ggg ggg ggg

Na szlakach trudnej historii – spotkanie w bibliotece

W niedzielę 16 maja 2021 r. Biblioteka Publiczna Gminy Nur gościła przedstawicieli NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, Oddział Wołomin w osobach prezesa oddziału Józefa Radzio oraz działaczy opozycji antykomunistycznej – Tadeusza Janiaka, którego mama pochodziła z Murawskich Nadbużnych i Tadeusza Dąbkowskiego, pochodzącego z nurskiej parafii. Towarzyszył im Krzysztof Kudera, pełnomocnik ds. Dziedzictwa Kulturowego Powiatu Wołomińskiego.

W spotkaniu wzięli także udział: Rafał Kruszewski, Wójt Gminy Nur, Andrzej Warchala, sekretarz gminy, Lucyna Mazur-Warchala, nurska bibliotekarka i regionalistka. Mieszkańców Nura reprezentowali: Andrzej Domanowski, Stanisław Kamiński i Andrzej Tupaczewski.
Temat spotkania dotyczył zamiaru upamiętnienia zamordowanych w sierpniu 1943 r. przez żandarmów posterunku w Nurze około 50 osób narodowości romskiej o nieustalonej tożsamości (mężczyzn, kobiet i dzieci) poprzez wpędzenie ich do rzeki Bug i zastrzelenie tych, którzy nie potonęli. Według ustnych przekazów mieszkańców Nura nie była to jednorazowa akcja hitlerowskiego okupanta. Wielokrotnie bowiem przez Nur przewożono lub przepędzano do obozu w Treblince Żydów i Romów. Nie można wykluczyć, że byli wśród nich również i Polacy. Chorych, słabych, nie nadążających za resztą, niemieccy żołnierze wpędzali do Bugu i strzelali do nich. Swoje bestialstwo uwieczniali na fotografiach!
Według ustnego przekazu mieszkańców Nura hitlerowcy dokonali też mordu na jeńcach sowieckich, których rozstrzelali w Nurze. Najprawdopodobniej był to kilku lub kilkunastoosobowy patrol wojsk sowieckich.
Wójt Gminy Nur obdarował Gości zestawem publikacji historycznych (album „Gmina Nur w starej fotografii”, mapa turystyczna Gminy Nur promująca także walory kulturowe i historyczne gminy oraz pocztówki wydane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości).
Miłym akcentem spotkania było wręczenie nurskiemu wójtowi i nurskiej bibliotekarce pamiątkowych dyplomów.
/Info Gmina Nur/

845 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wiosna wokół nas”

7 maja 2021r. w siedzibie TPZT zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego „Wiosna wokół nas”. Ten konkurs był zainicjowany już...

Zamknij