ggg ggg

Modernizacja ul. Długiej i ul. Kościuszki w Łochowie (15.11.2011)

Kolejny raz uczestniczyliśmy w niezwykle pozytywnym wydarzeniu dla Łochowa. W ubiegłą sobotę, 12 listopada władze samorządowe uroczyście przekazały do użytku zmodernizowane ulice Łochowa tj. ulicę Długą i ul. Kościuszki.

Przemawia starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk

Połączono przecięcie wstęgi z innymi obchodami, m.in. Rocznicą Odzyskania Niepodległości oraz uroczystym zakończeniem obchodów „Roku Ignacego Jana Paderewskiego w powiecie węgrowskim i gminie Łochów”. Rangę uroczystości podkreślali goście przybyli na obchody do Łochowa.
Rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie, którą celebrował Jego Ekscelencja ks. biskup Antoni Dydycz. W obecności pocztów sztandarowych szkół, policji, instytucji i strażaków OSP modlono się z okazji 93. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Następnie po przejściu z kościoła na ulicę dokonano aktu przecięcia wstęgi i oddania inwestycji mieszkańcom. 

Wstęgę przecina Adam Struzik-marszałek Województwa Mazowieckiego

Wstęgę przecinali: ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz-ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, Adam Struzik-marszałek Województwa Mazowieckiego, Ewa Orzełowska członek Zarządu Woj. Maz., Wiesław Mariusz Raboszuk -członek Zarządu Woj. Maz., senator PiS Henryk Górski, Krzysztof Fedorczyk-starosta węgrowski, burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł, Urszula Kalinowska-kierownik Działu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Łochowie, przedstawiciel mieszkańców. 
Przedsięwzięcie pod nazwą „Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w centrum Łochowa poprzez przebudowę ulicy Długiej i Kościuszki” zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Przebudowy dróg Lokalnych 2008 – 2011. Dokonano przebudowy ul. Długiej na odcinku 480 m, ul. Kościuszki na odcinku 340 m, wybudowano kanalizację deszczową, chodniki, przejścia dla pieszych, oznakowania pionowe i poziome, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego tj.: płytki dotykowe dla niewidomych przed przejściem dla pieszych, wygrodzenia łańcuchowe na skrzyżowaniach ulic. Wartość projektu to 1.999.129 zł, w tym z budżetu państwa otrzymano 889.198 zł, z budżetu Gminy Łochów – 1.082.431 zł, a ze środków partnerów projektu 27.500 zł. 

Jako ostatni wstęgę przeciął burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł

Należy podkreślić i zauważyć działania partnerów projektu, którymi byli:
– Gminna Spółdzielnia „SCH” w Łochowie reprezentowana przez Pana Tadeusza Kicia – Prezesa Zarządu
– Parafia Rzymsko-Katolicka p. w. Niepokalanego Serca N.M.P. w Łochowie reprezentowana przez ks. kanonika Ryszarda Nicponia
– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „ZIM” reprezentowane przez Pana Mariusza Puchtę
– P.P.H. Sławomir Kruk reprezentowane przez Pana Sławomira Kruka
Przedsiębiorstwo Handlowe „CLAS1K” Wiesława i Jan Tężyńscy reprezentowane przez Pana Jana Tężyńskiego
– F.H.U. „PATRAS” reprezentowane przez Pana Patryka Mecha,
– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „ADAM” reprezentowane przez Panią Ewę Oniśk
– Zakład Handlowo-Usługowy „MECH” reprezentowany przez Pana Pawła Mecha,
– Sklep motorowerowy reprezentowany przez Pana Zbigniewa Paćkowskiego   
Zakład Optyczny reprezentowany przez Panią Annę Fic
– Sklep obuwniczy SZPILKA reprezentowany przez Panią Wandę Pyrzanowską.
Wykonawcą ulic był Zakład Usług Technicznych „EKO-BUD” Eugeniusz Pogorzelski z Wyszkowa.


Jak podsumował łochowskie inwestycje burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł: „Jest to druga tzw.”Schetynówka” w granicach Łochowa. Poprzednią była, oddana 2 lata temu, część ul. Długiej, ulica Armii Krajowej i ul. Rynkowa, której koszt wyniósł 1,7 mln zł. Trzecią w tym roku inwestycją finansowaną po połowie przez starostwo i Urząd Miejski, to ul. 1 Maja i ul. Nowowiejska (2,5 km za 3,6 mln zł). Razem zostało wykonanych 4,2 km ulic i chodników, na kwotę 7,2 mln zł”.
Jest to niewątpliwie duży sukces powiatu i gminy Łochów. Tak wiele inwestycji przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców, rozwiązania problemów drogowych i zapewnienia sprawnego i bezpiecznego ruchu w centrum (i nie tylko) rozwijającej się miejscowości, jaką jest Łochów. Inwestycje te powstają dzięki wielkiej determinacji burmistrza Mariana Dzięcioła, poparciu udzielanym przez Radę Miejska oraz stałego wsparcia władz samorządowych, czyli starosty węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka, wojewody Jacka Kozłowskiego i Urzędu Marszałkowskiego na czele z marszałkiem Adamem Struzikiem.    
II część uroczystości tj. zakończenie Roku Ignacego Jana Paderewskiego w powiecie węgrowskim i gminie Łochów oraz osób nagrodzonych z tej okazji medalami przedstawimy w następnym numerze gazety.
 /Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

1 155 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rynek Mariacki w nowej odsłonie (15.11.2011)

Obchody 11 listopada w Węgrowie stały się w tym roku okazją do otwarcia odnowionego Rynku Mariackiego. Po uroczystej mszy św....

Zamknij