ggg ggg

Młodzież zapobiega pożarom (20.03.2012)

W gościnnych murach Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się 16 marca powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Organizatorami były: Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Nadleśnictwo Ostrów i naturalnie gospodarze, czyli Zespół Szkół Nr 2.


W tym roku jest to już 35 edycja konkursu, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat przeciwpożarowej prewencji. Warto podkreślić, że powiat ostrowski uczestniczy w nim od samego początku swego istnienia. Z każdym niemal rokiem turniej staje się coraz bardziej popularny i bierze w nim udział coraz więcej młodzieży. Wspominał o tym otwierając eliminacje, starosta ostrowski Zbigniew Kamiński. W pierwszej edycji udział wzięły jedynie dwie gminy: Ostrów i Wąsewo. Dzisiaj proporcje były dokładnie odwrotne. Wśród uczestników zabrakło przedstawicieli tylko gmin Zaręby Kościelne i Boguty Pianki, których władze tradycyjnie już (od samego początku turnieju) jakoś nie zauważają tego konkursu. W tegorocznych eliminacjach powiatowych udział wzięło 73 uczniów, w tym 28 ze szkół podstawowych, 27 z gimnazjów i 18 ze szkół ponadgimnazjalnych.
Eliminacje składały się z dwóch części. Pierwszą był 30- minutowy pisemny test, w którym należało odpowiedzieć na 30 pytań. Troje uczestników z każdej grupy wiekowej, którzy zdobyli w teście największą ilość punktów, przechodziło do etapu ustnego, mającego za zadanie ostateczne wyłonienie zwycięzców.
Podczas kiedy komisja sprawdzała testy, młodzież (głównie gimnazjalna) zwiedzała szkołę.  Była to doskonała okazja do promocji ZS Nr 2 wśród przyszłych absolwentów gimnazjów, zwłaszcza tych, którzy nie wybrali jeszcze szkoły, w której będą chcieli kontynuować naukę.


Pozostali mieli okazję obejrzenia na szkolnym boisku pojazdów gaśniczych i sprzętu, jakim dysponują ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi.
W końcu nastąpiło ogłoszenie wyników. Najogólniej rzecz ujmując, w eliminacjach powiatowych bezapelacyjnie zwyciężyły dziewczęta. W grupie dziewięciorga finalistów znalazło się tylko dwóch chłopców. Panowie, co się z wami dzieje?
W grupie najstarszej (szkoły ponadgimnazjalne) zwyciężyła Aneta Wardaszka z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika przed Niną Kempisty (Zespół Szkół Nr 2) i Tomaszem Spinkiem (Zespół Szkół Nr 1). Wśród gimnazjalistów najlepszą znawczynią w zakresie wiedzy pożarniczej okazała się Aneta Grądzik (Komorowo), miejsce drugie zajęła Andżelika Tyszka (Lubotyń), a trzecie Monika Przybysławska (Nagoszewo). W grupie najmłodszej zwyciężyła Maja Podolak (Rząśnik Wł.) przed Natalią Choromańską  (Ołdaki Polonia) i Szymonem Dąbrowskim (Kiełczew). Wszyscy uczestnicy eliminacji powiatowych otrzymali dyplomy oraz publikacje o powiecie. Dla trojga najlepszych z każdej grupy były dyplomy, statuetki oraz cenne nagrody rzeczowe. Ponadto zwycięzcy w każdej grupie awansowali do eliminacji wojewódzkich, które już za kilkanaście dni odbędą się właśnie w Ostrowi.


Podsumowując powiatowy etap turnieju wiedzy pożarniczej, zarówno starosta (i jednocześnie wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP) Zbigniew Kamiński, jak i prezes ZP ZOSP RP Andrzej Wyszogrodzki zwrócili uwagę na dobre przygotowanie uczniów do konkursu, za co podziękowali ich nauczycielom i wychowawcom. Wyrazili także nadzieję, że w eliminacjach wojewódzkich ostrowska młodzież powinna wypaść dobrze. Czy tak będzie, przekonamy się już 14 kwietnia.
AM

Galeria zdjęć

1 294 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bo śpiewać trzeba pięknie… (20.03.2012)

Pawła Anduszkiewicza, a właściwie jego piękny, mocny (żeby nie powiedzieć – potężny), a jednocześnie bardzo ciepły głos, zna chyba większość...

Zamknij