ggg ggg

Do Mostówki na trasy biegowe!

Gmina Zabrodzie przygotowuje niespodziankę dla miłośników tras narciarskich, zimowych (obecnie) i biegowych całorocznie.

 

trasa-biegowa-copy

 

Kontynuując tradycję sięgającą czasów sprzed II wojny światowej, kiedy to Mostówka służyła, jako miejscowość wypoczynkowa, samorząd podjął się przygotowania tras biegowych.
Na terenie Letnisko – Mostówka i okolicznego lasu zostały ustalone wraz z Nadleśniczym trzy trasy od przystanku w las, aż po miejsce widokowe:
mała – 1,8 km
średnia – 4 km
duża 5,3 km.
Jest to piękny teren ze sporymi górkami i jedną szczególnie ciekawą o różnicy wynoszącej 20 m i długości ok. 200 m.
Przewiduje się start takiej trasy ogólndostępnej – ok. 300 metrów od przystanku stacji w Mostówce. Przy stacji jest miejsce płaskie, które może służyć na parking postojowy dla 100 samochodów. Planują ustawienie tablicy informacyjnej pokazującej trasy w Mostówce.
Obecnie, jeszcze w bieżącym roku, zostanie przygotowana trasa narciarska. Gmina dysponuje urządzeniem do profesjonalnego wyciskania trasy narciarskiej. Zakłada się, że cotygodniowe przygotowanie trasy zostanie powierzone druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu. W zależności od potrzeb, przygotowywaliby trasę na soboty i niedziele ze względu na największe zainteresowanie.
Sekretarz Gminy Zdzisław Damian Bocian z entuzjazmem informuje nas o podjętych przez Gminę działaniach:
„Praktycznie urządzenie do wyciskania trasy mamy już teraz i w bieżącym tygodniu zamierzamy na weekend przygotować trasę pierwszy raz. Póki, co jest daleko do profesjonalnej trasy, ale są to początki. Zamierzamy na wiosnę poprawić ścieżkę do biegania oraz uprawiania nordic walking, czyli chodzenia z kijkami. Po tej trasie również będzie można jeździć rowerem. W porozumieniu z nadleśniczym zamierzamy wyznaczyć miejsca odpoczynkowe na trasie, które pozwoliłyby nie tylko odpocząć podczas biegu, ale też zapoznać się z florą i fauną właściwą dla danego miejsca. Ponadto zamierzamy oznakować przejście przez jezdnię budując spowolniacze. Zaznaczam, że jest to droga gminna. Chcemy zachęcić mieszkańców z rejonu Mostówki do zorganizowania wypożyczalni nart do biegania i rowerów”.
Plany Gminy dotyczą uatrakcyjnienia terenów położonych w okolicach Mostówki i Anastazewa oraz aktywizacji mieszkańców tych miejscowości w zakresie prowadzenia agroturystyki, wypożyczalni sprzętu sportowego i małej gastronomii. Pomysł jest ciekawy i rozwojowy, promujący walory Gminy Zabrodzie i skłaniający do korzystania z możliwości aktywnego wypoczynku w cudownej okolicy przez mieszkańców Warszawy i sąsiednich gmin. /J.Cz./

1 222 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Miniony rok w Zabrodziu

Z myślą o przyszłości mieszkańców gminy Władze samorządowe gminy Zabrodzie dostrzegły potrzebę zmian. Obecne plany nie odzwierciedlają potrzeb mieszkańców. Potrzebne...

Zamknij