ggg ggg

Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego za 2019 rok już wręczone

Od 2007 roku wręczana jest Nagroda Starosty Wyszkowskiego. 20 lutego 2020 roku, po raz osiemnasty odbyła się ta wyjątkowa gala wręczenia nagród dla osób, organizacji i firm, które w 2019 roku wyjątkowo wyróżniły się w zakresie podejmowanych działań i aktywności, dołożyły symboliczną cegiełkę w budowę pozytywnego wizerunku powiatu, a tym samym przyczyniły się do rozwoju i promocji Powiatu Wyszkowskiego.

Doroczny konkurs odbył się tym razem w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” w miniony czwartek,
20 lutego i podobnie jak w poprzednich latach zgromadził nie tylko nominowanych do nagrody, ale też duże grono przyjaciół, samorządowców i rodzin. Tegoroczną galę podzielono na 4 części. W pierwszej i trzeciej zaproszono na występ pt. „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu młodych i uzdolnionych wokalistów: Mileny Konabus, Martyny Ciok i Kamila Zięby. W drugiej części gali zostały przedstawione wyniki konkursu/plebiscytu na „Najpopularniejszego dzielnicowego 2019 roku”. Następnie wręczono nagrody w dwóch kategoriach: pomocy społecznej oraz kulturze fizycznej i sporcie. Część trzecia to już zapowiadana druga część występu naszych wspaniałych artystów. Podczas ostatniej części IV z kolei, wręczono nagrody w kategorii rozwój gospodarczy, kategorii Kultura oraz w kategorii Aktywność Obywatelska i wolontariat. W skład Kapituły Konkursu weszli: wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał (przewodniczący), przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak, członkowie Zarządu Powiatu Teresa Hanna Czajkowska oraz Paweł Deluga, Franciszek Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, Jan Mroczkowski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Wyszkowie – Małgorzata Ślesik-Nasiadko, przedsiębiorcy Dariusz Wójcik i Sławomir Wołyniec, Rafał Jaźwiński – naczelnik Wydziału Promocji Starostwa.
Prowadzący uroczystość Rafał Jaźwiński przywitał zebranych, a przede wszystkim starostę Powiatu Wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego oraz gości m.in.: Kamilę Mokrzycką – z-cę Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Warszawie, Joannę Balę – radną Sejmiku Mazowieckiego, Annę Kaszubę – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, ks. dziekana dekanatu wyszkowskiego i kustosza Sanktuarium Św. Idziego Zdzisława Golana, radnych Rady Powiatu, z-cę burmistrza Anetę Kowalewską i wójtów z: Brańszczyka, Zabrodzia i Somianki. Przewodniczący Kapituły Konkursu Leszek Marszał przedstawił krótkie sprawozdanie z prac komisji. Do kapituły wpłynęła rekordowa ilość – aż 38 wniosków! Nominowanych zostało 36 kandydatów, wśród których znaleźli się między innymi przedsiębiorcy, sportowcy, artyści, grupy nieformalne oraz stowarzyszenia. Podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego uhonorowano dwie osoby, których postawa i dokonania spotkały się z uznaniem mieszkańców powiatu. Nagrodę Najlepszego Dzielnicowego Roku 2019 (plebiscyt przeprowadzony przez KPP Wyszków) otrzymał mł. asp. Grzegorz Niemyski. Specjalne podziękowania za krzewienie wiedzy historycznej, kultywowanie postaw narodowych i patriotycznych oraz za utrwalanie pamięci o polskim żołnierzu walczącym o niepodległość starosta przyznał ks. kan. Kazimierzowi Wądołowskiemu, proboszczowi parafii Św. Rodziny w Wyszkowie.
Wszystkim laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy! Nagrodzonych przedstawiamy poniżej.
/J.Cz./

KULTURA

Miejsce I
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej „Obwód Rajski Ptak” Okręg Warszawa Wschód wraz z Kołem w Wyszkowie kierowany przez: Mirosława Widlickiego i Władysławę Delugę

W szeregach swojej organizacji grupuje również członków organizacji, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK, a także osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim. Jego członkowie społecznie wykonują, ww. misję także poprzez pamięć i obronę dobrego imienia Armii Krajowej. Zacieśnianie więzi koleżeńskiej między żołnierzami AK, ich rodzinami i młodym pokoleniem Polek i Polaków, badanie, utrwalanie i rozpowszechnianie najnowszej historii Polski, tradycji i dziedzictwa ideowego AK, opieka nad Miejscami Pamięci Narodowej.
Organizator i współorganizator wielu uroczystości historycznych i patriotycznych na terenie naszego regionu i Powiatu Wyszkowskiego w 2019 r. Były to m.in. takie wydarzenia jak:
1) uroczystości upamiętniające 156. Rocznicę Powstania Styczniowego w Kamieńczyku, (22 stycznia 2019) r.
2) uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Pomniku w hołdzie poległym i pomordowanym w latach 1944 – 1952 żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnym mieszkańcom ziemi wyszkowskiej, (1 marca 2019r.)
3) coroczne uroczystości upamiętniające bohaterów ziemi wyszkowskiej poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej, szczególnie żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, formacji działającej na tym terenie Leszczydołu –Nowin (19 maja 2019 r.)
4) uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę bitwy oddziałów AK pod Pecynką w ramach operacji „Burza” w Puszczy Białej (31 sierpnia 2019r.)
5) uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej przy pomniku Gloria Victis w Wyszkowie. (wrześień 2019r.)
6) widowisko historyczne III „Zrzut Cichociemnych – Zapoora” w m. Łosinno. (14 września 2019 r.)
8) uroczystości upamiętniające 68. Rocznicę obławy na patrol z oddziału Jana Kmiołka PS. „Wir” oraz bohaterską śmierć Juliana Nasiadko, Franciszka Kmiołka i Franciszka Ampulskiego w Jurgach. (15 września 2019 r.)
9) 17 września 2019 r. – uroczystości upamiętniające napaść Sowietów na Polskę przy pomniku Gloria Victis w Wyszkowie.

Miejsce II
Irena Filipowicz

Pani Filipowicz jest instruktorem plastyki w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”
W roku 2019 odnosiła liczne sukcesy w organizacji kultury, upowszechnianiu jej wartości, a także w edukacji kulturalnej. W ubiegłym roku kalendarzowym zarówno jej uczniowie, jak i ona sama otrzymali szereg nagród i wyróżnień. W maju uczniowie Pani Ireny Filipowicz zdobyli pierwszą i trzecią nagrodę, a także dwa wyróżnienia w X Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Tęczowy Świat Krzysia – Motyle”, nad którym honorowym patronat objęli Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego. Jury doceniło pracę, jaką włożyła w przygotowanie uczestników i uhonorowało ją specjalną nagrodą dla instruktora.
W czerwcu uczennica Pani Ireny otrzymała nagrodę im. Władysława Slewińskiego, ufundowaną przez dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie prof. dr hab. Jerzego Miziołka w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Władysława Slewińskiego „Kocham Polskę… Oblicze Polskiej Ziemi”. Organizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Slewińskiego i Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie.
Do zeszłorocznych osiągnięć Ireny Filipowicz należy również organizacja licznych wystaw z zakresu malarstwa i fotografii, m.in. „Sposoby patrzenia” Artura Endlera, „Mój świat w obiektywie” Łubowa Szlihta, wystawa Akademii Umiejętności „Pan Hilary”, „Do przodu” – Wystawa Koła Plastyka Amatora „Graffito”, czy też lokalnego artysty Wojtka Smółkowskiego.

Miejsce III
Mirosław Andrzej Powierza

Jest pracownikiem działu regionalnego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie; wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Jest również członkiem założycielem Komitetu na Rzecz Budowy Muzeum 1920 Roku w Wyszkowie.
Współautor publikacji pt. „Wyszkowski Wrzesień 1939. W 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Publikacja wydana została we wrześniu 2019 r.
Również współorganizator kolejnego spotkania w dniu 15 IX 2019 r., rodzin i sympatyków Oddziału Jana Kmiołka „Mazurka” – Żołnierza Niezłomnego przy d. leśniczówce w Jurgach.
Wygłosił publicznie liczne pogadanki historyczne, w tym z okazji: rocznicy powstania styczniowego (Kamieńczyk, I 2019), dnia Żołnierzy Wyklętych (III 2020), wybuchu II wojny św. oraz rocznicy agresji sowieckiej (1 i 17 IX 2019). Brał udział w nagraniu telewizyjnego programu historycznego pt. „Było nie minęło” (o bitwie pod Fidestem).

POMOC SPOŁECZNA

Miejsce I
Stowarzyszenie Monar, Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Wyszkowie

Prowadzi od 2014 roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Powiatu Wyszkowskiego, w którym podejmowane są działania ukierunkowane na rozwiązywanie problemów społecznych m.in. narkomanii, alkoholizmu, bezdomności.

W ośrodku Monaru, zgodnie z metodą społeczności terapeutycznej, osoby uzależnione od narkotyków leczą się z nałogu w warunkach kształtujących samodzielność, odpowiedzialność i zaangażowanie w życie ośrodka.

W październiku 2019, dzięki staraniom charyzmatycznej dyrektor wyszkowskiego Monaru – Jagody Władoń-Wileckiej Wyszków odwiedził Jerzy Górski, który przez 14 lat był narkomanem, a potem został mistrzem świata w podwójnym Ironmanie. To historia życia o tym, że nie ma dna, z którego nie można się odbić. Na jej podstawie powstał film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, który zgarnął większość nagród polskiej kinematografii w 2017 roku.

Miejsce II
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej przy Parafii Św. Idziego w Wyszkowie

Organizator Wigilii Bożenarodzeniowych dla rodzin najuboższych, osób chorych, samotnych i niepełnosprawnych, która co roku ma miejsce na plebanii Sanktuarium św. Idziego
Członkowie stowarzyszenia aktywnie włączają się w prace Caritas Diecezji Łomżyńskiej organizując zbiórkę i rozprowadzanie żywności wśród najuboższych rodzin. W 2019 r. wraz z wyszkowskim OPS-em, stowarzyszenie objęło swoją pomocą 320 osób.
Organizuje corocznie rekolekcje dla osób potrzebujących „strawy duchowej”. W 2019 r. rekolekcje przeprowadzał ks. profesor Kazimierz Ostrowski z Wyższego Seminarium Duchowego z Łomży.

Miejsce III
Damian Wroczyński

Przebywając na wakacjach w październiku 2019 roku w Tajlandii podkomisarz Damian Wroczyński uratował życie obywatelom francuskim poszkodowanym w wypadku drogowym
Od 2013 roku związany z profilaktyką społeczną. Realizował szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych na rzecz dzieci, młodzieży oraz seniorów Powiatu Wyszkowskiego. Wśród młodzieży promuje życie wolne od przemocy, a także uzależnień od alkoholu i narkotyków.
W samym 2019 r. na terenie Powiatu Wyszkowskiego przeprowadził około 300 spotkań, pogadanek z uczniami, rodzicami, pedagogami, seniorami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych rozmawiając o bezpieczeństwie, zagrożeniach i sposobach ich unikania.

Rozwój gospodarczy powiatu

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe TARTAK Import Export Jerzy Abramczyk

Firma zatrudnia 72 pracowników, większość stanowią mieszkańcy powiatu wyszkowskiego.
Średnioroczne przetarcie 2 zakładów wynosi około 50 000 m drewna okrągłego, we większości zakupionego w okolicznych nadleśnictwach. Firma korzysta jedynie z drewna certyfikowanego pochodzącego z legalnych źródeł, spełniając przy tym aspekty ekonomiczne, ekologiczne oraz społeczne, na co dowód stanowią certyfikaty,
W 2019 w zakładzie zainstalowano nowoczesną linię do przerobu drewna w tartaku w Dalekim, która ma możliwość przerobu do 100 tys. m drewna okrągłego rocznie i automatyczny robot do zbijania palet w tartaku w Wólce Folwark. Urządzenia wyposażone w najnowsze technologie procesowe pozwoliły znacznie usprawnić produkcję i zwiększyć zatrudnienie o pięć osób.
Firma stawia także na ochronę środowiska i powietrza, do produkcji wykorzystuje bowiem energię elektryczną wytworzoną przez własne turbiny wiatrowe. Skrupulatnie podchodzi też do samego procesu przerobu drewna jako surowca naturalnego. Maksymalnie wykorzystując jego wartości i walory, tak aby wszystko co zostało z niego wytworzone mogło być w całości wykorzystane przez człowieka.

Aktywność obywatelska i wolontariat

Miejsce I Ks. Kanonik Paweł Stachecki

W 2019 r., podobnie jak w latach poprzednich, prowadził aktywnie Parafialne Koła Caritas niosące pomoc uboższej części mieszkańców oraz , organizował akcje charytatywne dla osób dotkniętych chorobami i zdarzeniami losowymi.
Wspierał następujące akcje: „ Dzień Chorego” i „Wigilia dla samotnych”, zorganizował punkt zbiórki żywności „Lodówka dla potrzebujących”.
Mocno włączył się w działalność organizacji społecznych takich jak: Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, stowarzyszeń „ODNOWA”, „GNIAZDO”, Koła Gospodyń Wiejskich i Koła Łowieckiego „Dzik Nr 2”. Klub Anonimowych Alkoholików „PROM”.
Działał na rzecz podnoszenia świadomości obywatelskiej poprzez promowanie postaci zasłużonych dla powiatu, czego najlepszym obrazem są uroczystości związane z upamiętnieniem osoby I Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian Srzednickiego.
Promował wychowanie do wartości przez organizację uroczystości takich jak: Obchody rocznic wybuchu Powstania Styczniowego, Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, Święto Konstytucji 3Maja, rocznice Bitwy Warszawskiej, wojny obronnej Polski i Narodowego Święta Niepodległości oraz wszelkie działania związane upamiętnieniem Świętego Papieża Jana Pawła II.

Miejsce II Danuta Przybysz

Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie oraz wieloletni opiekun wolontariuszy działających przy CEZiU Kopernik w Wyszkowie, sympatyk/członek Klubu Przyjaciół Wyszkowa.
W 2019 organizowała akcję „Pola Nadziei” gdzie były zbierane środki dla podopiecznych Hospicjum Domowego przy parafii św. Wojciecha w Wyszkowie. Środki zebrane podczas tej akcji zostały przekazane do Hospicjum w postaci dofinansowania do pojazdu, do zakupu urządzeń medycznych, środków opatrunkowych pielęgnacyjnych dla podopiecznych.
Uczestniczyła w cyklicznym, organizowanym przez Klub Przyjaciół Wyszkowa, ubieraniu choinki miejskiej dla dzieci z wyszkowskich przedszkoli. Wolontariusze przy tej okazji organizowali zabawy połączone z rozdawaniem słodkich upominków mikołajkowych.
Zorganizowała pomoc wolontariuszy przy Miejskiej Wigilii organizowanej wspólnie z Gminą Wyszków. Wigilia jest już stałą imprezą, gdzie spotykają się mieszkańcy Wyszkowa z Władzami Miasta dzieląc się opłatkiem i spożywając przekazane przez sponsorów potrawy wigilijne.
Koordynowała prace wolontariuszy podczas akcji zbiórki żywności dla potrzeb Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie. W trakcie akcji młodzież zbierała dobrowolnie przekazywane przez kupujących produkty spożywcze w największych placówkach handlowych na terenie miasta. Zebrana żywność przekazywana była do OPS w Wyszkowie i rozdawana w świątecznych paczkach z okazji Bożego Narodzenia.

Miejsce III ex aequo Maria Oleksiak i Sylwia Ludwikowska

Dzięki wspólnej inicjatywie pani Marii Oleksiak i pani Sylwii Ludwikowskiej – uczeń technikum Centrum Edukacji Zawodowej Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie, który był w wyjątkowo trudnej sytuacji ekonomiczno-rodzinnej otrzymał dotacje od fundatorów na rzeczy codziennego funkcjonowania i podjął pracę w firmie Quad Graphics w Wyszkowie w okresie wakacyjnym.
Udzieliły jemu zakwaterowania i wyżywienie podczas weekendów, świąt i wakacji a także pomogły w uzyskaniu sfinansowania wyjazdu na zimowisko do Białego Dunajca z parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
Cały czas mocno wspierały edukację chłopca, szczególnie w pokonywaniu trudności szkolnych (min. udzielanie korepetycji).
Ich działania wspierały bieżące potrzeby materialne i bytowe chłopca. Pozwalały na zakup odzieży, środków czystości oraz zapewniały dostęp do wydarzeń kulturalnych.

Miejsce III ex aequo Chorągiew Mazowiecka ZHP, Hufiec Rój Promienistych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Wyszkowie

Współorganizator w 2019 r. XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wyszkowie „dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”, podczas którego harcerze sprawowali ważne funkcje w sztabie akcji. Podczas ubiegłorocznego Finału na ulicach Wyszkowa kwestowało 148 wolontariuszy, z których prawie 30% stanowili członkowie ZHP. Warto podkreślić, że harcerze zebrali na rzecz Orkiestry podczas XXVII Finału 28.546,91 PLN, co stanowiło blisko 25 % zebranej sumy. Według danych znajdujących się na stronie www.wosp.org.pl Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała na rzecz wyszkowskich placówek medycznych sprzęt o łącznej wartości 1.161.128,70 zł.
Organizował w Wyszkowie akcję Betlejemskie Światło Pokoju. Przed świętami Bożego Narodzenia, wyszkowscy harcerze przekazali mieszkańcom Wyszkowa Betlejemskie Światło Pokoju, dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji ZHP.
Harcerze wzięli udział w akcji „zbierz 5 i podaj dalej” – akcji zbierania śmieci, która polegała na zebraniu przez każdą osobę minimum 5 śmieci i nominacji kolejnej jednostki do wzięcia udziału w akcji. W ramach wydarzenia posprzątane zostały takie miejsca jak Pniewo, Lucynów, czy górka w Sieczychach.
Podczas Zlotu Wigilijnego harcerze stworzyli kartki świąteczne, które następnie podarowali uczestnikom domów opieki społecznej w Gaju, Niegowie i Brańszczyku.

Kultura fizyczna i sport

Miejsce I
Kamil Wiśniewski

W 2019 r. był uczestnikiem 41 Rajdu Dakar, którego trasa wiodła przez peruwiańską pustynię;

Zdobył 1. Miejsce w klasie 4×4 oraz 6. miejsce w klasyfikacji generalnej quadów, by w 2020 roku broniąc bar Orlen Team poprawić wynik o jedną lokatę;

Kamil Wiśniewski podczas 9. etapu Rajdu Dakar 2019 porzucił walkę o wynik, aby pomóc innemu zawodnikowi na trasie. Rajdowiec napotkał na swojej drodze nieprzytomnego motocyklistę, który spadł z wydmy. Zatrzymał się, aby mu pomóc.

Kamil Wiśniewski o miłości do quadów: W quadzie zakochałem się od pierwszego przejazdu. Dzień później ruszyłem na rajd przeprawowy. Pierwsza wygrana mnie napędziła. Byłem wysportowany i to mi dało przewagę nad innymi zawodnikami. Ludziom wydaje się, że się nie męczymy, siedzimy za kółkiem, ale na quadzie siedzi się tylko na prostych odcinkach. Śmieję się, że Dakar to jedne z najdroższych wczasów odchudzających. W trakcie rajdu gubi się od 6 do 12 kg. Mam dwoje dzieci, jest dla kogo żyć. Cała rodzina żyje moją pasją. Ale mój syn nie lubi aut ani motorów. Za to jest najlepszym napastnikiem na boisku.

Miejsce II
UKS „Młode Wilki Zabrodzie”

W 2019 UKS osiągnął ogromne sukcesy m.in.: w ogólnopolskich rozgrywkach Polskiego Związku Unihokeja, zawodniczki zajęły:
III miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Dzieci w Unihokeju 2019 w Łochowie – (kat. Dziewcząt – rocznik 2007 i mł.)
W Rozgrywkach Mazowieckiego Okręgowego Związku Unihokeja UKS zajął:
III miejsce w Mazowieckiej Lidze Unihokeja Młodziczek w sezonie 2018/2019,
I miejsce w 1 turnieju Mazowieckiej Ligi Unihokeja Młodziczek „Puchar Mazowsza” w Chudku (sezon 2019/2020),
I miejsce w II turnieju Mazowieckiej Ligi Unihokeja Młodziczek „Puchar Mazowsza” w Ożarowie Mazowieckim (sezon 2019/2020).

Miejsce III
Mateusz Tryc

Pięściarz zawodowy, kategoria wagowa-super średnia;
Wśród sportowców powiatu wyszkowskiego był najbliżej udziału igrzysk olimpijskich. W 2016 roku od udziału Rio de Janeiro dzieliła go jedna walka.
W 2019 roku stoczył trzy zwycięskie walki na zawodowych ringach. 23 marca 2019 pokonał Ukraińca Serhii Zhuk na Gali w Łomży, 6 lipca Białorusina Ivan Murashkin podczas KnockOut Boxing Night 7 w Rzeszowie, by następnie zdać najpoważniejszy test w swojej zawodowej karierze i stosunkowo łatwo uporać się z Shakeelem Phinnem na dystansie 8 rund w Nosalowym Dworze w Zakopanem.
Dzięki zwycięstwu z Kanadyjczykiem przesunął się
ze 135. na 73. pozycję w światowym rankingu wagi super średniej oraz na koniec 2019 roku znalazł się na 16 miejscu rankingu Boxrec wśród wszystkich polskich zawodowców.

 

4 633 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Doszło do celowego podpalenia „małej jedynki”

Burmistrz Miasta Jerzy Bauer informuje, że na podstawie wstępnej oceny straży pożarnej doszło do celowego podpalenia budynku byłej szkoły przy...

Zamknij