ggg ggg ggg ggg

Minister środowiska Henryk Kowalczyk i posłanka na Sejm RP Teresa Wargocka na spotkaniu w Rząśniku

Dużym zainteresowaniem cieszyło się niedzielne spotkanie, 22 kwietnia mieszkańców gminy Rząśnik z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości – ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz posłanką na Sejm RP Teresą Wargocką.

„Polska jest jedna” – to hasło przewodnie całego cyklu ogólnopolskich spotkań Prawa i Sprawiedliwości z mieszkańcami Polski, w ramach którego prominentni działacze partii odwiedzili również Rząśnik.
Gospodarz spotkania – członek powiatowego Zarządu PiS, kierownik Biura Powiatowego ARiMR Renata Rębała witając zebranych przedstawiła gości pośród, których znaleźli się m.in. wójt gminy Rząśnik Paweł Kłodziejski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Król, sekretarz Zarządu powiatowego PiS Iwona Wyszyńska, przewodniczący gminnych struktur PiS (Rząśnik, Somianka, Zabrodzie) Mariusz Bryk.
Jako pierwsza głos zabrała poseł Teresa Wargocka – w latach 2015-2017 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Podsumowując dwa lata rządów przypomniała bliski jej kompetencjom problem drastycznego ograniczenia nauczania historii za rządów koalicji PO-PSL, który udało się skutecznie naprawić. – Dziś zamiast na starożytności, uczniowie skupią się na wiedzy o czasach rozbiorów, okresie narodowych powstań i walki o niepodległość, pierwszej i drugiej wojnie światowej – mówiła. Nawiązała również do ostatnich protestów opiekunów osób niepełnosprawnych i związanym z tym fałszywym przekazem polskojęzycznych mediów będących własnością zagranicznych koncernów, podkreślając przy tym konieczność reformy rynku polegającej na dekoncentracji mediów w Polsce.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przybliżył w zarysie wszystko, co udało się w ciągu minionych dwóch lat naprawić i osiągnąć. Tradycyjnie jako pierwszy omówiony został sukces, jakim niewątpliwie okazał się popularny program społeczny 500 +. Tu minister Kowalczyk przypomniał sytuację z lipca 2015 r. kiedy to na radiowej antenie przyjął słynny już zakład z prowadzącą wywiad Dominiką Wielowieyską o to, że uszczelniając system podatkowy znajdzie pieniądze na sfinansowanie m.in. 500 + oraz innych programów społecznych. Jak mówi – już teraz czuję się wygranym, ale z ogłoszeniem tego chcę jeszcze zaczekać do końca 2018 r. Wtedy też poprosi o egzekucję 10 tys. zł., które mają być przekazane ośrodkowi dla niewidomych w Laskach pod Warszawą.
Przypomniał m.in. założenia reformy emerytalnej przywracającej Polakom wcześniejsze uprawnienia oraz zniesienie obowiązku posyłania do szkół sześciolatków.
Drugą część niedzielnego spotkania zdominowały pytania zadawane parlamentarzystom przez mieszkańców. Wartym uwagi były te związane z rolniczymi uciążliwościami powiązanymi z gospodarką łowiecką. Szczególnie z problemem wirusa ASF (afrykański pomór świń), szkód wyrządzanych przez dziki oraz ich depopulacji.
W odpowiedzi minister Kowalczyk przedstawił założenia obowiązującego od kwietnia br. znowelizowanego prawa łowieckiego, wg którego szacowaniem szkód w uprawach spowodowanych przez dzikie zwierzęta zajmować się ma zespół, w którego skład wchodzą: urzędnik z gminy lub sołtys, rolnik na którego polu doszło do szkody oraz myśliwy z danego okręgu łowieckiego. Podkreślił również fakt możliwości wyłączenia swojego terenu przez rolnika z obszaru łowieckiego zaznaczając jednocześnie, że taka decyzja wiąże się z utratą możliwości odszkodowawczych. Jako ciekawostkę dodał, że każdy właściciel gruntu leżącego w danym obwodzie łowieckim ma prawo wstąpić w szeregi myśliwskiej braci, uwarunkowane jednak spełnieniem ściśle określonych kryteriów.
Głos w dyskusji zabrał także m.in. obecny na spotkaniu wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski, który zaapelował do ministra o spowodowanie zorganizowania w ramach struktury Lasów Państwowych skupu, przetwórstwa oraz sieci sklepów związanych z dziczyzną.

Z inicjatywy ministra
Jak oznajmił minister, pierwszy taki sklep pod marką „Dobre z lasu”, w ostatnim czasie otwarty został z inicjatywy Ministerstwa Środowiska w siedzibie i pod patronatem Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Asortyment stanowią w nim wyroby z dziczyzny oraz przetwory z darów lasu jak miody, powidła i konfitury.
Spotkanie w Rząśniku było pierwszym z kilku zaplanowanych w powiecie wyszkowskim oraz regionie, gdzie minister Kowalczyk spotka się z mieszkańcami. Duże zainteresowanie i frekwencja jest potwierdzeniem społecznego zapotrzebowania na tego typu bezpośrednie kontakty mieszkańców z rządzącymi.

/Anna Król /

2 240 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nagrodzeni w Gminnej Olimpiadzie Wiedzy

Wzorem lat ubiegłych w Łochowie odbyła się Gminna Olimpiada Wiedzy Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Organizatorem Olimpiady był Mazowiecki Ośrodek...

Zamknij