ggg ggg ggg ggg ggg

Młodzież z Gminy Radzymin na konferencji w Sejmie RP

Konferencja „Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych”, zorganizowana pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy we wtorek, 28 lutego w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, to kolejny etap w kalendarium obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

DSC00180

 

Radzymińską młodzież już po raz drugi w tym zaszczytnym wydarzeniu reprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 1 im. majora Stefana Waltera, uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej, uczniowie Zespołu Szkół w Słupnie oraz uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego. Należy dodać, że młodzież z tych szkół należy do radzymińskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.
W konferencji wzięli udział m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, parlamentu, kombatanci, dzieci Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele środowisk patriotycznych i młodzież szkolna. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac młodzieży, stworzonych w ramach konkursu „Młodzi upamiętniają Bohaterów”.
Uroczystość rozpoczęła się widowiskowym przemarszem grupy rekonstrukcyjnej, a następnie odśpiewaniem Hymnu Narodowego oraz odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Uczestnicy walk o niepodległość Ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej, żołnierze regularnej armii i powstańcy należaą do najważniejszych postaci w panteonie naszych bohaterów narodowych” – napisał Prezydent.
Reprezentująca dzieci Żołnierzy Wyklętych Magdalena Zarzycka – Redwan przyznała, że wiele z nich nigdy nie poznało swoich rodziców. A jako dzieci Żołnierzy Wyklętych często spotykał ich los niemal równy losom ich rodziców, byli spychani przez całe ich życie na margines. Pokolenie, któremu okrutna wojna zabrała najbliższych, pozbawiła dzieciństwa oraz odcisnęła koszmarne piętno w psychice – Zbigniew Herbert nazwał „Wilczętami”.
Niezwykle poruszające było wystąpienie pani Weroniki Sebastianowicz ps. „Różyczka” – przewodniczącej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, a zarazem Żołnierza Wyklętego, która mówiła o tym, jak radosne jest dla niej to, że Żołnierze Wyklęci po tylu latach odzyskali w swej Ojczyźnie szacunek i powagę. Smutek zaś, ogarnia ją z tego powodu, że niestety – dla Żołnierzy Wyklętych mieszkających na Kresach, wojna jeszcze się nie skończyła.
Nasi uczniowie zostali poproszeni obok gen. Jana Podhorskiego, senatora prof. Jana Żaryna oraz pani poseł Iwony Michałek o udział w konferencji prasowej. Na pytanie zadane przez prowadzącego, „…o czym chcecie pamiętać i dlaczego?” Filip Miękus odpowiedział: „Swoją postawą i zaangażowaniem w pracę Klubu Historycznego im. Armii Krajowej pokazujemy, że my młodzież także pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, czcimy historię, pokazujemy, że w nas nie umarł patriotyzm i Polska jest dla nas bardzo ważna”.
Natomiast Karolina Radek dodała, że współczesne pokolenie młodych Polaków ma to szczęście, że może poznawać prawdziwą historię i dlatego tu dziś jesteśmy, ponieważ „…Musimy i Chcemy Pamiętać”.
Młodzież reprezentująca radzymińskie szkoły potrafi należycie oddać cześć i hołd bohaterom narodowym. Udział w takim wydarzeniu, jakim była konferencja historyczna w Sejmie RP jest dowodem na to, że młodzi ludzie chcą uczestniczyć w tworzeniu swej tożsamości narodowej. Po raz kolejny okazało się, że patriotyczne wychowanie w szkołach w naszej gminie jest ważnym elementem procesu edukacyjnego.
/opr. Iwona Jaworska;
foto: Weronika Jabłecka/

 

3 143 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Symboliczne wbicie pierwszej łopaty w miejscu przyszłego basenu!

28 lutego 2017 r. oficjalnie rozpoczęła się prace przy budowie nowego basenu, który został zlokalizowany na tyłach Zespołu Szkół na...

Zamknij