ggg ggg ggg

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na rozpoczęciu roku szkolnego w LO w Urlach

W poniedziałek, 4 września Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 w Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach.

Tegoroczna inauguracja nowego roku szkolnego w LO w Urlach miała wyjątkową rangę.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanną Skrzypczak oraz samorządowcami, Burmistrz Jadowa Dariusz Kokoszka, a także zaprzyjaźnieni ze szkołą przedstawiciele służb mundurowych.
W Liceum w Urlach kształcą się uczniowie klas mundurowych – policyjnych i wojskowych. W klasach wojskowych dodatkowym obowiązkowym przedmiotem jest edukacja wojskowa i język angielski wojskowy. Raz w miesiącu młodzież wyjeżdża na zajęcia do Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Tam również uczestniczą w wojskowych obozach szkoleniowych po pierwszej i drugiej klasie.
– Nasze Liceum oferuje uczniom unikatowe profile nauczania w klasach mundurowych objętych programem Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz współpracuje m.in. z Bazą Lotniczą w Mińsku Mazowieckim – podkreślił Starosta Wołomiński Adam Lubiak, a Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożył podziękowania uczniom LO w Urlach:
– Bardzo Wam dziękuję, że zdecydowaliście się pobierać naukę właśnie w tej szkole. Dziękuję Waszym rodzicom, że zgodzili się na to, żebyście mogli uczyć się w tym liceum, żebyście uczyli się w klasach mundurowych. Szczególnie dziękuję Tym wszystkim, którzy uczą się w klasach o specjalnościach wojskowych, Tym, którzy w przyszłości chcą zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za to dlatego, że Wojsko Polskie musi być silne. Jest silne dzięki żołnierzom, którzy prezentują postawy patriotyczne. Są one kształtowane również w szkole – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
– Ta szkoła daje Wam możliwość przystąpienia do akademii wojskowych, macie dodatkowe punkty. Szkoła daje Wam także możliwość przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a więc daje możliwość zostania żołnierzami zawodowymi. Ze względu na Wasze przygotowanie i umiejętności, wasze szkolenie podstawowe jest krótsze, przeznaczone właśnie dla absolwentów klas wojskowych. Dziękuję za waszą decyzję, bo ona stanowi o bezpieczeństwie naszej Ojczyny. Mamy świadomość tego, co dzieje się w Europie. Mamy świadomość agresywnej polityki rosyjskiej. Inwazja Rosji na Ukrainę jest odwodem tego, że władcy Kremla postanowili odbudować imperium rosyjskie. Odpowiedzą na te zagrożenia jest wzmacnianie Wojska Polskiego – zaznaczył Szef MON podkreślając atuty związania przyszłości zawodowej ze służbą w Wojsku Polskim.
– Serdecznie dziękuję Panu Ministrowi za udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Urlach oraz za wieloletnią owocną współpracę. Wszystkim uczniom życzę udanego powrotu do szkoły i sukcesów w nauce, a nauczycielom i rodzicom satysfakcjonującej pracy, wytrwałości i wyrozumiałości. Niech nowy rok szkolny będzie bogaty w sukcesy dydaktyczne i wychowawcze – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
W roku szkolnym 2023/2024 w klasach mundurowych LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach uczyć się będzie ok. 150 uczniów. W całej Polsce w klasach mundurowych uczyć się będzie ponad 28 000 uczniów.
/opr. KW; foto: MON/

336 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspaniały Koncert Patriotyczny w Ząbkach!

W ubiegłą sobotę, 9 września na Stadionie Miejskim w Ząbkach, odbył się wyjątkowy Koncert Patriotyczny w wykonaniu utalentowanej młodzieży z...

Zamknij