ggg ggg
ggg ggg

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w Węgrowie

Wizyta Ministra Zagórskiego w Węgrowie była rozbudowana. 6 marca 2019 r. w trakcie spotkania z młodzieżą węgrowskiego I LO podpisał umowę na wprowadzenie mLegitymacji, a następnie rozmawiał na temat współpracy na rzecz rozwoju Powiatu Węgrowskiego z przedsiębiorcami i samorządowcami.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski gościł w Węgrowie 6 marca na zaproszenie wicemarszałek Senatu RP Marii Koc oraz starosty węgrowskiego Ewy Besztak. Spotkał się z uczniami i dyrektorami szkół z terenu powiatu węgrowskiego w związku z wprowadzeniem „mLegitymacji”. Powiat węgrowski jest w pierwszej setce powiatów, które przystąpiły do porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji wprowadzającym projekt „mLegitymacje” będący legitymacją szkolną, ale wydaną w formie elektronicznej – aplikacji w smartfonie. Uczniowie klasy pierwszej politechnicznej z I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie mogą już po podpisaniu umowy z Ministrem Cyfryzacji na co dzień korzystać z tej aplikacji. Blisko 30 mDokumentów otrzymała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Kolejne trafią do przedstawicieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ostrówku. Kilka tysięcy uczniów nie będzie już musiało nosić przy sobie papierowych legitymacji. Do końca przyszłego roku z elektronicznych legitymacji korzystać będzie mógł praktycznie każdy uczeń polskiej szkoły.

Po południu w sali konferencyjnej starostwa minister Marek Zagórski spotkał się z samorządowcami i przedsiębiorcami powiatu, aby przedstawić jak zmiany i cyfryzacja wpływa oraz unowocześnia rozwój lokalny. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Senatu Maria Koc, starosta węgrowska Ewa Besztak, wicestarosta Marek Renik, dyrektor Zarządu Zlewni Wody Polskie w Sokołowie Podlaskim Zbigniew Bocian oraz dyrektor PUP w Węgrowie Anna Wieczorek. Wśród gości byli: kierownik Delegatury WUM w Siedlcach Anna Kaszuba, przedstawiciele biznesu, burmistrzowie i wójtowie, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy instytucji.
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski przedstawił założenia ministerstwa w zakresie wdrażania nowoczesnych usług cyfrowych ułatwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw. Jak słusznie zauważył powiat węgrowski stoi przedsiębiorczością, bo istniejące na jego terenie 3800 firm buduje potęgę gospodarczą regionu. Jak podkreślał „Chcemy być Polską zrównoważonego rozwoju”. Omówił także najnowszy projekt wprowadzany w Węgrowie, czyli mLegitymacje w smartfonie.
Minister mówił m.in. o rządowych planach wsparcia rozwoju szerokopasmowego Internetu, o profilu zaufanym oraz o pożytkach płynących z cyfryzacji. Minister określił to, jako działanie z zakresu wymazywania białych plam na terenie Polski. W ramach projektów dofinansowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa powstanie infrastruktura telekomunikacyjna o wartości 6,6 mld zł, a światłowody dotrą do ponad 2 mln gospodarstw w ciągu trzech lat. Poinformował również o realizacji projektu, dzięki któremu na teren powiatu węgrowskiego oraz dwóch ościennych powiatów doprowadzony zostanie szerokopasmowy Internet, składający się z instalacji o długości 700 km. Łącznie dostęp do szybkiego Internetu uzyska dwieście szkół i dziesięć tysięcy gospodarstw domowych. Na terenie powiatu węgrowskiego ten projekt realizowany jest przez firmę LIQUID SYSTEMS, a przyznane dofinansowanie wynosi ponad 33,8 mln zł. Do czego beneficjent dołoży ponad 26 mln zł ze środków własnych.
Inwestycje, o których mówił Minister Cyfryzacji przyczynią się do rozwoju sieci 5G w Polsce. Innym z priorytetów jest podniesienie kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą kierowane do 3,5 tys. szkół w około 1,3 tys. gmin. Skorzysta na tym 450 tys. osób. Zebrani dowiedzieli się więc bardzo dużo na temat tego, co jest wprowadzane i jakie są plany. Wiele z rozwiązań wprowadzanych w Polsce, np. e-dowód, profil zaufany służą firmom i ich sprawniejszemu działaniu, szybszemu i pozbawionemu dzisiejszych utrudnień, np. na www.gov.pl dzięki pomocy wyszukiwarki można odnaleźć informacje o poszczególnych usługach administracji publicznej. Nie tylko obywatele zdobywają informację jak załatwić sprawę, ale też dzięki formularzowi internetowemu będzie można załatwić sprawy online.
Jak stwierdzono, obecne spotkanie w Węgrowie ma być początkiem analizy w powiecie węgrowskim, jak zmienić lub usprawnić relacje samorządu z przedsiębiorstwami i w jakim kierunku powinny iść zmiany, aby rozwój gospodarczy stymulować.
Po zakończeniu spotkania zebrani mieli możliwość skosztowania dań z cateringu przygotowanego przez klasy gastronomiczne ZSP z Sadownego oraz SOSW z Węgrowa.

/J.Cz./

403 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
100 dni Starosty Adama Lubiaka

4 marca 2019 r. z okazji mijających 100 dni od objęcia przez obecnego starostę wołomińskiego Adama Lubiaka funkcji w samorządzie...

Zamknij