleryjskie. Trzecią nagrodę zdobył natomiast reprezentant gospodarzy Daniel Pietrzak (wywalczoną lancę przekazał na rzecz Stowarzyszenia). Warto w tym miejscu nadmienić, że najmłodszym uczestnikiem zawodów był Damian Kozakiewicz (we wrześni kończy 15 lat), który otrzymał w nagrodę ostrogi.


Gratulując zwycięzcom i wszystkim uczestnikom wspaniałych umiejętności jeździeckich dodajmy, iż kawaleryjskiemu świętu towarzyszyły również atrakcje dla „cywilów”. W trakcie pikniku odbywały się programy artystyczne z udziałem dzieci i animatorów. Odbył się także konkurs wiedzy o ziemi radzymińskiej, w którym główna nagrodę przekazał OSK CLASSIC, a był to voucher na kurs prawa jazdy.  Drugą nagrodę stanowił rower ufundowany przez sklep „Panorama”, a trzecią w postaci basenu ogrodowego przekazali właściciele sklepu ogrodniczego „Witona”. (Kto się przestraszył deszczu i nie wziął udziału w konkursie, ma więc teraz czego żałować).


W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim mieszkańcom i zawodnikom za przybycie. (Inicjatorami I Pikniku Kawaleryjskiego byli: Burmistrz Radzymina, Ksiądz Proboszcz Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Imprezę współfinansowano ze środków Powiatu Wołomińskiego i Gminy Radzymin).
/Rafał S. Lewandowski/

6 441 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
346 tysięcy 780 zł otrzyma Liceum Ogólnokształcące w Uralach na dodatkowe zajęcia dla młodzieży (18.06.2013)

12 czerwca 2013 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące przekazania środków na realizację projektu pt. „Wiedza i umiejętności kluczem do przyszłości”,...

Zamknij