ggg ggg

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk w wyszkowskiej szkole, czyli lekcja o ochronie środowiska dla gimnazjalistów

Około 160 uczniów – gimnazjalistów, w poniedziałek 25 lutego 2019 r. spotkało się w Szkole Podstawowej Nr 4 w Wyszkowie z Ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem podczas nietypowej lekcji poświęconej ochronie środowiska.

45 minutowa lekcja na temat ochrony środowiska, odpadów i śmieci, Czystego Powietrza oraz zmian klimatycznych, którą przeprowadził Minister Środowiska – Henryk Kowalczyk w miniony poniedziałek okazała się na tyle ciekawa dla uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej nr 4 w Wyszkowie, że nawet dźwięk dzwonka jej nie przerwał. 25 lutego br. w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie odbyła się nietypowa lekcja. O ochronie środowiska mówił Minister Henryk Kowalczyk. Jak stwierdził: „Czas na lekcje o środowisku; odpytywania z pracy domowej – nie będzie, powtórki materiału – nie będzie, ale cały środek – będzie”. Pochwalił związaną z tematem fototapetę przedstawiającą przepiękny las i imponującą wystawę plastyczną – efekt szkolnego konkursu „Czyste powietrze”. Jak się okazało słowa o potrzebie chronienia środowiska dla przyszłych pokoleń, tak naprawdę odnosi się już do uczestniczących w spotkaniu młodych gimnazjalistów. Zmiany następują bardzo szybko i za 10 – 20 lat to właśnie oni będą ludźmi, którzy będą się troszczyć o to, by ich dzieci miały, czym oddychać.
Minister Henryk Kowalczyk omówił problem, jakim stał się dla obecnego pokolenia plastik, a raczej ogromna inwazja plastiku na przyrodę, który rozkłada się setki lat. Uzmysłowił też, że mamy góry śmieci i jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów już teraz. Staje się absolutnie konieczna i młodzi ludzie powinni bardzo egzekwować od rodziców, dziadków, sąsiadów segregacji odpadów. Spowoduje to również możliwość dalszego przetworzenia i użytkowania plastiku. Przybliżył pojęcie środowiska i jego trzech elementów: powietrza, gleby, wody oraz pokrótce opisał obecny stan i na co powinni zwracać uwagę oraz o co zadbać i jakie zadania czekają młode pokolenie. Skupił się też na przedstawieniu programu, który obecnie w Polsce jest wprowadzany – „Czyste powietrze”. Jak ważne jest oszczędzanie wody, czy jak trzeba walczyć o to, czym oddychamy nie musiał długo przekonywać uczniów. Wspomniał również o Konferencji Klimatycznej, która odbyła się w Katowicach i przygotowaniu się do zatrzymania emisji dwutlenku węgla, bo niebawem w 2050 r. możemy już doświadczać negatywnych skutków ocieplenia klimatu.
Spotkanie było też okazją do ogłoszenia wyników konkursu plastycznego i literackiego, którego efekty widać było w olbrzymiej ilości prac w formie wystawy. Bardzo miłym momentem było wręczenie przez Ministra środowiska Henryka Kowalczyka nagród dla zwycięzców i uczestników konkursów. Minister Środowiska wraz z dyrektor szkoły Ewą Runo wręczali nagrody, dyplomy i upominki laureatom obu konkursów oraz osobom wyróżnionym.
/Janina Czerwińska/

 

1 287 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trzeba umieć i chcieć podejmować trudne decyzje

Co będzie dalej w sprawie lokalu pod nową siedzibę dla biblioteki? W ubiegłą środę, 20 lutego w kobyłkowskim ratuszu odbyło...

Zamknij