ggg

Młodzież z Radzymina pamiętała o Bohaterach Powstania Warszawskiego i akcji „Burza”

W środę, 1 sierpnia z inicjatywy Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Powstańców Warszawskich i żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”.

Radzymińskie obchody rozpoczęły się o godz. 17:00, kiedy to nad Miastem Cudu nad Wisłą zawyły syreny, strażacy OSP Radzymin wstrzymali ruch w centrum, a kibice odpalili flary. Następnie, mieszkańcy wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w oprawie licznych pocztów sztandarowych szkół z terenu gminy Radzymin, która odprawiona została w Kolegiacie Radzymińskiej.
Należy podkreślić, że w tym dniu radzyminiacy wspominali nie tylko wybuch Powstania Warszawskiego, ale także akcję „Burza” i dramatyczne wydarzenia z przełomu lipca i sierpnia 1944 r. na ziemi radzymińskiej. (Pierwsze wyzwolenie Radzymina przez żołnierzy Armii Krajowej, trwające kilka dni oraz bitwę pancerną pomiędzy jednostkami sowieckimi i niemieckimi, w trakcie której hitlerowcy ponownie zajęli miasto).
Po wspólnej modlitwie młodzież należąca do MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej, udała się wraz z nauczycielami na Cmentarz Poległych, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Żołnierzy Armii Krajowej.
Warto na zakończenie nadmienić, że kilka dni wcześniej – 29 lipca, delegacja młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, na zaproszenie Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, wzięła udział w spotkaniu z uczestnikami Powstania, zorganizowanym w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. W uroczystości uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, który wręczył dziewięciu Powstańcom wysokie odznaczenia państwowe. (Najwyższe – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – otrzymał pośmiertnie poeta Krzysztof Kamil Baczyński, który jako żołnierz Batalionu „Parasol” AK poległ 4 sierpnia 1944r.). Podczas wyjazdu, grupą uczniów z Radzymina opiekowały się panie: Agnieszka Tymińska, Katarzyna Urban i Edyta Kuźkowska. Była to niepowtarzalna okazja do ponadpokoleniowego spotkania i porozmawiania z Powstańcami, których z każdym rokiem ubywa. Cześć i chwała Bohaterom!

/rl, MKH im. AK ZR/

2 132 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Punktualnie o godzinie 17:00 rozbrzmiały syreny na Starym Cmentarzu w Kobyłce. Oddano w ten symboliczny sposób hołd Powstańcom Warszawskim. Chór...

Zamknij