ggg ggg

Młodzież na szlaku wielkiej przygody… (06.11.2012)

W dniach 23-26 października uczniowie mareckich i radzymińskich szkół uczestniczący w programie profilaktycznym „Przeżyj to z nami” Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii wędrowali szlakiem sławnych Polaków i ważnych wydarzeń historycznych po Mazowszu, Warmii i Mazurach.


W pierwszym dniu wędrówki młodzi podróżnicy odwiedzili Krasiniec, Krasne i Opinogórę, aby poznać tajemnice rodu Krasińskich i zachwycić się pamiątkami po wybitnym poecie epoki romantyzmu Zygmuncie Krasińskim. Po zakwaterowaniu w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Majora Henryka Sucharskiego, uczestnicy wycieczki zwiedzili miasto zapoznając się z jego historią. Następnym etapem wędrówki był Toruń. Uczniowie z przewodnikami zwiedzili wspaniałe miasto, Dom Mikołaja Kopernika i muzeum, a następnie odbyli interesujący seans w Toruńskim Planetarium. (Pełni wrażeń i objedzeni słynnymi piernikami powrócili do Przasnysza). Trzeci dzień zaprowadził młodych podróżników na ziemie warmińsko-mazurskie. Najpierw gościli na zamku krzyżackim w Nidzicy, gdzie zgłębili dzieje Polski i Polaków od średniowiecza aż do dziś. Następnie z Nidzicy mareccy i radzymińscy wędrowcy udali się na pola Grunwaldu, aby w swojej młodzieńczej wyobraźni odtworzyć jedną z najciekawszych i największych bitew w dziejach sredniowiecznej Europy i tym samym przypomnieć sylwetki wspaniałych polskich rycerzy z królem Władysławem Jagiełłą na czele. (Zakończeniem tej części wędrówki był wspólny posiłek na odkrytym polu obok pozostałości bunkrów z I wojny światowej, a więc na terenie, który w interesujący sposób łączy zawiłości polskiej historii). Podsumowanie wędrówek stanowiła w czwartym dniu wycieczki wizyta w Rostkowie, miejscu urodzenia Świętego Stanisława Kostki – patrona młodzieży, gdzie w miejscowym sanktuarium odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w intencji naszej młodzieży, szkół, nauczycieli i rodzin uczniów. (W trakcie nabożeństwa przed ołtarzem, w którym znajdują się relikwie Świętego Stanisława Kostki i Jana Pawła II młodzież w skupieniu przedstawiła swoje intencje, między innymi: „Pomóż nam być dobrymi ludźmi i Polakami”). Po obiedzie – żegnani serdecznie przez dyrektora przasnyskiego Zespołu Szkół pana Andrzeja Brockiego i obdarowani słodyczami młodzi wędrowcy wraz z opiekunami: p. Marią Domolewską, p. Magdalena Mazur, p. Bartoszem Tomczykiem i koordynatorem programu p. Aleksandrą Rutkowską-Szwed wyruszyli w drogę powrotną.


 Warto na zakończenie nadmienić, iż październikowa wyprawa, podobnie jak wszystkie zadania programu ,,Przeżyj to z nami’’, dofinansowana została przez Urząd Miasta w Markach i Urząd Miasta i Gminy Radzymin.
/Michalina Jaroszewska, R.L./

5 021 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dumna ze swoich absolwentów, z dobrymi widokami na przyszłość – Huczne obchody jubileuszu najsłynniejszej szkoły powiatu wołomińskiego… (06.11.2012)

,,Przeszło, nie minęło” - pod takim hasłem w sobotę, 20 października, w obecności licznie przybyłych z kraju i zza granicy...

Zamknij